Aleksander Sołżenicyn: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
+; dr zmiana
m (+; dr zmiana)
'''[[w:Aleksander Sołżenicyn|Aleksander Isajewicz Sołżenicyn]]''' (1918–2008) – [[Rosja|rosyjski]] [[pisarz]], laureat [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]].
==''Archipelag Gułag''==
* Aby uczynić zło, człowiek musi najpierw uznać je za dobro albo za rzecz rozumną i zgodną z prawem. Taka już jest, na szczęście, natura człowieka, że dla swoich czynów musi on szukać usprawiedliwienia. (...) Ideologia – to ona dostarcza upragnionego usprawiedliwienia łotrostwu i koniecznej, wieloletniej odporności zbrodniarzowi. Potrzebna mu jest teoria społeczna, która pomoże mu – przed sobą samym i przed innymi – wybielić własne postępki i słyszeć – nie wyrzuty, nie przekleństwa, tylko pienia pochwalne i wyrazy czci. W ten sposób inkwizytorzy szukali oparcia i usprawiedliwienia w chrześcijaństwie, konkwistadorzy – w chwale ojczyzny, kolonizatorzy – cywilizacji, hitlerowcy – w rasie, jakobini i bolszewicy – w równości, braterstwie i szczęściu przyszłych pokoleń.
 
* Ania Lehtonen w obozie Ortau straciła uczucie dla swego ukochanego w ciągu 20 minut, gdy strażnik prowadził ich do karceru, a chłopak skomlał uniżenie o łaskę.
* Przetrzyj oczy, przywróć czystość sercu – i najwyżej sobie ceń tych, którzy cię kochają, którzy ci dobrze życzą. Nie krzywdź ich, nie obrażaj, z nikim z nich nie rozstawaj się w gniewie: toć nie wiadomo, czy to nie ostatni twój uczynek przed aresztowaniem i czy nie taki twój obraz zostanie w ich pamięci!
 
* Takeśmy się odzwyczaili się od wolności, że nas do niej jakby wcale nie ciągnęło...ciągnęło…
 
* Utrata wolności dla człowieka o bogatym życiu wewnętrznym jest czymś łatwiejszym do zniesienia niż dla kogoś niewykształconego, trudniącego się pracą fizyczną i stale będącego w ruchu.
 
* Doznajesz radości, gdy wiesz, że masz rację.
** Opis: rozmyślania doktor Wiery Ganhart.
** Zobacz też: [[radość]]
 
** Źródło: „Die Zeit”, 16 maja 1999
 
* Społeczeństwo oparte na literze prawa i nigdy nie mierzące wyżej nie jest w stanie wykorzystać pełnego zakresu ludzkich możliwości. Litera prawa jest zbyt chłodna i sformalizowana, aby mieć korzystny wpływ na społeczeństwo. Ilekroć tkanka życia przeplata się z relacjami natury prawnej, powstaje atmosfera duchowej miernoty paraliżującej najszlachetniejsze ludzkie impulsy.[...] (…) Kiedy problem osiągnie określony poziom, myślenie kategoriami prawnymi powoduje pewien paraliż i uniemożliwia ludziom dostrzeżenie pełnej skali i znaczenia wydarzeń.
** Źródło: „A''A worldWorld splitSplit apart”Apart'', NewNowy YorkJork, 1978, s. 17–19, 39
 
* Ustrój, jaki nami rządzi, to połączenie starej nomenklatury, rekinów finansjery, fałszywych demokratów i KGB. Tego nie mogę nazwać demokracją – to wstrętna, nie mająca precedensu w historii hybryda, o której nie wiadomo, w jakim kierunku będzie się rozwijać...rozwijać… [ale] jeśli ten sojusz zwycięży, będą nas eksploatować nie przez 70, ale przez 170 lat.
** Opis: o Rosji z początku lat dziewięćdziesiątych.
** Źródło: [[Ryszard Kapuściński]], ''Imperium'', Czytelnik, 1993, s.6.
** Źródło: „Der Spiegel”, 30 kwietnia 2000
 
==O Aleksandrze Sołżenicynie==
* Odwaga Sołżenicyna – tak jak odwaga wielu innych ludzi o podobnych walorach moralnych – wyrosła nie tylko z zuchwałości, ale również ze współczucia dla ludzkiego cierpienia, jakie widział wokół siebie na zesłaniu w sowieckim łagrze.
** Autor: Rollo May, ''Odwaga tworzenia'', Rebis, Poznań 1994, s. 12, tłum. Ewa i Tomasz Hornowscy
 
 
{{DEFAULTSORT:Sołżenicyn, Aleksander}}
[[Kategoria:Rosyjscy prozaicy]]
[[Kategoria:Nobliści - literatura]]

Menu nawigacyjne