Przejdź do zawartości

Katolicki liberalizm: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 592 bajty ,  10 lat temu
+1
Alessia (dyskusja | edycje)
m poprawa linków
+1
Linia 1:
'''[[w:Katolicki liberalizm|Katolicki liberalizm]]''' – zespół poglądów wyznawanych przez [[katolicyzm|katolików]] popierających ideologię liberalną i dążących do tego, by [[Kościół (organizacja)|Kościół]] uznał ustrój społeczny oraz polityczny opierający się na [[liberalizm]]ie. Ruch ten ma swoją genezę w [[rewolucja francuska|rewolucji francuskiej]].
* Ateizm w prawodawstwie, obojętność w sprawach religii i szkodliwe maksymy, które maszerują pod sztandarem liberalnego katolicyzmu są prawdziwymi przyczynami zniszczenia państwa; One rujnują Francję. Uwierzcie mi, zło, które wskazuję jest straszliwsze niż Rewolucja, straszliwsze nawet niż Komuna. Zawsze potępiałem liberalny katolicyzm i – jeśli to będzie konieczne – potępię go ponownie, nawet czterdzieści razy.
** Autor: [[Pius IX]]
** Źródło: O.A. Roussel, ''Libéralisme et catholicisme'', Rennes 1926.
** Zobacz też: [[rozdział państwa od Kościoła]]
 
* Gdy potępialiśmy partyzantów liberalnych poglądów, nie mieliśmy na myśli tych, którzy nienawidzą Kościoła, a których nie ma sensu wymieniać; ale raczej tych, którzy nienawidzą Kościoła, a których właśnie wskazaliśmy (liberalnych katolików), a którzy, przechowując i wspierając skrytego wirusa zasad liberalnych, wyssanego z mlekiem, pod pretekstem, że nie jest ono zatrute jawną złośliwością i że nie jest, według nich, szkodliwe dla Religii, w łatwy sposób zatruwają umysły, i w ten sposób rozsiewają nasiona tych rewolucji, które już od dłuższego czasu wstrząsają światem.
** Autor: [[Pius IX]]
1053

edycje