Tycjan: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 906 bajtów ,  8 lat temu
+3, formatowanie automatyczne
m (drobne techniczne)
(+3, formatowanie automatyczne)
 
==O Tycjanie==
* Ewolucja Tycjana wyniosła go na wyżyny największego chyba malarza, jaki się pojawił do owego czasu (…). Nie miał naukowych zainteresowań Leonarda ani religijnych i poetyckich Michała Anioła; był po prostu malarzem – nie architektem ani rzeźbiarzem.
** Autor: [[Michael Levey]], ''Od Giotta do Cézanne'a. Zarys historii malarstwa zachodnioeuropejskiego'', Wyd. Arkady, Warszawa 1988, tłum. Maria i Stanisław Bańkowscy, s. 128.
 
* Tycjan przezwyciężył w swoim malarstwie Giorgiona podobnie jak w przyszłości Picasso „wyrośnie” ze swego okresu różowego: w obydwu przypadkach potrzebna była wielka odwaga, by zerwać z manierą cieszącą się niezwykłą popularnością.
** Autor: [[Michael Levey]], ''Od Giotta do Cézanne'a…'', ''op. cit.'', s. 128.
 
* Uczeń, który przyglądał się jego pracy, zanotował, że stary mistrz wykańczał obrazy „bardziej palcami niż pędzlem”.
** Autor: [[Michael Levey]], ''Od Giotta do Cézanne'a…'', ''op. cit.'', s. 134.
 
* Wielcy artyści szesnastowiecznych Włoch cieszyli się przez całe życie prestiżem, którego nigdy nie utracili. Leonardo, Rafael, Michał Anioł i Tycjan byli nie tylko wielkimi malarzami; wysoki był też ich status społeczny i artyści północy mieli prawo z zazdrością spoglądać przez Alpy na kraj, gdzie papieże i królowie traktowali geniuszów jak równych sobie.
** Autor: [[Michael Levey]], ''Od Giotta do Cézanne'a. Zarys historii malarstwa zachodnioeuropejskiegoa…'', Wyd''op. Arkady, Warszawa 1988, tłumcit. Maria i Stanisław Bańkowscy'', s. 101.
** Zobacz też: [[Leonardo da Vinci]], [[Michał Anioł]], [[Rafael Santi]]
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne