Andrzej Wajda: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 369 bajtów ,  9 lat temu
+1, formatowanie automatyczne
(uzupełnienie, formatowanie automatyczne)
(+1, formatowanie automatyczne)
* Polska szkoła filmowa to wojenny temat i neorealistyczna forma. Fascynowaliśmy się włoskim neorealizmem. To było coś nowego: zdjęcia plenerowe, przy naturalnym oświetleniu. Nie znosiliśmy filmów przedwojennych, kręconych w atelier, jak ''Pani minister tańczy'' czy ''Dodek na froncie''. Nigdy wcześniej kino w obrębie kultury narodowej nie było tak ważne. Nosiło na sobie ciężar utrzymania tożsamości narodowej.
** Źródło: „Magazyn Filmowy SFP”, 2/2007
 
* Polska wydała bohatera bardzo szczególnego, który odniósł prawdziwe zwycięstwo, a nie tylko zwycięstwo ducha.
** Opis: o [[Lech Wałęsa|Lechu Wałęsie]].
** Źródło: [http://www.culture.pl/kalendarz-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/L6vx/content/ostatni-klaps-na-planie-walesy ''Ostatni klaps na planie „Wałęsy”'', culture.pl, 29 czerwca 2012]
 
* ''Post mortem. Opowieść katyńska'' jest dla mnie filmem bardzo szczególnym i bardzo bolesnym. Przez całe dziesięciolecia prawda o zbrodni katyńskiej była zatajana i wiem, że powinien on powstać wcześniej, ale długo namyślałem się, jak ten film zrealizować. Nie miałem żadnych sojuszników w polskiej literaturze poza wierszem Herberta. Szukałem drogi, o czym opowiedzieć i co pokazać na ekranie, żeby temat katyński zaistniał. Widz oceni, czy nam się to udało.
128 610

edycji

Menu nawigacyjne