Rzeka Perłowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 9 bajtów ,  9 lat temu
m
formatowanie automatyczne, poprawa linków
(nowe hasło)
 
m (formatowanie automatyczne, poprawa linków)
 
[[Plik:Zhujiangrivermap.png|mały|<center>Rzeka Perłowa wraz z dopływami</center>]]
'''[[w:Rzeka Perłowa|Rzeka Perłowa]]''' - [[rzeka]] w południowych [[Chiny|Chinach]], uchodząca do Morza Południowochińskiego. Nazwa rzeki pochodzi od występujących w niej licznie w przeszłości [[perłopław]]ów.
* Chiny stały się głównym importerem starych pecetów, laptopów zdezelowanych monitorów, klawiatur, telefonów, sprzętu nafaszerowanego dziesiątkami substancji toksycznych. Powinno się je poddawać recyklingowi tylko w specjalnych zakładach. W Chinach zajmowali się tym głównie wieśniacy żyjący nad Rzeką Perłową w prowincji Guangdong. Szacuje się, że około ćwierć miliona ludzi wydłubuje z podzespołów wszystko, co ma jeszcze jakąś wartość. Pracują w prymitywnych warunkach, spalają elektroniczne elementy w paleniskach lub urządzają im kąpiele kwasowe, wdychają przy tym toksyczne opary. Szkodliwe związki kumulują się w ich organizmach, wywołując ciężki choroby. Woda i gleba w okolicy jest silnie skażona.
** Źródło: Andrzej Hołdys, [http://wyborcza.pl/1,75477,13932554,Chiny_juz_nie_chca_smieci.html#BoxSlotIIMT "Chiny„Chiny już nie chcą śmieci"śmieci”, Wyborcza.pl 18.05.2013]
 
** Zobacz też: [[Chiny]]
 
[[Kategoria:Chiny]]
128 610

edycji

Menu nawigacyjne