Europa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 14 bajtów ,  9 lat temu
m
format
m (Robot dodał uk:Європа)
m (format)
 
* Europa ukształtowana została z dwóch części, z których jedna stanowiła spadek po antycznej kulturze świata śródziemnomorskiego, druga zaś – cywilizacyjnie młodsza – była dobudowywana stopniowo. Może łatwiej jej było w ciągu długiego procesu rozwojowego poszukiwać nowych rozwiązań, może była bardziej otwarta na nie znane wcześniej eksperymenty gospodarcze i ustrojowe. Co prawda, cała Europa w stopniu tak dużym, jak żaden inny kontynent stanowiła obszar kultury otwartej, a dla ludów spoza rzymskiego limesu znalezienie sposobów umożliwiających ich awans życiowy było szczególnie ważne. Z biegiem wieków inne, wewnętrzne podziały kontynentu zaczęły stawać się ważniejsze dla rozwoju wydarzeń. Jeśli – jak pisze Krzysztof Pomian – drugie po czasach karolińskich zjednoczenie Europy oparte było na więzach między uczonymi (''republique des lettres'') to tworzyły one wspólnotę poza granicami państwowymi, językowymi, gospodarczymi.
** Autor: [[Henryk Samsonowicz]], ''Północ-Południe'', Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1999.
 
* Gdy Francja kicha, cała Europa dostaje kataru.
* Gdyby Europa została kiedyś zjednoczona, szczęście, dobrobyt i duma 400 milionów jej mieszkańców nie miałyby granic.
** Autor: [[Winston Churchill]], 1946
** Źródło: Ulrich Beck, ''Przed nami Wielkie Może'', Forum„Forum”, 20 kwietnia 2008, przedruk z: Guardian News and Media, 13 kwietnia 2009.
 
* Istnieje jedna tylko alternatywa dla Europy: albo azjatyckie barbarzyństwo pod przywództwem moskiewskim zaleje ją jak lawina, albo Europa musi odbudować Polskę, stawiając między sobą a Azją 20 milionów bohaterów, by zyskać na czasie dla dokonania swego społecznego odrodzenia.
** Autor: [[Karol Marks]], [http://lewicowo.pl/varia/viewpub/tid/2/pid/128 Przemówienie na posiedzeniu Rady Międzynarodówki i Towarzystwa Robotniczego w Londynie, „Commonwealth”, 22 stycznia 1866, cyt. za: Adam Pragier, ''Puszka Pandory'', Londyn 1969].
 
* Jeden z naszych wielkich problemów naszej kultury to – przeciwstawienie się Europie. Nie będziemy narodem prawdziwie europejskim póki nie wyodrębnimy się z Europy – gdyż europejskość nie polega na zlaniu się z Europą, lecz na tym, aby być jej częścią składową – specyficzną i nie dającą się niczym zastąpić.
** Autor: [[Witold Gombrowicz]], ''Dzienniki''
 
* Kulturowe granice Europy w XVII w. wyznaczały wschodnie granice Szwecji, Rzeczpospolitej Obojga Narodów i Państwa Habsburgów. (...) Dzisiejsze wschodnie granice Europy pokrywają się z granicami zachodniego chrześcijaństwa.
** Autor: [[Alain Besançon]]
** Opis: w 1980 r.
 
* Mieszkańcy Europy stanowią na Świecieświecie jedną, wspólną rodzinę. Dlatego wyobrażenie, że w tak ograniczonym ''domu''„domu”, jakim jest Europa, utrzymanie różnego porządku prawnego i różnych wartości dla jednej wspólnoty mieszkańców, jest wyobrażeniem fałszywym.
** Autor: [[Adolf Hitler]]
** Opis: 7 marca 1936 przed Niemieckimniemieckim Reichstagiem.
 
