Tomasz Lis: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 3 bajty ,  9 lat temu
m
ort.. dr zmiana
m (ort.. dr zmiana)
{{dopracować|Wymaga przejrzenia źródeł pod kątem NPA, poprawek ortografii i interpunkcji/.}}
[[Plik:Lis_TomaszLis Tomasz.jpg|mały|<center>Tomasz Lis</center>]]
'''[[w:Tomasz Lis|Tomasz Lis]]''' (ur. 1966) – polski dziennikarz telewizyjny, publicysta.
 
** Źródło: [http://tomaszlis.natemat.pl/47183,ma-pieniadze-czyli-swinia ''Ma pieniądze, czyli świnia'', natemat.pl, 16 stycznia 2013]
 
* Duże pieniądze są u nas podejrzane, ich zarobienie też, chęć ich zarobienia również. I wcale nie jest tak, że cierpią na pieniądzowstręt tylko tabloidy czy populiści z PIS lub radykałowie z Krytyki„Krytyki PolitycznejPolitycznej”. To choroba powszechna w Polsce jak grypa w zimie.
** Źródło: [http://tomaszlis.natemat.pl/47183,ma-pieniadze-czyli-swinia ''Ma pieniądze, czyli świnia'', natemat.pl, 16 stycznia 2013]
 
* On jest dla młodych nie do przyjęcia nie dlatego, że robił to co robił w latach 2005–2007. Bo oni albo nie pamiętają, albo niespecjalnie się tym interesują. Jest nie do przyjęcia, bo to ewidentnie klient nie z ich planety.
** Opis: o [[Jarosław Kaczyński|Jarosławie Kaczyńskim]]
** Źródło: [http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,11082883,Lis__Platforma_zalicza_wpadke_za_wpadka__KOMENTATORZY_.html?lokale=warszawa tokfm.pl] z, 3 lutego 2012 r.
 
* Musimy podnieść pensje politykom i urzędnikom, bo jeśli tego nie zrobimy, zawsze będziemy mieli takich polityków i urzędników jak obecnie. (...) Jeśli nie chcemy mieć parlamentu miernot, to musimy parlamentarzystom zapłacić tyle, żeby chciały w nim być nie tylko miernoty. Oczywiście, urzędowanie czy posłowanie to nie tylko profesja, to swego rodzaju misja, służba. Tak, ale na miły Bóg, nie zbudujemy zdrowego państwa dzięki misjonarzom.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,10150094,Lis___Pensje_politykow_powinny_wzrosnac__I_to_bardzo__.html ''Lis: 'Pensje polityków powinny wzrosnąć. I to bardzo!''', gazeta.pl, 22 sierpnia 2011]
 
* Dwa lata temu uznałem, że Czuma jest kosmitą. Teraz znajdujemy kolejne dowody, że to szalenie uczciwy człowiek, ale jest kosmitą. (...) Ocena PiS-owskiego państwa dokonana w wyborach była miażdżąca. Ta ocena do dziś wydaje mi się dalece bardziej wiarygodna niż ocena pana Czumy, która podkreślmy nie jest oceną całej komisji.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,10067079,Lis__Znajdujemy_kolejne_dowody__ze_Czuma_to_szalenie.html gazeta.pl, 5 sierpnia 2011]
** Zobacz też: [[Andrzej Czuma]]
 
* Powtórzę to, co mówiłem parę lat temu, choć wiem, że ta teza jest ryzykowna: jeżeli torturowanie pana Chaleda Szejka Mohammeda uniemożliwiło przeprowadzenie chociaż jednego zamachu – jestem za. Bawicie się chłopcy w terroryzm, okrucieństwo? To liczcie się z konsekwencjami.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,9549087,Lis___Jesli_torturowanie_zapobieglo_chociaz_jednemu.html ''Lis: „Jeśli torturowanie zapobiegło chociaż jednemu zamachowi - jestem za”'', 6 maja 2011]
 
* Ten chłoptaś, chłystek, przepraszam ja nie uwłaczam godności posła, bo on tej godności uwłacza bardziej, niż ja mógłbym to w jakikolwiek sposób zrobić który wychodzi i obsztorcowuje gówniarza premiera. Przecież to nie była eksplozja emocji. Chłoptaś sobie to napisał, mocno wciskał długopis w kartkę, wyszedł i wydeklamował. Żałosne to było. Tandeta po prostu.
** Opis: o wystąpieniu posła [[Mariusz Kamiński|Mariusza Kamińskiego]] na posiedzeniu Sejmu poświęconego [[katastrofa smoleńska|katastrofie smoleńskiej]].
** Źródło: [http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,8982419,Lis_ostro_o_posle_Kaminskim___Chloptas__chlystek_obsztorcowuje.html tokfm.pl] z, 21 stycznia 2011 r.
 
* W wielu newsroomach sądzi się, że „ludzie nie są tacy głupi, jak nam się  wydaje. Są dużo głupsi”, choć to nie prawda.
** Opis: o telewidzach.
** Źródło: program ''Kuba Wojewódzki'', TVN, 18 października 2011, TVN.
 
* By posłużyć się metaforą, myślę, że to jest jeszcze ten moment, kiedy jak na kokpicie wyświetla się „pull up”, to można stery ściągnąć.
** Opis: o swojej nowej pracy, jako redaktor tygodnika „Wprost”.
** Źródło: [http://www.pardon.pl/artykul/11639/samolotowa_metafora_lisa_w_dobrym_guscie pardon.pl] z dnia, 27 maja 2010 r.
 
* Baran polityk plecie bzdury, a baran dziennikarz je łyka, bo tak jest najprościej.
** Źródło: [http://www.uo.uw.edu.pl/debata/dlaczego_glupiejemy debata „Dlaczego głupiejemy?”, Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego, 25 marca 2010]
 
* Też wyjdę na idiotę, ale powiem, że jestem wystarczająco inteligentny, żeby występować w telewizji, ale nie, żeby ją oglądać. I trochę a propos tego zidiocenia, ja doszedłem do bardzo smutnego wniosku: widz w Polsce ogłupiany od lat, konsekwentnie przez wszystkich, bo tu jest straszna rywalizacja – zdebilenie w jednostce czasu – kto osiągnie największy sukces. Widz w Polsce wybaczy wiele, bardzo wiele, ale jednego nie wybaczy nigdy: nigdy, przenigdy nie wybaczy tego, żeby go potraktować poważnie. Włączyłem sobie dzisiaj kanał TVN 24 i oglądałem go całkiem długo (...) i byłem tym zafascynowany, bo w telewizji informacyjnej przez trzy godziny właściwie o niczym mnie nie informowano. Przez trzy godziny się do mnie mizdrzono. Wszystko sprowadzone do anegdoty. Nie możemy mówić poważnie, bo poważny, to znaczy nudny, a jak nudny, to te barany wezmą pilota i przełączą.
** Źródło: [http://www.uo.uw.edu.pl/debata/dlaczego_glupiejemy debata „Dlaczego głupiejemy?”, Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego, 25 marca 2010]
** Zobacz też: [[telewizja]], [[TVN|TVN 24]]
 
* Ile się w tym kraju czyta książek? Co się dzieje ze sprzedażą gazet? Niech państwo – a jest tu sporo pracowników naukowych – powie, jak wygląda przeciętny wywiad z kandydatem, który przychodzi na wyższe uczelnie. (...) Jasne, jest x miejsc w Polsce, które są fantastycznym zaprzeczeniem tego procesu, o którym mówimy. Tylko będę się upierał: to jest margines. Kiedyś w telewizji, jak zaczynałem pracę było takie powiedzenie, które brzmiało, jak anegdota, teraz zaczynam się obawiać, że to nie jest anegdota, brzmiało: „ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje, są dużo głupsi”. (...) Ktoś z państwa słusznie może powiedzieć, a ja się nawet od razu zgodzę, bez stawiania zarzutu, że ''jestem hipokrytą, przecież mógłbym rozmawiać o literaturze, robić poważniejsze programy.'' (...) Nie dowiozę 2,5 mln widzów, to program znika. I ktoś powie: „pojawią się inni, lepsi”.
** Źródło: [http://www.uo.uw.edu.pl/debata/dlaczego_glupiejemy debata „Dlaczego głupiejemy?”, Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego, 25 marca 2010]
 
* (...) Kwestia legalizacji związków homoseksualnych jest sprawą ważną i debata w tej sprawie toczyła się lub się toczy w każdym kraju „starej” Europy. Jesteśmy już w Unii Europejskiej, więc proponowałbym stosować standardy tolerancji, które w niej obowiązują. (...) Uważam, że w normalnym demokratycznym kraju nikt nie ma prawa dzielić ludzi według ich wyznania czy orientacji seksualnej. Państwo może nas dzielić najwyżej na tych, którzy płacą podatki i tych, którzy nie płacą.
** Źródło: Donata Subbotko ''[http://wyborcza.pl/1,75475,6004494,Lis__Do_lozka_i_portfela_nie_zagladam.html Lis: Do łóżka i portfela nie zaglądam]'', wywiad z Tomaszem Lisem dla „Gazety Wyborczej”, 28 listopada 2008
 
* Polska to jest państwo, a nie państwo Kaczyńscy.
** Źródło: „Przegląd”, nr 44 (405)/2007, październik 2007
 
* Gdybyśmy w mediach mówili o wszystkim, o czym się plotkuje, to media zalałyby się gównem.
** Opis: wypowiedź w programie „Co''Co z tą Polską”Polską'' w związku z ujawnieniem przez tygodnik „Newsweek” związków [[Ryszard Kapuściński|Ryszarda Kapuścińskiego]] ze służbą bezpieczeństwa.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4175204.html Czy warto pisać o teczce Kapuścińskiego?], Gazeta.pl, 25 maja 2007.
 
** Źródło: Pardon.pl, 19 marca 2007
 
* Myślę, że moi reporterzy czytają gazety, a jak czytają gazety, to wiedzą, że trzeba być niespełna rozumu, żeby pójść teraz do Telewizji Polskiej, więc prawdę mówiąc, jeśli ktoś odejdzie, to znaczy, że jest niespełna rozumu, a jeśli jest niespełna rozumu to nie warto, żeby tutaj pracował. (...) Ja tłumaczyłem, że „Wiadomości”''Wiadomości'' są nie tylko złe. Tłumaczyłem, że praca w „Wiadomościach” jest czymś absolutnie kompromitującym, ponieważ nie jest to program informacyjny, tylko propagandowy i dezinformacyjny.
** Opis: wypowiedź o zamiarach przejścia reporterów „Wydarzeń”''Wydarzeń'' Polsatu do TVP.
** Źródło: [http://www.tvnfakty.pl/w_tomasz_lis2.php tvnfakty.pl], 26 września 2006
 
* Dorota Gawryluk pokazuje jaką jest gwiazdą. Prowadziła program o podobnie do innego programu brzmiącym tytule „A dobro Polski” i tam tydzień w tydzień pokazywała, że odpowiada głównie na pytanie „A dobro PiS-u?”. Więc jakby potwierdza po dwóch latach słuszność decyzji, którą podjąłem dwa lata temu. (...) Anchor w programie informacyjnym może być tylko jeden, bo numer jeden może być tylko jeden, bo w normalnej telewizji, profesjonalnej telewizji nie może być prowadzącym ktoś, kto nie zna żadnego języka obcego, nie może być ktoś, kto jest nieoczytany, nie może być ktoś, kto nie zna świata, nie może być ktoś, kto nie ma doświadczeń dających szanse na rywalizowanie z konkurencją. Poza tym – brutalnie – nowy program, nowa nazwa, nowa grafika, nowe studio, musi być nowy prowadzący. Czyjaś twarz kojarzyła się przecież ludziom z czymś, co było tutaj na antenie wcześniej, co było kompletną porażką.
** Opis: o Dorocie Gawryluk i decyzji Lisa, o tym, że nie będzie prowadzić „Wydarzeń”''Wydarzeń''.
** Źródło: [http://www.tvnfakty.pl/w_tomasz_lis3.php tvnfakty.pl], 26 września 2006
 
* Jarosław Kaczyński powiedział w Sejmie, że nie mieć większości sejmowej, to jak mieć samochód bez silnika. Gdybyż był to jedyny problem tego samochodu. Nie jest. Jedziemy na jedynce i na ssaniu. Bak prawie pusty. Hamulce nie działają. Lusterka nie ma, ale niepotrzebne, bo w unijnym wyścigu i tak już nikogo za nami nie ma. Do tego klimatyzacja wysiadła i w środku straszny zaduch. Jakby tego było mało kierowca, czyli autor metafory z silnikiem, nie ma prawa jazdy.
** Źródło: ''Gazeta„Gazeta Wyborcza''Wyborcza”, 9 kwietnia 2006
 
* O degradacji polskiej polityki świadczyć może to, jak bardzo zmieniło się ostatnio postrzeganie Andrzeja Leppera i jego partii. (...) Nie do końca udowodniona jest często powtarzana teza, że Lepper się zmienił. Pewnie trochę tak. Ale zdecydowanie bardziej zmieniło się tło, na którym on występuje. Na gorsze.
** Źródło: ''Gazeta„Gazeta Wyborcza''Wyborcza”, 5 marca 2006
 
* Lepper jest zagrożeniem.[..] (…). Wykreowało go słabe, bezsilne państwo. Jak długo będzie słabe, tak długo Lepper będzie silny.
** Źródło: wypowiedź z jednego z czatów
 
* Dziś gruba kreska, brak lustracji, brak dekomunizacji i historyczny relatywizm wychodzą nam bokiem. Kto ma się w III RP najlepiej? Ciężko pracujący, utalentowani ludzie czy cwaniacy z układów – partyjnych i służbowo-tajnych – którzy opanowali gospodarkę? Kto ma się lepiej – walczący o wolną Polskę czy kelnerzy przodującej idei? (...) Nie twierdzę, że lustracja i dekomunizacja, także moralna, byłaby odpowiedzią na większość polskich bolączek. Nie na większość. Ale na bardzo wiele tak. Za ten grzech zaniechania będziemy płacili bardzo długo.
** Źródło: cytat z książki Tomasza Lisa ''Nie tylko Fakty'', wrzesień 2004
 
* [(]) przyznaję, że przemawiał do mnie pogląd drugi, reprezentowany głównie przez Jarosława Kaczyńskiego. Już w 1991 roku konsekwentnie mówił on o oplatającej Polskę sieci interesów grupy ludzi związanych z dawnym reżimem i o potężnym zagrożeniu budowy oligarchicznego układu w Polsce w sytuacji, gdyby komuniści wrócili do władzy. Miałem wtedy wrażenie, że Kaczyński histeryzuje i próbuje wywołać polaryzację sceny politycznej, by uzyskać punkty dla swojego Porozumienia Centrum. Niestety dla Polski, o czym przekonaliśmy się dziesięć lat później, Kaczyński w dużym stopniu miał rację.
** Źródło: cytat z książki Tomasza Lisa ''Nie tylko Fakty'', wrzesień 2004
 
* Nie widzicie w ogóle gospodarki, ten Lis już oszalał zupełnie! Kreujcie telewizję gwiazd, proponuje następny program o przygodach rodziny Lisów, Kingi Rusin i tak dalej.
** Autor: [[Janusz Piechociński]]
** Opis: do Juliusza Brauna, Prezesaprezesa TVP.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14544082,_Ten_Lis_zupelnie_oszalal___Dziennikarz_Money_pl_nagral_.html gazeta.pl] z, 4 września 2013 r.
 
* Inna sprawa, że jedyny powód, dla którego nie można powiedzieć o Tomaszu Lisie, że zrobił z "Newsweeka"„Newsweeka” szmatławiec, jest taki, iż dokonał tego już przed nim Wojciech Maziarski. Lis tylko uczynił szmatławiec bardziej niż za Maziarskiego jadowitym i zaangażowanym w propagandową służbę władzy i establishmentu.
** Autor: [[Rafał A. Ziemkiewicz]], [http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz-mysli_nowoczesnego-endeka/news/antysemita-z-urojenia,1886809 ''Antysemita z urojenia'', Interia.pl, 25 stycznia 2013]
 
* Pan Tomasz Lis za szybko jeździ, za szybko myśli, za szybko ocenia, za szybko wysuwa wnioski, stąd oceny są wyjątkowo pobieżne. Proszę więc Pana Redaktora, żeby trochę zwolnił. Wolniej – wtedy można się zastanowić i nad paroma faktami. I jeszcze proszę, żeby tylko choć na chwilę wyciszyć ego, które wie lepiej (wie lepiej, jaka prędkość jest adekwatna na danym odcinku drogi, wie lepiej, że tego znaku tu nie powinno być, wie lepiej, że ten fotoradar to stoi tylko po to, żeby nabić kieszeń Rostowskiemu). Także w zawodzie dziennikarza czasem wolniej – podobnie na drodze – znaczy mądrzej.
** Autor: [[Sławomir Nowak]], [http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,13181915,Minister_transportu__Tomaszowi_Lisowi_przydalby_sie.html ''Minister transportu: Tomaszowi Lisowi przydałby się w życiu fotoradar (LISTlist)'', tokfm.pl, 11 stycznia 2013]
 
* Parę tygodni temu zaproponowałem na tym miejscu przyznanie Tomaszowi Lisowi tytułu Hieny Roku. A to za publikację artykułu (innego autora) o Rajmundzie Kaczyńskim opartym po części na plotkach o życiu osobistym ojca szefa opozycji, wziętych ze źródła anonimowego. Za linię redakcyjną i etykę pisma odpowiada naczelny. Tomasz Lis odniósł się do pomysłu entuzjastycznie. Na swoim portalu zawołał. „Dajcie mi tą hienę!”. Ale wie, że nie wystarczy poprosić. Trzeba jeszcze przekonać, że nagroda słusznie mu się należy. Więc w ostatnim Newsweeku mamy artykuł (innego autora) m.in. o tym, że PiS bardzo dużo wydaje na ochronę osobistą Jarosława Kaczyńskiego.
** Autor: [[Jaś Kapela]], [http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20130119/kto-pracuje-piecset-razy-gorzej-od-tomasza-lisa ''Kto pracuje pięćset razy gorzej od Tomasza Lisa?'', krytykapolityczna.pl, 19 stycznia 2013]
 
* Przykładem bezprawia jest decyzja zdjęcia programu Jana Pospieszalskiego. W załączeniu przekazuję analizę porównawczą „Warto''Warto rozmawiać”rozmawiać'' oraz „Tomasz''Tomasz Lis na żywo”żywo''. Wynika z niej tolerancja zarządu TVP dla nadużyć warsztatowych p. Lisa przy wyostrzonych kryteriach wobec Jana Pospieszalskiego. Zarząd TVP próbuje usunąć dziennikarza, który dużo lepiej od p. Lisa wypełnia misję telewizji publicznej przez bogactwo i wagę poruszanych problemów.
** Autor: [[Krzysztof Kłopotowski]], [http://www.sdp.pl/node/3709/ ''List otwarty do Jana Dworaka'', sdp.pl]
** Zobacz też: [[Jan Pospieszalski]]
* Przynajmniej od pół roku było wiadomo, że Lis tworzy portal internetowy. Musieli o tym wiedzieć także właściciele. Mieli więc dość czasu, aby określić zasady dalszej współpracy. Tymczasem zachowali się po chamsku i wyrzucili Lisa na oczach całej Polski, tak jak wyrzuca się pijanego palacza z kotłowni.
** Autor: [[Marek Siwiec]], [http://mareksiwiec.blog.onet.pl/Tomasz-Lis-na-drodze-do-nowego,2,ID452392478,n blog], 8 lutego 2012
** Opis: o zwolnieniu Tomasza Lisa z funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”.
 
