Katolicki liberalizm: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 449 bajtów ,  9 lat temu
formatowanie automatyczne, -1 (brak źródła), poprawa linków
m (Dodano kategorię "Katolicyzm" za pomocą HotCat)
(formatowanie automatyczne, -1 (brak źródła), poprawa linków)
'''[[w:Katolicki liberalizm|Katolicki liberalizm]]''' - zespół poglądów wyznawanych przez [[katolicyzm|katolików]] popierających ideologię liberalną i dążących do tego, by [[Kościół (organizacja)|Kościół]] uznał ustrój społeczny oraz polityczny opierający się na liberalizmie[[liberalizm]]ie. Ruch ten ma swoją genezę w [[rewolucja francuska|rewolucji francuskiej]].
* Ateizm w prawodawstwie, obojętność w sprawach religii i szkodliwe maksymy, które maszerują pod sztandarem liberalnego katolicyzmu są prawdziwymi przyczynami zniszczenia państwa; One rujnują Francję. Uwierzcie mi, zło, które wskazuję jest straszliwsze niż Rewolucja, straszliwsze nawet niż Komuna. Zawsze potępiałem liberalny katolicyzm i – jeśli to będzie konieczne – potępię go ponownie, nawet czterdzieści razy.
** Autor: [[Pius IX]]
** Zobacz też: [[rozdział państwa od Kościoła]]
 
* Gdy potępialiśmy partyzantów liberalnych poglądów, nie mieliśmy na myśli tych, którzy nienawidzą Kościoła, a których nie ma sensu wymieniać; ale raczej tych, którzy nienawidzą Kościoła, a których właśnie wskazaliśmy (liberalnych katolików), a którzy, przechowując i wspierając skrytego wirusa zasad liberalnych, wyssanego z mlekiem, pod pretekstem, że nie jest ono zatrute jawną złośliwością i że nie jest, według nich, szkodliwe dla Religii, w łatwy sposób zatruwają umysły, i w ten sposób rozsiewają nasiona tych rewolucji, które już od dłuższego czasu wstrząsają światem.
** Autor: [[Pius IX]]
** Źródło: O.A. Roussel, ''Libéralisme et catholicisme'', Rennes 1926.
 
* Mieliśmy liberalnych papieży. Pierwszego liberalnego papieża ([[Jan XXIII|Jana XXIII]]), który wyszydził „proroków przeznaczenia"przeznaczenia” i zwołał pierwszy w historii Kościoła liberalny sobór. Bramy owczarni zostały otwarte, wilki weszły do stada i dokonały jego masakry. Potem przyszedł drugi liberalny papież (Paweł VI), papież dwulicowy; odwrócił ołtarz, zniósł Ofiarę, sprofanował świątynię. Trzeci liberalny papież [[Jan Paweł II]] pojawił się na scenie, papież praw człowieka, papież ekumeniczny, papież Zjednoczonych Religii. On umył ręce, zasłonił twarz wobec tak wielkiego zniszczenia po to, by nie widzieć krwawiących ran Córy Syjonu, śmiertelnych ran niepokalanej Oblubienicy Jezusa Chrystusa.
** Autor: [[Marcel Lefebvre]], ''Oni Jego Zdetronizowali'', „Te Deum”, Warszawa 2002, s. 234-, 235.
 
* Przedmiotem potępienia nowych swobód przez papieży jest wolność edukacji. Bądźcie więc zgorszone, dusze niedoświadczone, liberalne umysły, które nie znacie same siebie, mózgi wyprane przez dwa wieki kultury liberalnej! Tak, przyznacie, że nie możecie tego zrozumieć: papieże potępiają wolność w edukacji! Co za zdziwienie! Co za skandal! Papież – i to jaki papież! Leon XIII, zwany przez niektórych liberalnym, potępia najświętszą wolność nauczania!
** Autor: [[Marcel Lefebvre]], ''Oni Jego Zdetronizowali'', „Te Deum”, Warszawa 2002, s. 15.
 
* Są tacy, którzy zdają się chcieć maszerować w zgodzie z naszymi wrogami, starają się ustanowić sojusz między światłością a ciemnością, zgodę pomiędzy sprawiedliwością a nierównością, za pomocą doktryn zwanych „liberalno-katolickimi"katolickimi”, które, opierając się na najbardziej szkodliwych zasadach, schlebiają świeckiej władzy, gdy ta atakuje rzeczy nadprzyrodzone, i zmuszają umysły do szanowania, lub przynajmniej tolerowania najbardziej nikczemnych praw, dokładnie tak, jakby nie napisano, że nie można służyć dwóm panom. Dziś są oni bardziej szkodliwi i bardziej śmiertelni, niż zdeklarowani wrogowie. Zarówno dlatego, że czynią swoje wysiłki niepostrzeżenie, może bez podejrzeń; (…) ale i dlatego, że, żyjąc na granicy formalnie potępionych opinii, sprawiają wrażenie spójności i utrzymywania nienagannej doktryny, przez co nęcą nierozważnych miłośników porozumienia i oszukują uczciwych ludzi, którzy [normalnie] by się nie zbuntowali przeciwko jawnym błędom. W ten sposób dzielą umysły rozrywają jedność, osłabiają siły, które należy zjednoczyć, by razem stawić czoło wrogowi.
** Autor: [[Pius IX]]
** Opis: Brewe do Koła katolickiego w Mediolanie, 1873.
** Autor: [[Marcel Lefebvre]], ''The New Mass and the Pope'', 8 listopada 1979.
 
* W liberalnym katolicyzmie (jest to termin, którego używam ze wstrętem, gdyż jest to bluźnierstwo) ma ma miejsce zdrada zasad, którym odmawia się ich uznania, jest to praktyczne odstępstwo od wiary w społeczne królestwo naszego Pana Jezusa Chrystusa. Z zupełną słusznością, mówiąc o katolickim liberalizmie, można powiedzieć: „''Liberalizm jest grzechem''".
** Autor: [[Marcel Lefebvre]], ''Oni Jego Zdetronizowali'', „Te Deum”, Warszawa 2002, s. 112.
 
 
[[Kategoria:Katolicyzm]]
128 610

edycji

Menu nawigacyjne