Plastuś: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 81 bajtów ,  8 lat temu
m
drobne redakcyjne
(+1)
m (drobne redakcyjne)
[[Plik:Plastuś.JPG|mały|<center>Pomnik Plastusia w Łodzi</center>]]
'''[[w:Plastuś|Plastuś]]''' – fikcyjna postać, znana z twórczości [[Maria Kownacka|Marii Kownackiej]] (książek ''Plastusiowy pamiętnik'' oraz ''Przygody Plastusia'') oraz serii filmów animowanych.
==''Plastusiowy pamiętnik''==
{{chronologiczny}}
* Jestem malutki ludzik z plasteliny. Dlatego na imię mi Plastuś. Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik. Obok mnie, w drugim pokoju, mieszka tłuściutka, biała guma. Ta guma nazywa się myszka. A zaraz koło gumki mieszkają cztery błyszczące, ostre stalówki. A z drugiej strony, w długim korytarzu, mieszka pióro, ołówek i scyzoryk. Z początku nie wiedziałem jak się nasz dom nazywa. Teraz już wiem: piórnik.
** Źródło: ''Plastusiowy pamiętnik'', rozdz. ''Dlaczego nazywam się Plastuś''
** Zobacz też: [[plastelina]], [[piórnik]]
 
* Mój zeszycik ma w środku białe kartki, a okładkę czerwoną. Mój zeszycik jest taki duży, jak Tosi paznokieć, i leży w moim piórnikowym pokoiku na samym dnie. A potem pozbierałem wszystkie połamane noski od ołówka i piszę teraz nimi w zeszyciku swój pamiętnik.
** Źródło: ''Plastusiowy pamiętnik'', rozdz. ''O pamiętniku w czerwonym zeszyciku''
** Zobacz też: [[pamiętnik]]
 
* Dzisiaj rano, ledwo Tosia otworzyła piórnik, zaraz Zosia woła: - Tosiu, daj no mi scyzoryk, odkręcę tę śrubę w ławce! Scyzoryk nie zdążył się nasrożyć, a tu zgrzyt... zgrzyt... już miał ostrze wyszczerbione o żelazną śrubkę. Ale Zosia nie zważała na to, kręci dalej. Wtem ostrze ześlizguje się ze śrubki prosto w palec Zosi.
** Źródło: ''Plastusiowy pamiętnik'', rozdz. ''O Zosi niszczycielce historia smutna wielce''
** Zobacz też: [[scyzoryk]], [[Zofia]]
 
* Ta Petronela to pani wielka: siedzi w lalczynym pokoiku za piecem na zielonej kanapie (z pudełka od papierosów), rozpiera się i nosa do góry zadziera.
** Źródło: ''Plastusiowy pamiętnik'', rozdz. ''Historia niewesoła wcale jak do klasy przyszły lale''
** Zobacz też: [[Petronela]]
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne