Księga Szkocka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 320 bajtów ,  8 lat temu
m
Wycofano edycje użytkownika CiaPan (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Oola11.
(gęś)
m (Wycofano edycje użytkownika CiaPan (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Oola11.)
 
'''[[w:Księga Szkocka|Księga Szkocka]]''' – gruby zeszyt zakupiony przez Łucję, żonę Stefana Banacha w 1935, w którym matematycy lwowscy, zarówno profesorowie, jak też studenci, zapisywali w latach 1935–1941 zagadnienia matematyczne, a także nagrody oferowane zawymagające rozwiązania. Jedną z najsłynniejszych nagród była żywa gęś, obiecana przez Stanisława Mazura (i później wręczona Perowi Enflo) za rozstrzygnięcie jednego z problemów.
[[Plik:KsiegaSzkocka1.JPG|thumb|Fragment Księgi Szkockiej]]
[[Plik:MazurGes.jpg|thumb|Profesor Mazur wręcza żywą gęś szwedzkiemu matematykowi za rozwiązanie problemu z Księgi Szkockiej]]
* Gdzieś w 1933 lub 1934 roku Banach przyniósł do kawiarni Szkockiej gruby zeszyt, abyśmy mogli zapisywać nowe problemy oraz wyniki naszych dyskusji, nadając im bardziej trwałą formę. Książka ta przechowywana była w kawiarni. Kelner przynosił ją na żądanie, a my zapisywaliśmy zadania i komentarze, po czym kelner zabierał ją ceremonialnie do sekretnego schowka. Ów brulion miał później stać się znany jako ''Księga Szkocka''.<br />Wiele zamieszczonych tam problemów nosi daty sprzed 1935 roku. Były długo dyskutowane przez tych, których nazwiska zostały wpisane do księgi. Żeby można było rozważać „oficjalny” wpis jakiegoś zagadnienia, musiało ono wzbudzić powszechne zainteresowanie. W niektórych przypadkach zadanie rozwiązywano na miejscu, a odpowiedź zapisywano.
** Autor: [[Stanisław Ulam]], ''Przygody matematyka''
128 610

edycji

Menu nawigacyjne