Wikicytaty:Bar: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 41 728 bajtów ,  8 lat temu
usuwam ataki osobiste, konflikty
(komentarz)
(usuwam ataki osobiste, konflikty)
* Prośba do wszystkich, żeby w tym wątku trzymać się merytorycznie tematu, czyli ustalenie na Wikicytatach strony z zasadami blokowania, uwag tego tematu dotyczących i głosowania, inne sprawy można poruszać w oddzielnych wątkach. [[Użytkownik:Tommy Jantarek|''Tommy Jantarek'']] ([[Dyskusja użytkownika:Tommy Jantarek|pisz]]) 18:20, 10 cze 2013 (CEST)
** Wycofuję moją propozycję. W każdym razie ja nie mam zamiaru tracić czasu na opracowywanie czegoś, co i tak będzie olewane. [[Użytkownik:Alessia|Alessia]], [[Dyskusja użytkownika:Alessia|dyskusja]] 21:19, 17 cze 2013 (CEST)
 
==Zasady blokowania a sprawa Zera==
* [[Użytkownik:Madeline 7|Madeline 7]] nadużyła uprawnień administratora blokując [[Użytkownik:Zero|Zero]] i z tego miejsca wzywam ją do natychmiastowego zrzeczenia się uprawnień administratora Wikicytatów. Uzasadnieniem powyższe wpisy: Madeline7 zagłosowała w sprawie, że należy ustalić zasady blokowania, a jednocześnie dopuściła się samosądu, oceniając kogoś "za całokształt", jak pisze. To niedopuszczalne. Dziwię się, że nikt nie zareagował. W ogóle nadzwyczajne jest Wasze negatywne nastawienie do Zero, aż kipi w Was złość do niego. Czy naprawdę zastanowiliście się kiedyś na spokojnie, o co Wam tak naprawdę chodzi? Tylko nie mówcie, że nie wiem. Wiem, przeglądam projekt na bieżąco, choć nie piszę. Jakieś kropki, dociekliwość, drobne złośliwości - bo cóż więcej możecie mu zarzucić. A sarkazm to, nie gniewaj się, Tommy, Tobie też niczego w tym względzie nie brakuje :-) Taka jest rzeczywistość, jesteśmy różni i chyba w tak małym gronie, wśród ludzi dorosłych, można mieć więcej tolerancji dla siebie. To by dopiero Wikipedia wyglądała, jakby nie było miejsca na różnorodność charakterów, tam mnóstwo indywidualności i dyskusje są na porządku dziennym. Spierać się, to też istota projektów wiki.<br>Zasady, które poustalaliście są dobre, należy ich przestrzegać, ale to nie znaczy, że jak ktoś tego nie zrobi za każdym razem trzeba grzmieć. Takim postępowaniem w ogóle przekreślacie możliwość rozwoju projektu, bo kto tu przyjdzie, jak od razu będzie dostawał po łapach. A trudno się tu starym nieraz połapać, więc co dopiero nowicjuszom. Więc jesteście anty wiki. Powiem Wam jeszcze skąd się to bierze: ano z nadmiaru nałożonego na siebie obowiązku. A zupełnie niepotrzebnie. To jest też anty wiki. Sama pamiętam, jak mnie nieraz diabli brali, jak otwierałam Wikicytaty, a tu tyle śmiecia, błędy w formatowaniu i ja jak mrówka po innych poprawiałam, sprzątałam. A teraz powiem tak: no i co z tego? Jak masz do tego powołanie, to sprzątaj, poprawiaj, ku chwale wiki, ale nikt Ci za to w klapę orderu nie wepnie i tak naprawdę to nikogo nie obchodzi. Jak nie masz z tego przyjemności, to po prostu tu nie siedź. I nie zatruwaj atmosfery, bo ci co są, pouciekają, a inni nie przyjdą. Do kogo to piszę? Do wszystkich nas, siebie z tego nie wyłączam. <br>[[Użytkownik:Madeline 7]]: zdejmij z [[Użytkownik:Zero|Zero]] blokadę i zgłoś prośbę o odebranie uprawnień. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 22:32, 9 cze 2013 (CEST)
::'''uściślenie'''<br />1. Madeline zablokowała nie za całokształt, a dokładnie cytując '''całokształt, powodowanie konfliktów, wielokrotne łamanie zasad, niereagowanie na ostrzeżenia'''. Blokadę zastosowała wobec użytkownika, który juz otrzymał [[Dyskusja użytkownika:Zero#Prośba|ostrzeżenie tu]] i [[Dyskusja użytkownika:Zero#Wikicytaty to nasze wspólne dzieło|tu]].<br />2. proszę wskazać według jakich zasad nadużyła działań skoro [[Wikicytaty:Administratorzy|admin może]] ''blokować i odblokowywać użytkowników''<br />3. na podstawie jakich zasad Wikicytatów można odebrać adminowi uprawnienia administratora? Z tego co wiem, nie ma tu komitetu arbitrażowego. [[Użytkownik:Tommy Jantarek|''Tommy Jantarek'']] ([[Dyskusja użytkownika:Tommy Jantarek|pisz]]) 03:17, 10 cze 2013 (CEST)
 
:I kto to pisze? Ktoś kto swego czsu sam nadużywał swoich uprawnień? Sięgnij pamiecią do starszych rozmów, dyskusji, do nałożonych blokad przez siebie. Bo wybacz ale Twoje oburzenie jest w tej chwili dość śmieszne. Blokada została nałożona na Zero za trolling również, świadome łamanie zasad. Za trolling nie ma dyskusji, na każdym projekcie dostaje się blokadę. I z tego powodu też złożyłem prośbę o blokadę dla niego. Na Zero grzmiano już od dawna, bez reakcji z jego strony, miał wielokrotnie szansę okazać dobrą wolę, jednak wolał wciąż w dyskusjach być opryskliwy, kpiący i pozbawiony szacunku do rozmówców, plus nagabywanie i chamskie odzywki wysyłane na maile userów. Między innymi swego czasu i do mnie. Jeśli Madelaine ma złożyć rezygnację, to wpierw Ty złóż swoją, za swoją wcześniejszą dyktaturę i swoje niegdysiejsze odzywki na granicy totalnego braku kultury, zresztą dość zbliżone do poziomu prezentowanego przez Zero. [[Użytkownik:Tommy Jantarek|''Tommy Jantarek'']] ([[Dyskusja użytkownika:Tommy Jantarek|pisz]]) 00:47, 10 cze 2013 (CEST)
::P.S. A w ogóle kim jesteś żeby pozostałym wydawać rozkazy? Nie posuwasz się za daleko? Może warto trochę stonować w rozmowie i nie wydawać poleceń, rozkazów? Szczyt bezczelności wypowiadać się do pozostałych użytkownikow tonem nie znoszącym sprzeciwu jak belfer z linijką w łapie. [[Użytkownik:Tommy Jantarek|''Tommy Jantarek'']] ([[Dyskusja użytkownika:Tommy Jantarek|pisz]]) 00:52, 10 cze 2013 (CEST)
 
* "Ktoś kto swego czsu sam nadużywał swoich uprawnień? Sięgnij pamiecią do starszych rozmów, dyskusji, do nałożonych blokad przez siebie." "Jeśli Madelaine ma złożyć rezygnację, to wpierw Ty złóż swoją, za swoją wcześniejszą dyktaturę i swoje niegdysiejsze odzywki na granicy totalnego braku kultury" - oczekuję od Ciebie merytorycznych zarzutów, proszę o przykłady. I prowadź rzeczowe, dyskusje, trzymaj się wyłącznie faktów. Zobacz, ile słów z siebie wyrzuciłeś i co z nich wynika. Uzasadniłam, dlaczego Madelaine ma złożyć uprawnienia: wypowiedziała się, że należy ustalić zasady, a w dwie godziny później, kiedy nic się nie wydarzyło w międzyczasie, zablokowała użytkownika. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 01:19, 10 cze 2013 (CEST)
*:''a jednocześnie dopuściła się samosądu'' - nieprawda, była zgłoszona [[Dyskusja użytkowniczki:Alessia#prośba o blokadę|moja prośba]] o zablokowanie Zero ze względu na trolling<br/>''oceniając kogoś "za całokształt", jak pisze'' - nie tylko za to, i na pewno mniej lakoniczny był to opis niż przy Twoich blokadach, typu: ''uporczywe przywracanie hasła - nie na temat'', ''wiecej proszę numeracji wierszy nie zmieniać złośliwie'', ''czas na zapoznanie się z zasadami projektu''.<br />''Dziwię się, że nikt nie zareagował'' - ja się dziwię że nikt do tej pory z adminów nie reagował na zachowanie Zero, który już ostrzeżenie nie raz dostał od adminów, wielokrotnie były zwracane prośby od użytkowników, a który wciąż kipiał ironią i chamstwem wobec innych użytkowników.<br />''cóż więcej możecie mu zarzucić'' - przede wszystkim trolling, zachowanie na stronach dyskusji użytkowników o charakterze dezorganizacyjnym i skłócający społeczność, wprowadzanie do projektu niezdrowej atmosfery.<br />''W ogóle nadzwyczajne jest Wasze negatywne nastawienie'' - to może zastanów się dlaczego? Tak wynika z niczego? Jesteś pewna? Dziwne, biedny poszkodowany Zero, znienawidzony przez wszystkich, pewno to wynika z jego nazwy użytkownika, gdyby miał nick User:Siedem wszyscy kochaliby go. Widzisz, mam świadomość mojego zachowania, ale mam też świadomość tego, jakie moje zachowanie pociągnie za sobą relacje użytkowników względem mnie. Może stąd wynika to, że nie rozpaczam gdy ktos mnie niemiło potraktuje i nie udaję głupka, a zwłąszcza nie udaję nieświadomego zasad laika, i nie byłbym bezczelny udając niewiedzę a będąc wcześniej adminem. Jak ktoś ma problem z tym, że jest aspołeczny, to Wikicytaty ani inne projekty wiki, ani żaden użytkownik nie jest lekarzem psychiatrą.<br />''Takim postępowaniem w ogóle przekreślacie możliwość rozwoju projektu'' - bez obaw, Twoje wcześniejsze adekwatne zachowanie nie zniwelowało tego, [[Dyskusja użytkownika:MatthiasGor|nazywanie userów trollami na dyskusjach innych userów]], czyli zwykłe plotkarstwo, też tego nie zniweczyło.<br />''I nie zatruwaj atmosfery, bo ci co są, pouciekają, a inni nie przyjdą.'' - widzisz, znalazłaś odpowiedź, ciekaw jestem czy Zero w to też wierzy, bo jak dotąd nie widać było tego, a mam wrażenie że nie tylko mi już brzydło wchodzenie na Wikicytaty odkąd Zero wykazuje się totalnym lekceważeniem zasad projektu i użytkowników.<br />Podsumowując, nawet jeśli Madelaine zgłosi prośbę o odebranie uprawnień, absolutnie będę temu przeciw, wg mnie dała odpocząć nie tylko kilku osobom nękanym przez Zero, nie tylko samemu Zero (co mu się powinno przydać do przemyśleń) ale całej społeczności, która nie wątpię choć na ten czas odetchnie z ulgą. Jeszcze jedna '''prośba''' do Ciebie, zmień ton i skończ wydawać polecenia. Ani to Twoja szkółka, ani ja Twój uczniak. [[Użytkownik:Tommy Jantarek|''Tommy Jantarek'']] ([[Dyskusja użytkownika:Tommy Jantarek|pisz]]) 01:44, 10 cze 2013 (CEST)
*Ale ja cały czas oczekuję na te przykłady, poważne zarzuty wysunąłeś przeciwko mnie, dotyczące ogólnej oceny mojej osoby: "Ktoś kto swego czsu sam nadużywał swoich uprawnień, swoją wcześniejszą dyktaturę" i dlatego teraz czekam. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 02:22, 10 cze 2013 (CEST)
*: zachowania typu ''uporczywe przywracanie hasła - nie na temat'', ''wiecej proszę numeracji wierszy nie zmieniać złośliwie'', ''czas na zapoznanie się z zasadami projektu'' nie są zachowaniami wymagającymi blokad. Nadużycie? Samowola? A może jednak w braku zasad korzystanie z uprawnień w świetle tego co napisał sp5uhe [[Wikicytaty:Bar/Archiwum005#Zasady blokowania użytkowników.|niegdyś]] ''Wypracowaliśmy pewne praktyki, które są skuteczne - chronią projekt, ale generalnie <u>każdy kieruje się swoim sumieniem i wyczuciem</u>. Czasem jeśli ktoś przesadził strofujemy się mailowo. (...) Wikicytaty są małym projektem. Powodów do blokowania jest niewiele, są zazwyczaj prozaiczne i jednoznaczne.'' Dodatkowo sam raz prosiłem o [[Wikicytaty:Bar/Archiwum005#Zachowanie admina|reakcję]] w stosunku do Twojego zachowania. Osoba z takim podejściem do użytkowników, jak to nazwałaś? ''kipiącym od złości'' i pełnym ''drobnych złośliwości'' oraz przedstawiająca innych userów w złym świetle pozostałym użytkownikom, a także zwracająca się do użytkowników tonem rozkazującym i pretensjonalnym, sprzecznym z zasadami [[Wikicytaty:Wikietykieta|Wikietykiety]], nie powinna nigdy i nigdzie na projektach wiki być adminem. W związku z tym również proszę żebyś złożyła prośbę o pozbawienie uprawnień administratora. [[Użytkownik:Tommy Jantarek|''Tommy Jantarek'']] ([[Dyskusja użytkownika:Tommy Jantarek|pisz]]) 02:45, 10 cze 2013 (CEST)