* Telewizyjne wywody, miny, nawet gesty Lisa były potwornie nudne, poprawne i przewidywalne aż do bólu, wszystkie w stylu: „Ach, jestem prawowiernym katolikiem  –  Ale jestem przeciwnikiem, ach, oszołomstwa  –  Ach, do tego stopnia, że doceniam nawet szmatławego PRL-owskiego pseudopublicystę Karola Małcużyńskiego  –  Bo ach, jestem za pluralizmem światopoglądowym  –  Oczywiście, pomijając kwestie gospodarcze, bo te są już rozstrzygnięte i wszystko, co nie jest prawidłowo błękitnym neoliberalizmem, jest oszołomstwem  –  Podobnie, jak oszołomstwem jest niedocenianie geniuszu mojej żony  –  Ale której?!  –  Ach, jestem prawowiernym katolikiem”.
** Autor: [[Tomasz Piątek]], [http://www.krytykapolityczna.pl/Tomasz-Piatek/Thomafz-Lis/menu-id-215.html krytykapolityczna.pl, 27 kwietnia 2010]
 
* Tomasz Lis nie wie, kiedy wybuchła II Wojna Światowa. (...) Niestety publicysta całkowicie się myli. Wielka Brytania do wojny przystąpiła 3 września 1939. Na czele rządu stał wtedy nie Churchill lecz właśnie Chamberlain. Sir Winston premierem został dopiero w maju 1940.
** Autor: [[Cezary Gmyz]], [http://blog.rp.pl/blog/2009/05/21/cezary-gmyz-tomasz-lis-nie-wie-kiedy-wybuchla-ii-wojna-swiatowa/ ''Cezary Gmyz: Tomasz Lis nie wie, kiedy wybuchła II Wojna Światowa'', blog.rp.pl, 21 maja 2009]
** Zobacz też: [[II wojna światowa]]
** Źródło: ''Żyję w kraju lemingów'', „Uważam Rze”, 12 września 2012
 
* W tekście Lisa pojawia się też zwrot „radykałowie z «Krytyki Politycznej”Politycznej»”, w związku z czym chciałbym redaktorowi życzyć, żeby kiedyś w życiu spotkał prawdziwego radykała, bo my to jednak stara nudna socjaldemokracja. No i jeszcze życzę, żeby to nie było w ciemnej uliczce, bo taki radykał (w przeciwieństwie do mnie) może nie zrozumieć dowodu, że Tomasz Lis zarabia pięćset razy więcej, bo pracuje pięćset razy lepiej.
** Autor: [[Jaś Kapela]], [http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20130119/kto-pracuje-piecset-razy-gorzej-od-tomasza-lisa ''Kto pracuje pięćset razy gorzej od Tomasza Lisa?'', krytykapolityczna.pl, 19 stycznia 2013]
 
* Zasługuje więc na Hienę Roku 2012–podaję2012 – podaję projekt uzasadnienia: „za usłużne manipulowanie w celu propagandowym informacjami wyjętymi z kontekstu, co zmienia ich sens, z ogromną szkodą dla interesu publicznego”. Dajcie mu tą Hienę. Sam o to się naprasza.
** Autor: [[Krzysztof Kłopotowski]], [http://www.sdp.pl/felieton-krzysztof-klopotowski-22-sierpnia-2012/ ''Dajcie mu tę Hienę'', sdp.pl, 22 sierpnia 2012]
 

Menu nawigacyjne