* (...) myślenie europocentryczne. Przez 500 lat panowaliśmy nad światem kulturowo, militarnie, handlowo i prawnie. Teraz to się kończy i Europejczykowi jest trudno przestawić się na myślenie, że nie jesteśmy już takim wyjątkiem na świecie, a tylko jedną z wielu kultur. Doświadczenie europejskie przeżywa w tej chwili moment wielkiego kryzysu, bo Europa, Unia Europejska jest tylko cząstką świata. A pod jej bokiem rodzą się nowe cywilizacje, szalenie dynamiczne, prężne i pracowite. I odporne, bo tego się nauczyły w odpowiedzi na różne przeszkody i niedogodności życia. Rosną w tej chwili nowe potęgi, świat się szalenie zmienia.
** Autor: [[Ryszard Kapuściński]]
** Źródło: ''Antyciała, z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Andrzej Skworz, ''Press'', „Press”, 15 lutego 2006.
 
* Myślę, że europejski sposób życia polega przede wszystkim na tym, że ryzyko, jakie podejmujesz w życiu zawodowym, jest do pewnego stopnia redukowane przez gwarancje, np. wsparcie państwa w przypadku utraty pracy. To stwarza przestrzeń, w której jesteś bezpieczny.
** Autor: [[Tony Judt]], wywiad Kristiny Bożić, „London Review of Books”, tłum. „Forum”, 19 kwietnia 2010.
 
* Niebezpieczny dar Europy, polegający na tym, że to właśnie ona dostarczała światu kolejnych załóg niezbędnych do realizacji jej projektów kolonizacyjnych czy „cywilizacyjnych”, nie zanikł na skutek hamującego działania chrześcijańsko-mieszczańskiej tresury do posłuszeństwa. Ten stan rzeczy stanowił podstawę świadomości, która utrzymywała się przez cały okres ekspansji, świadomości, w której także mieszczanom i chrześcijanom wolno było czynić wyjątki od własnych norm, o ile tylko pozwalały na to bądź wymagały tego okoliczności.
* Niestety warunki obserwacji nie były najlepsze. Nad Polską i Europą panuje nieprzyjemna pogoda. Europa jest pokryta chmurami.
** Autor: [[Mirosław Hermaszewski]]
** Opis: ze stacji ''Salut„Salut 6''6” podczas łączności z Ziemią, 29 czerwca 1978.
** Zobacz też: [[Polska]]
 
** Autor: [[Andrzej Poniedzielski]], ''Moja Europo''
 
* O dwóch dekad amerykańska klasa średnia jest w ciągłym kryzysie. Dziś to Europa tworzy lepsze warunki dla klasy średniej od Ameryki. Sen o klasie średniej to już teraz wasz sen, nie nasz. (...)<br />Pokazują to statystyki. W Europie działa więcej firm typu ''small business'', a pracuje w nich dwie trzecie zatrudnionych w populacji, w Ameryce – tylko połowa. W dodatku te europejskie miejsca pracy są przeważnie oceniane przez pracowników jako bezpieczne, czyli dające stabilność zatrudnienia. Kondycja przeciętnej europejskiej małej firmy jest po prostu lepsza niż amerykańskiej.
** Autor: [[Steven Hill]], wywiad Wojciecha Orlińskiego, ''Europa daje kopa'', „Gazeta Wyborcza”, 23–25 kwietnia 2011.
 
* Od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem żelazna kurtyna zapadła nad Kontynentem.
 
* Pamiętajmy, że UE zjednoczyła się przeciwko trzem niszczycielskim siłom: hitleryzmowi, który przyniósł Holocaust, rasizm i skrajny nacjonalizm; sowieckiemu komunizmowi wespół z zimną wojną oraz kolonializmowi, z którym niektóre państwa Wspólnoty Europejskiej z bólem musiały się pożegnać. To właśnie te trzy „kontrpowody” przyczyniły się do wykształcenia wspólnego rozumienia demokracji, które stanowi cywilizacyjną podstawę Europy.
** Autor: [[André Glucksmann]], rozmowa Romaina Leicka, ''Kontynent zgryzoty'', „Der Spiegel”, tłum. „Forum”, 27 sierpnia 2012.
** Zobacz też: [[Unia Europejska]]
 
 
* Przyszłość Europy ma głębokie korzenie historyczne. Nigdzie indziej nie są one bardziej odczuwalne niż w Akwizgranie, u tronu Karola Wielkiego.
** Autor: [[Jean-Claude Trichet]], rozmowa Helgi Einecke i Hansa-Jürgena Jakobsa, „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 8 sierpnia 2011.
 