:Kilka razy radziłam się w sprawie Zera innego, bardziej doświadczonego ode mnie admina, który mi napisał: "(...) on chyba jest niereformowalny. Trzeba go będzie blokować. Najlepiej na początek na krótko - może się zresocjalizuje".<br />Jadwigo, mimo że śledzisz ostatnie zmiany, nie znasz wszystkich zachowań użytkownika Zero, np. nie znasz treści prywatnych e-maili wysyłanych przez niego do mnie lub też innych użytkowników. Nie sądzisz chyba, że Madeline zablokowała go za jakieś kropki czy przecinki? Dlaczego ją osądzasz? Nie uważam, aby przekroczyła swoje uprawnienia. Czy admin musi konsultować blokadę z Tobą? Czy atak osobisty na użytkownika jest powodem do blokady? Czy np. w e-mailu do jakiegoś użytkownika (-ów, bo e-mail otrzymali chyba co najmniej dwaj admini) wolno wysuwać supozycję, że inny użytkownik jest bandytą, który czyha na zdrowie lub życie czyichś dzieci? Czy wolno pisać komuś, że jego edycje są nikomu niepotrzebne i bez żadnego znaczenia dla projektu?<br />Ja sama w ciągu kilku miesięcy dostałam od czterech różnych użytkowników prośbę o zablokowanie użytkownika Zero, którzy albo zauważyli naruszenie zasad, albo poczuli się dotknięci jego słowami. Nie jest więc tak, że między Zerem a jakąś jedną osobą doszło do niesnasek i ktoś tu na kimś się zemścił. Jeśli wiem, że kogoś drażnię, to unikam z nim kontaktu jak mogę, a wychodzi na to, że Zero stale ten kontakt prowokuje i właśnie psuje atmosferę.<br />Sformułowanie ''za całokształt'' jest moim zdaniem jak najbardziej na miejscu, bo chodzi o zachowania na przestrzeni kilku miesięcy, nie zaś za jakąś jedną edycję czy jednorazowe złe zachowanie, które może się zdarzyć każdemu.<br />Spytasz pewnie, dlaczego ja sama go nie zablokowałam. Ponieważ wielokrotnie dał mi odczuć, że jestem niegodna, aby zabierać głos, więc blokada byłaby tylko wodą na jego młyn i zostałabym ponownie zaspamowana bardzo niemiłymi e-mailami. Skoro grzeczną prośbę o dostosowanie się do zasad potraktował kiedyś jak groźbę, a zasady obowiązujące w Wikicytatach przyrównał do faszyzmu, to czegóż oczekiwać? Napisałam jednak w jego sprawie do kilku adminów. Również po ostatniej prośbie Tommy'ego Jantarka przesłałam jego prośbę kilku adminom, w tym Madeline, aby zastanowić się, co z tym fantem zrobić.<br />Dziwi mnie bardzo, ale to bardzo, jak adminka może na forum poruszyć taki temat i użyć tak mocnych słów, zanim nie wysłucha argumentów drugiej strony. Może więc, Jadwigo, przedstaw konkretne dowody, że blokada jest niesłuszna, a Zero przestrzega zawsze zasad, nikogo nigdy nie zaatakował i chętnie dostosowuje się do zdania większości. [[Użytkownik:Alessia|Alessia]], [[Dyskusja użytkownika:Alessia|dyskusja]] 12:01, 10 cze 2013 (CEST)
** Aha, jeszcze jedno. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi, to do mnie też kiedyś miałaś (na priwie) pretensje, że nałożyłam zbyt długą blokadę na osobę, która dopuściła się wielokrotnych wandalizmów. Na Twoje życzenie blokadę zdjęłam, a odblokowana osoba zaczęła dalsze wandalizmy, jeszcze gorsze... [[Użytkownik:Alessia|Alessia]], [[Dyskusja użytkownika:Alessia|dyskusja]] 23:32, 10 cze 2013 (CEST)
* Przyznam uczciwie, że nie bywam na WC na tyle często, żeby być alfą i omegą w sprawach społecznościowych. Nie znam też użytkownika Zero na tyle dobrze, żeby go osądzać czy pochwalać za style jego edycji. Powiem jednak, że blokada nałożona na niego nie jest w pełni zasadna, w szczególności chodzi tu o ''całokształt''. Jeżeli nadaje się użytkownikowi pierwszą w jego historii blokadę, a dodatkowo nie jest to user nowy, tylko doświadczony w projekcie, to uzasadnienie powinno być bardziej szczegółowe. Ponadto sama blokada pozostaje w historii i w przyszłości może być pretekstem do nadania kolejnych - za szeroko pojętą "recydywę". O ile ta blokada nie zostanie zdjęta przed czasem przez tą adminkę, która ją nałożyła lub jakiegokolwiek innego administratora, to historia blokad będzie wskazywała na jej zasadność. Sam jestem adminem na plwiki i wiem, że tego guzika należy używać bardzo ostrożnie - zwłaszcza w stosunku do zarejestrowanych z dłuższym stażem i dorobkiem edycyjnym. Sprawę blokady skonsultowałbym na pewno w większym gronie, np. na liście dyskusyjnej. Tutaj wygląda to trochę na samosąd skonsultowany w gronie 2, najwyżej 3 osób. [[Użytkownik:Rzuwig|<font face="Comic Sans MS" color="black">'''Rzuwig'''</font>]][[Dyskusja_użytkownika:Rzuwig|<sup><span style="color: red">►</span></sup>]] 22:06, 10 cze 2013 (CEST)
** W Wikipedii jest też tak, że jeśli ktoś uważa, że zablokowany został niesłusznie, to '''najpierw''' powinien się zwrócić do administratora, który go zablokował, a nie skarżyć się innemu administratorowi. Jeśli zaś odwołuje się do innego administratora, to tenże administrator ''ma obowiązek przed podjęciem samodzielnych działań podjąć próbę konsultacji z autorem (albo autorami, jeśli blokada została nałożona w wyniku konsensusu grupy administratorów) blokady lub, w przypadku rozbieżności opinii, uzyskać konsensus szerszej grupy administratorów'', a w przypadku podjęcia próby mediacji ''blokujący nie musi zgodzić się na prowadzenie jakichkolwiek rozmów.'' List dyskusyjnych w Wikicytatach nie posiadamy; może faktycznie jest to dobry pomysł na rozwiązywanie spraw, które nie dla wszystkich mogą być oczywiste. Pewnych rzeczy nie należałoby może upubliczniać. [[Użytkownik:Alessia|Alessia]], [[Dyskusja użytkownika:Alessia|dyskusja]] 23:20, 10 cze 2013 (CEST)
*** Przejrzałam rejestr blokad w Wikipedii. Jakoś wydaje mi się, że opis powodu sporządzony przez Madeline jest bardziej merytoryczny od spotykanych w Wikipedii (np. ''trolle won z Wikipedii!''). :-) [[Użytkownik:Alessia|Alessia]], [[Dyskusja użytkownika:Alessia|dyskusja]] 09:14, 11 cze 2013 (CEST)
* Jadwigo, przykro mi, że osądziłaś mnie nie pozwalając mi się wypowiedzieć w sprawie. Powinnaś poczekać, aż wyjaśnię wszystko, zamiast oczerniać mnie na forum. Blokada była konsultowana z innymi osobami. Uważałam, że tak powinnam zrobić (kwestie wprowadzenia zasad blokowania nie mają tu nic do tego i tym bardziej czas mojej wypowiedzi w tym wątku, do tej pory administratorzy blokowali użytkowników nie mając takiego zbioru reguł).
** Zero był wielokrotnie grzecznie proszony o to, by nie prowokować konfliktów, trzymać się zasad itp.:
*** Alessia: Witaj, od pewnego czasu nie dodajemy cytatów bez źródła. Proszę o uzupełnienie.
*** Tommy Jantarek: Witaj. Mógłbys przy dodawanych cytatach podawać źródła? Jest to o wiele łatwiejsze dla osoby wprowadzającej cytat niz późniejsze poszukiwania skąd edytor wziął te a nie inne słowa. Szkoda też usuwać czy cofać edycje.
*** Mrnr84201: Jak najbardziej podaje autora, tylko w Googlach nie ma pełnego podglądu. Wystarczy wkleić cytat w wyszukiwarkę... A poza tym, to obowiązkiem dodającego cytat jest podanie źródła. Od ponad półtora roku na Wikicytatach obowiązuje zasada, że zawsze umieszczamy wiarygodne źródło cytatu, inaczej jest on usuwany.
*** Tommy Jantarek: Mógłbyś podać wiarygodne źródło do tego cytatu? Ten artykuł ma wystarczająco cytatów bez źródeł, a wyszukując źródła do już niegdyś wstawionych cytatów doskonale zdajesz sobie sprawę, o ile jest trudniejsze odnalezienie źródła od jednoczesnego jego podania wraz z cytatem. Jeśli nie masz źródeł, to ponownie proszę o nie wstawianie takich cytatów, które bardzo często okazują się.
*** Alessia: Czy mógłbyś uzupełnić autora dodanego przez siebie cytatu?
*** Alessia: Czy mógłbyś być tak uprzejmy i nie usuwać cytatów z serwisu? To, że któryś Ci się nie podoba, nie oznacza, że możesz go usunąć. Bezzasadne usuwanie cytatów jest tu traktowane jako wandalizm. Przy okazji bardzo proszę o zapoznanie się z zasadami dotyczącymi opisu zmian i stosowanie standardowych opisów.
*** Tommy Jantarek: Jeśli ktoś linkował wyrazy, to miał coś na celu, choćby zainteresowanie czytelnika czy użytkownika istnieniem cytatów z danej konkretnej dziedziny. Nie uważam za polonizowanie artykułów usuwanie linków do hasła np. reżyser. Ani w niczym ten link nie przeszkadza, a kogos może pokierować i zaciekawić. Poza tym odlinkowując osieracasz takie artykuły i powodujesz że ich oglądalność spada. Czy na tym ma to polegać?
*** sp5uhe: Projekty Wikimedia w tym i Wikicytaty to dzieło dużej grupy osób. Z założenia nie mogą odzwierciedlać poglądów jednego użytkownika, czy też nawet części społeczności. Dlatego stosujemy się do ustalonych zasad i zaleceń. Dotyczy to nie tylko treści, ale również sposobów formatowania, linkowania, prowadzenia dyskusji. Jeśli jakieś zasady, zalecenia czy nawet przyjęte zwyczaje uważasz za niewłaściwe lub błędne należy przedyskutować ich zmianę w Barze. Świadome łamanie zasad jest wandalizmem.
*** Alessia: Bardzo proszę o niedokonywanie zmian, które niszczą czytelność stron.
*** Madeline7: Hej, zauważyłam, że czasem usuwasz kropki z końców opisów. Proszę, nie rób tego.
*** Alessia: Nie chodziło mi o wprowadzoną przez Ciebie zmianę (która nie była szkodliwa), lecz o opis, który powinien polegać na przyciśnięciu zielonego przycisku "lit.", oznaczającego poprawienie literówki, lub wpisaniu "ort.", oznaczającego poprawienie pisowni, ewentualnie o przyciśnięcie "dr.red.", czyli "drobne zmiany redakcyjne", zamiast pisania swoich przemyśleń. Podobnie stosowanie własnych skrótów, które nie są czytelne dla innych, nie ułatwia pracy osobie patrolującej ostatnie zmiany. To, że ktoś zwraca uwagę na Twoje edycje, wynika z faktu, że nie są one automatycznie sprawdzone, więc ktoś, kto przegląda ostatnie zmiany, przygląda się, jakich zmian dokonałeś, aby oznaczyć edycję. Jeśli ktoś zwraca Ci uwagę, to naprawdę nie dlatego, że się na Ciebie uwziął...
*** Alessia o usuwanych przez Zero linkach: Wstawiamy je świadomie i celowo, po przeprowadzonej na ten temat dyskusji. Proszę ich nie usuwać.
*** prośby na priwie od co najmniej trzech użytkowników (być może od innych też)
** inni użytkownicy wykazywali jakoś dobrą wolę i szli na ustępstwa, jeśli sprawa nie dotyczyła łamania zasad, a jedynie jakichś drobiazgów:
*** Alessia: Mnie jest wszystko jedno, czy nazwa strony będzie pisana małymi, czy wielkimi literami.
*** Alessia: To też jest mało istotny szczegół, możesz śmiało usunąć tę kategorię, jeśli masz wątpliwości.
*** Alessia: Śmiało edytuj.
*** Mrnr84201: Podziwiam Twoją niebywałą staranność w przestrzeganiu zasad Wikicytatów. Myślę jednak, że istniał prostszy sposób zwrócenia uwagi na to przeoczenie w zasadach niż przeformatowywanie, które musiałoby objąć jakieś dobre kilka tysięcy stron. Ktoś nieprzychylny mógłby nawet pomyśleć, że to forma działania zbliżona do strajku włoskiego :), ale ja doceniam takie wyciąganie niedociągnięć i braku spójności.
** użytkownik Zero okazuje lekceważenie innym użytkownikom, np. osobom, które poprosiły o wyhamowanie, odpisał: "Mało nie popuściłem jak to wszystko czytałem."
** Zero często wprowadza w błąd opisem, np. wpisuje weń co innego niż zrobił na stronie, przy czym czasem taki opis "udaje" działalność zgodną z zasadami, a edycja okazuje się z nimi sprzeczna
** użytkownik Zero dopuszcza się w prywatnej korespondencji ataków osobistych i zachowań, które w świecie realnym stanowiłyby podstawę do zgłoszenia zawiadomienia w prokuraturze (nie zostałam upoważniona do cytowania czyjejś prywatnej korespondencji osobie, która nie jest stroną w tej korespondencji)
** użytkownik Zero do tego stopnia nękał pewną użytkowniczkę, że nie miała siły na wchodzenie na Wikicytaty przez pewien czas
** prowokowanie konfliktów to trolling
Podsumowując, jako administrator, uważałam za stosowne zareagowanie na takie zachowanie. [[Użytkownik:Madeline 7|Madeline 7]] ^.^ [[Dyskusja użytkownika:Madeline 7|<span style="color:Teal">dyskusja</span>]] 22:32, 10 cze 2013 (CEST)
Następnym razem będę pamiętać o tym, aby na stronie dyskusji zablokowanego użytkownika napisać uzasadnienie. [[Użytkownik:Madeline 7|Madeline 7]] ^.^ [[Dyskusja użytkownika:Madeline 7|<span style="color:Teal">dyskusja</span>]] 22:46, 11 cze 2013 (CEST)
 
Na wstępie chciałem pogratulować u. Tommy’emu Jantarkowi za osiągnięcie dawno postawionego sobie celu. Cenię skuteczność i odwagę przyznania się czyj to był wniosek. Skoro także anonimowy tłum krzyczał „ukrzyżuj go, ukrzyżuj” to ukrzyżowanko mi się najwyraźniej należało. Sama blokada nie zrobiła na mnie wrażenia (oprócz uśmiechu politowania w wiarę, że to coś polepszy), choć zaskoczył mnie moment. Kilka godzin wcześniej napisałem prywatnie do Jadwigi, żeby zajęła się mediacją pomiędzy mną a u. Alessią. W tym samym czasie gdy ja starałem się szukać porozumienia komitet sterujący Wikicytatami zamienił się w komitet ukrzyżowujący. Najwyraźniej każdy swoją granicę cierpliwości ma ustawioną gdzieindziej. Myślę, że wyobrażenie o mnie (nie ja) przekroczyło tę granicę już miesiąc temu, bo od około miesiąca zasadzano się na mnie, aż w końcu złapano się byle drobnostki. Szczerze to nie mam pewności czy wiem, co to jest trollowanie, ale musi to być coś złego skoro mnie zablokowano za to. Tyle że ja nic złego nie zrobiłem. Ot chciałem, żeby decyzja była podjęta kolegialnie, skoro moje własne decyzje rzekomo zazwyczaj łamały zasady (szczególnie jak spojrzycie czyją decyzję chciałem zmienić i kto chwilę wcześniej uczył mnie jak takie decyzje się podejmuje). W mojej ocenie przeciwdziałało to potencjalnemu konfliktowi z tą osobą.<br>
Osobiście boleję, że tutaj problemy załatwia się siłą i to w taki sposób, że uniemożliwiono mi kontakt z osobą, która podjęła ostateczną decyzję o blokadzie. Nie dano mi również szansy załatwienia tego honorowo (np. samoblokada). Przypominam, że w najtrudniejszym okresie (lato 2012) zapytałem czy mam odejść, ale nikt nie miał tyle odwagi, żeby powiedzieć, że nie pasujemy do siebie. Chyba nie każdy pamięta, że to projekt oparty na wolontariacie, każdego użytkownika należy witać z otwartymi ramionami, potencjalnych nie straszyć, być otwartym na dyskusję i na różnice zdań, a czasem nawet znosić niegroźne dziwactwa. Jeśli na moim przykładzie tego nie zrozumiecie to jest ryzyko, że nie zrozumiecie tego nigdy. A ja owszem chcę się od was różnić i chcę, żeby to było wyraźnie widoczne, bo wbrew temu, co napisała Jadwiga to dla mnie jesteście jak najbardziej wiki. Tyle, że każdy z nas inaczej rozumie bycie wiki. Mnie praktyka nauczyła, ale wprost potwierdził też w zeszłym roku ktoś, kto jest głosem wiki w Polsce, że „tutaj sprawiedliwości nie ma”. Przyjmijcie do wiadomości moją opinię, że stworzyliście serwis nieprzyjazny użytkownikom, represyjny, a co najgorsze oparty na relatywistycznych ocenach.<br>
Natomiast bardzo źle czułem się z podanym uzasadnieniem. Rozpoczęcie od słów „za całokształt” w mojej ocenie pokazało jedynie niechęć i uprzedzenie w stosunku do mojej osoby. Co do reszty uzasadnienia mam duże wątpliwości, ale nie widzę sensu cokolwiek tłumaczyć, bo tłumaczyłem długo i nic to nie dawało. U. Madeleine 7, swoją pierwszą blokadą w życiu na WC, pomyliłaś się w stosunku do mnie, tak jak zdarzyło ci się pomylić co do mnie w Ewie Farnej.<br>
Z kolei rozwinięcie uzasadnienia w Barze mogę określić jako ogromne świństwo, które narusza moje dobra osobiste. Co mogę zrobić? Mogę wam moi drodzy jedynie przebaczyć i żądać, żeby przestać zniesławiać mnie publicznie i to za pomocą środków masowego przekazu. Bardzo proszę u. Madeleine 7, żeby nigdy jej nie pokusiło, żeby tak stronnicze uzasadnienie gdziekolwiek umieszczać, a w szczególności nieprawdziwie pisać o kimś, że łamał prawo karne i to jeszcze w momencie, gdy zablokowało się możliwość odniesienia się do tego. Jeśli autorka wpisu życzy sobie, żeby wykazać słabość całego uzasadnienia to oczywiście jestem gotów to zrobić. Nie robię tego tutaj, bo byłoby to bardzo obszerne wyjaśnienie.<br>
Na koniec proszę, żebyście się nie kłócili z mojego powodu. A na koniec koniec proszę, żebyście uszanowali, że obrona ma ostatnie słowo, więc skoro nie macie nic do dodania, co albo uważacie, że jest bardzo mądre i przemyślane, albo wychodzi z głębi dobrego serca, to nie dodawajcie. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|αω]] 13:09, 16 cze 2013 (CEST)<br>
PS. Nie szukajcie ironii czy sarkazmu, gdzie go nie ma, bo tylko jedno lub dwa zdania są półironiczne.<br>
PS2. to wszystko było napisane wcześniej niż 11:05, 16 cze 2013 (CEST), ale postanowiłem wstrzymać się ze względu na to, że dzisiejszy dzień jest dla mnie święty. Może jednak umieszczeniu wpisu wcześniej niż zakładałem w czymś pomoże. Jest mi szalenie przykro, że użytkownik, który odmówił mediacji pomiędzy mną a u. Alessią podając jako powód małe zaangażowanie w projekcie przyznaje się, że chciał mnie zablokować na miesiąc za przypisywane mi działania lub intencje.
 
==Zapowiedź skierowania sprawy do Komitetu Arbitrażowego==
**Tommy Jantarek: Ponieważ użyłeś wobec mnie poważnych pomówień i nie otrzymałam od Ciebie wyjaśnień, mimo dwukrotnych próśb (cytuję swoją drugą wypowiedź: "Ale ja cały czas oczekuję na te przykłady, poważne zarzuty wysunąłeś przeciwko mnie, dotyczące ogólnej oceny mojej osoby: "Ktoś kto swego czsu sam nadużywał swoich uprawnień, swoją wcześniejszą dyktaturę" i dlatego teraz czekam. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 02:22, 10 cze 2013 (CEST)), sprawę kieruję do Komitetu Arbitrażowego. W mojej ocenie temat jest szerszy - niegrzecznie odnosisz się również do innych użytkowników. <br>Madelaine: Wniosę do Komitetu Arbitrażowego sprawę przeciwko Tobie, o odebranie uprawnień. Może nie wyartykułowałam wyraźnie swoich zarzutów wobec okoliczności, w jakich nałożyłaś blokadę, zrobili to bardzo jasno [[Użytkownik:Mrnr84201|Mrnr84201]] i [[Użytkownik:Rzuwig|<font face="Comic Sans MS" color="black">'''Rzuwig'''</font>]][[Dyskusja_użytkownika:Rzuwig|<sup><span style="color: red">►</span></sup>]] w swoich wypowiedziach.<br>Alessia: wniosę sprawę również przeciwko Tobie do Komitetu Arbitrażowego - za stronniczość, bo nie wierzę, że nie dostrzegłaś tego, o czym ja i wspomniani wyżej użytkownicy pisaliśmy.<br> Jeśli chodzi o [[Użytkownik:Zero|Zero]], to również jest to sprawa do zbadania przez Komitet Arbitrażowy, czy nie doszło do naruszeń zasad i wikietykiety ze strony osób zaangażowanych w konflikt (Tommy Jantarek, Madelaine, Alessia). Przeglądnę wątki pod tym kątem.<br> Zgodnie z procedurami Komitetu Arbitrażowego przed zgłoszeniem wniosku powinny być podjęte próby negocjacji ze strony osób niezaangażowanych w konflikt. Ponieważ na Wikicytatach jest mała społeczność i potencjalnie trudno jest wygenerować negocjatora, może ktoś z Was (Tommy Jantarek, Madelaine, Alessia, inni użytkownicy projektu) zna osobę, do której można się zwrócić. Jeśli to się nie uda, za tydzień, 23 czerwca złożę sprawę do Komitetu Arbitrażowego. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 23:38, 15 cze 2013 (CEST)
 
Odpowiadałem niestety za każdym razem, cóż poradzę że odpowiadam osobie która nie tylko nie czyta ze zrozumieniem, ale w ogóle chyba nie czyta. Odnośnie komitetu, a jak to się ma do (cytuję): "W gestii Komitetu Arbitrażowego znajdują się wyłącznie najpoważniejsze sprawy i rażące przypadki złamania zasad Wikipedii. Komitet Arbitrażowy uchwala regulamin określający wewnętrzną organizację pracy, sposoby komunikacji między arbitrami oraz inne sprawy związane z podejmowaniem decyzji."???? Ja przynajmniej Jadziu piszę niegrzecznie konkretnie do osoby której odpowiadam, a nie obrabiam użytkownikom przysłowiowe tyłki za plecami, na stronach innych użytkowników. Od dawna zastanawiam się nad złożeniem wniosku o pozbawienie Cię uprawnień, od kilku lat jak tu jestem, sęk w tym że nie chciało mi się dotąd latać po projekcie i wyszukiwać Twoich niejednokrotnie na granicy chamstwa zachowaniach i odzywkach często bardzo personalnych i pełnych ironii do userów. Szkoda mi tylko było czasu, bo wolę go poświęcic na edytowanie. [[Użytkownik:Tommy Jantarek|''Tommy Jantarek'']] ([[Dyskusja użytkownika:Tommy Jantarek|pisz]]) 00:26, 16 cze 2013 (CEST)
 
:Komitet Arbitrażowy to struktura wewnętrzna Wikipedii. Nie rozpatruje wniosków dotyczących innych projektów. Osoby, które w nim uczestniczą nie znają zasad, zaleceń i zwyczajów Wikicytatów.
:Projekty Wikimedia to nie jest oaza sprawiedliwości. Tworzymy tutaj zbiory wiedzy. Jeśli w środowisku powstaje konflikt usuwa się z projektu czasowo lub nawet na stałe osoby, które są zarzewiem konfliktu i nie koniecznie musi to być sprawiedliwe. Ma to być dobre dla projektu, a nie dla osób tworzących w projekcie. W świetle tego w konflikcie personalnym prędzej Jadwigo zablokowałbym Ciebie i siebie niż Allesie, Madelaine czy Jantarka.
:Sprawdziłem ostatnią działalność Zero zanim zobaczyłem, że jest zablokowany. Jest to aktywny użytkownik, który robi bardzo dużo dobrego dla projektu, ale robi też coś wyjątkowo szkodliwego - trolluje. Za trolling miałem go zablokować na miesiąc, ale ubiegła mnie inna administratorka. Gdzie ten trolling? Między innymi właśnie ta dyskusja jest skutkiem działań Zero. Udało mu się podzielić i skłócić społeczność.
:[[Użytkownik:Sp5uhe|sp5uhe]]&nbsp;<sup>[[Dyskusja użytkownika:Sp5uhe|dyskusja]]&nbsp;[[Specjalna:Wkład/Sp5uhe|edycje]]</sup> 11:05, 16 cze 2013 (CEST)
 
:[[Użytkownik:Sp5uhe|sp5uhe]] napisał o Komitecie Arbitrażowym: Osoby, które w nim uczestniczą nie znają zasad, zaleceń i zwyczajów Wikicytatów." Zasady blokowania są takie same na każdym projekcie. Społeczność moim zdaniem skłócił skutecznie Tommy Jantarek i to będę się starała udowodnić przed Komitetem.<br>Mam prawo mieć pogląd na sprawę, a trzymam się wyłącznie meritum. Dokładnie zatem w świetle czego [[Użytkownik:Sp5uhe|sp5uhe]] napisał: "W świetle tego w konflikcie personalnym prędzej Jadwigo zablokowałbym Ciebie i siebie niż Allesie, Madelaine czy Jantarka". Pytam bardzo poważnie, bo po raz któryś padają negatywne uwagi, oskarżenia pod moim adresem. Teraz Pawle pytam Ciebie, bardzo poważnie. [[Wikipedysta:Jadwiga|Jadwiga]]<sup>[[Dyskusja użytkownika:Jadwiga|dyskusja]]</sup> 16:05, 16 cze 2013 (CEST)
:: Skoro zasady blokowania są Twoim zdaniem takie same, to dlaczego: 1. masz wątpliwości co do zablokowania Zera (sam trolling wystarczy na blokadę)? 2. dlaczego założyłaś tutaj ten wątek, zamiast zwrócić się do Madeline tak, jak jest zapisane w zasadach blokowania na Wikipedii? (''Administrator, który otrzymał wniosek od zablokowanego użytkownika, aby zapobiec wybuchowi wojny administratorów, ma obowiązek przed podjęciem samodzielnych działań podjąć próbę konsultacji z autorem (albo autorami, jeśli blokada została nałożona w wyniku konsensusu grupy administratorów) blokady lub, w przypadku rozbieżności opinii, uzyskać konsensus szerszej grupy administratorów. Ma to zastosowanie również wtedy, gdy sam uważa, że blokada wymaga zmian (na przykład, że jest zbyt długa albo krótka). Wniosek można wysłać jednocześnie do kilku administratorów, warto jednak przy tym podać listę osób, do których trafił wniosek, aby umożliwić komunikację pomiędzy administratorami i uniknąć nieporozumień wynikających z niezależnego badania sprawy przez kilka różnych osób''); 3. masz zastrzeżenia co do opisu blokady, skoro na Wikipedii są opisy o wiele mniej merytoryczne i nikt nie robi z tego powodu problemu?<br />Rozpoczynając wątek "blokada a sprawa Zera", popełniłaś duży błąd i nawet nie potrafisz się do niego przyznać. Trzeba było poprosić Madeline7 o dokładniejsze uzasadnienie na jej stronie dyskusji, a nie wywoływać publicznie, zmuszając do ujawniania szczegółów, które - jak widzisz - są przykre zwłaszcza dla Zera.<br />Skoro podobno śledzisz całą sprawę (choć bardzo w to wątpię), to dlaczego przez ostatnie kilka miesięcy nic nie zrobiłaś, aby Twój przyjaciel Zero przystosował się do innych i nie przysparzał Wikicytatom kłopotów? Dlaczego nie zareagowałaś, kiedy był ostrzegany, że jego działania są niepożądane? Dlaczego ani razu nie powiedziałaś mu np. "nie usuwaj linków, bo są przydatne", "nie drażnij innych dziwnym opisami zmian" albo "nie prowokuj konfliktów"? A jeśli uważałaś, że niepotrzebnie się czepiamy, że Zero nie łamie żadnych zasad, to czemu nie zwróciłaś na to uwagi osobom, które prosiły go o trzymanie się zasad?<br />Czy jesteś obiektywna? Zero Ci się poskarżył, a Ty zamiast postąpić, jak należy, rozpoczęłaś dyskusję na forum publicznym, choć wiadomo było, że to poróżni użytkowników i nasili różnice zdań zwłaszcza między tymi, którzy już wcześniej miewali ze sobą nieporozumienia. Czy Twoje działanie w tym momencie jest dobre dla projektu?<br />Masz pretensje o słowo ''całokształt'' w opisie blokady. Dlaczego nie założyłaś dobrej woli użytkowniczki Madeline7 i nie zapytałaś jej na jej stronie dyskusji, co miała na myśli? Czyż nie za całokształt szkodliwych działań został zablokowany Zero?<br />Co do skierowania sprawy do Komitetu - najlepszą obroną jest atak, prawda? Powtórzę raz jeszcze: Zero miał prawo odwołać się od blokady (najpierw powinien poprosić Madeline7 o wyjaśnienie, następnie mógł zwrócić się do Ciebie), Ty miałaś prawo nie zgodzić się z tą blokadą. Natomiast to, co wydarzyło się dalej, jest niedopuszczalne. Mogłaś poprosić Madeline7 o szczegółowe uzasadnienie. Mogłaś poprosić o dyskusję innych administratorów. Zamiast tego publicznie oskarżyłaś Madeline7, czym zdezorganizowałaś pracę w projekcie i wywołałaś spory. Gratuluję. Żądając natychmiastowego zrzeczenia się uprawnień administratorskich od Madeline7, zachowałaś się stronniczo i nieobiektywnie. Nie dałaś jej nawet czasu na wyjaśnienia, tylko wydałaś rozkaz. Połączyłaś sprawę blokady Zera z wątkiem, który nie miał z nią związku, czym dałaś pożywkę do dyskusji osobom postronnym. Dlaczego najpierw nie dopytałaś się, czego naprawdę dotyczył wątek założony przeze mnie wcześnie, tylko z góry osądzasz innych? Czy każdego, kto ma inny punkt widzenia niż Ty, będziesz oskarżać? [[Użytkownik:Alessia|Alessia]], [[Dyskusja użytkownika:Alessia|dyskusja]] 17:30, 16 cze 2013 (CEST)
::O nic Cię Jadwigo nie oskarżyłem poza tym, że ostatnio mało udzielasz się w Wikicytatach. O to samo z resztą oskarżam również siebie. Generalnie proponuję zakończyć spór, bo nie ma on sensu. Konflikt rozpoczął się z powodu Zero. W jego sprawie chyba uzyskaliśmy konsensus. Pozostałe spory są absurdalne - wszyscy chcemy dobrze dla projektu. Dalsze wzajemne oskarżanie i straszenie powoduje tylko eskalację. [[Użytkownik:Sp5uhe|sp5uhe]]&nbsp;<sup>[[Dyskusja użytkownika:Sp5uhe|dyskusja]]&nbsp;[[Specjalna:Wkład/Sp5uhe|edycje]]</sup> 17:45, 16 cze 2013 (CEST)
Droga u. Alessio. Muszę zaprotestować, bo pojawiło się w Twojej wypowiedzi sporo nieścisłości. Po pierwsze faktem jest, że uzasadnienie w Barze zrobiło mi ogromną przykrość, jednak ta przykrość nie wynika, że ujawniono jakieś informacje, które kompromitują mnie, ale że uzasadnienie jest w tak dużym stopniu nieprawdziwe, że ciężko mi to przyjąć. Nie chcę tego udowadniać, bo będę musiał przytaczać działania, które zrobili inni, a są naganne. Po co mam to robić? Wybaczyłem, więc gdybym z własnej woli to zrobił, sam bym sobie zaprzeczył. Nie mogłem odwołać się od blokady, bo zablokowano mnie "po całości" uniemożliwiając również kontakt. Oczywiście mógłbym szukać sposobów kontaktu, ale czy to nie byłoby omijaniem blokady? Przyznaję, że napisałem w jakiś tam sposób do Madeline7, że się nie gniewam i nie popieram wniosku o odebranie uprawnień. Tylko tyle - ominąłem blokadę w dobrej wierze. Prawda jest taka, że wasze uwagi dotyczące zasad przyjmowałem do wiadomości i stosowania, choć czasem się z nimi nie zgadzałem. Akurat jeżeli chodzi o usuwanie linków (wg mnie wygląda to źle) to przyjąłem to bardzo dawno (2012) do stosowania i przytaczanie tego dziś jest argumentem na to, że walczyliście z wyobrażeniem o mnie, a nie ze mną. Powiem również, że z prowokowaniem konfliktów to sprawa jest dyskusyjna. Starałem się unikać konfliktów, co zostało odebrane jako prowokowanie (tłumaczyłem wcześniej). Nie zgadzałem się jednak na traktowanie jakiegokolwiek pojedynczego użytkownika jako wyrocznię, nawet jeżeli był tak zasłużony jak użytkowniczki Alessia czy Jadwiga. Jeżeli sprawa nie była dyskutowana, a ja uważałem, że robię lepiej to broniłem swojej decyzji, bo wszystkie moje działania miały zwiększać jakość serwisu. Z kolei moja grzeczność w ostatnich miesiącach była, z tego co zrozumiałem, odbierana jako ironia, zupełnie niepotrzebnie.<br>
Chciałem również napisać wprost, co może potwierdzić Jadwiga, nie skarżyłem się na blokadę. Napisałem prośbę o mediację (miesiąc temu prosiłem sp5uhe), a później napisałem, że już nieaktualne, bo założono mi niesympatyczną blokadę. Nazywanie zaś Jadwigi moją przyjaciółką jest dla mnie przemiłe, ale niestety chyba mocno na wyrost. Znamy się, ja bardzo cenię Jadwigę za wiele rzeczy, ale tu ciężko nawet mówić o koleżeństwie. Tak jak i ciebie u. Alessiu cenię za tytaniczną pracę w WC. To co pisałaś, że uważam Cię za niegodną czegokolwiek nie jest prawdą. Chciałbym w Tobie pewne rzeczy zmienić, ale to nie oznacza, że nie potrafię uznać rzeczy dobrych. I jeszcze raz proszę, wykorzystajcie tę niemiłą dla mnie przygodę jako okazję do refleksji.<br>
PS. konflikt rozpoczął się z powodu Zera, ale to nie rozstrzyga z czyjej winy. Zerо [[Dyskusja użytkownika:Zero|αω]] 18:19, 16 cze 2013 (CEST)
 
== [[Jan Paweł II|JPII]] ==

Menu nawigacyjne