* Światowa historia Europy.
** ''Weltgeschichte Europas.'' (niem.)
** Autor: [[Hans Freyer]]
** Opis: tytuł dzieła z 1954 r.
** Źródło: ''Globalization in World History'', red. A. G. Hopkins, Londyn 2002.
 
* W czasach masowych zwolnień okazało się jednak, że amerykański system ma zasadniczą wadę: kiedy tracisz pracę, tracisz wszystko. Koniec z lekarzem, koniec z emeryturą. W tej sytuacji nagle znalazło się wielu Amerykanów. Nie ze swojej winy (...).<br />W Europie, gdy tracisz pracę, to jeszcze nie koniec świata. Lekarz cię przyjmie, Dziecko nie wyleci ze szkoły. Państwo pomoże w znalezieniu następnej. W Ameryce – radź sobie sam.
** Autor: [[Steven Hill]], wywiad Wojciecha Orlińskiego, ''Europa daje kopa'', „Gazeta Wyborcza”, 23–25 kwietnia 2011.
 
* W starożytności dobrze znano rozróżnienie trzech części świata: Europy, Azji i Afryki. Renesans karoliński piórami swych intelektualistów złączył nazwę Europy z formującym się kręgiem zachodnim, ale rychło zostało to zapomniane. Społeczność kręgu zachodniego, łacińskiego, określana była jako Christianitas, Res Publica Christiana, wyraźnie inna niż społeczność bizantyńska. Dopiero w XV w. nazwa Europy powraca i tym razem odnosi się do całego chrześcijaństwa zagrożonego śmiertelnie przez Turków. W takim sensie używa jej np. wielki humanista, Eneasz Sylwiusz Piccolomini, późniejszy papież Pius II, a w Polsce Długosz czy Kallimach. Dla Piccolominiego taka Europa jest naszą ojczyzną, naszym domem. Stopniowo też nazwa „chrześcijaństwo” w sensie kręgu cywilizacyjnego, tak zasadnicza dla średniowiecza, ustępować zaczyna świeckiej nazwie Europa.
** Autor: [[Jerzy Kłoczowski]], ''Młodsza Europa. Europa Środkowo-Wschodnia w kręgu cywilizacji chrześcijańskiej średniowiecza'', PIW, Warszawa 2003., PIW
 
* W swojej świadomości Europa uważa się za kontynent chrześcijański. Takie postrzeganie jest nie tylko błędne z punktu widzenia historycznego, ale także niezgodne z rzeczywistością. Do historii Europy należy fakt, że w ciągu wieków mieszkały w niej duże społeczności żydowskie i muzułmańskie. Od PótwyspuPółwyspu Iberyjskiego aż po Bałkański, te dwie społeczności wniosły ważny wkład w europejskie życie i kulturę.
** Autor: [[Mustafa Cerić]], [http://laboratorium.wiez.pl/teksty.php?islam_w_europie_czy_islam_europejski ''Islam w Europie czy islam europejski'', laboratorium.wiez.pl, 24 sierpnia 2011]
 
* Wielka Brytania jest najlepszym krajem Europy. W ciągu mojego życia sprawcami wszystkich problemów były kontynentalne kraje Europy, a ich rozwiązywaniem zajmowały się anglojęzyczne państwa świata
** Autor: [[Margaret Thatcher]], ''Herald„Herald Tribune''Tribune”, 17 października 1999
** Zobacz też: [[Wielka Brytania]]
 

Menu nawigacyjne