Przejdź do zawartości

Reklama: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 1102 bajty ,  10 lat temu
+2
Alessia (dyskusja | edycje)
formatowanie automatyczne, szablon
Alessia (dyskusja | edycje)
+2
Linia 5:
==O reklamie==
* (...) agresywna reklama też wpędza ludzi na ścieżkę, na której liczy się tylko rzecz, a nie druga osoba. Tak można zamienić człowieka w manekin bez duszy. To wszystko jest szalenie niebezpieczne.
** Autor: [[Natalia Koryncka-Gruz]],
** Źródło: [http://www.m-jak-milosc.pl/Wywiady/802/Natalia-KorynckaGruz-Zla-nie-mozna-lekcewazyc.html ''Natalia Koryncka-Gruz – Zła nie można lekceważyć'']
 
* Bez reklamy świat, jaki znamy nie mógłby funkcjonować – a jeśli już, to na pewno nie w taki chaotyczny, często absurdalny, trudny do zrozumienia sposób...
Linia 18 ⟶ 19:
 
* Dzisiaj łatwiej byłoby chyba wymienić tych aktorów, którzy w reklamie nie wystąpili.
** Autor: [[Krzysztof Banaszyk]],
** Źródło: [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=13816 Wywiad, 2003]
** Zobacz też: [[aktor]]
 
Linia 26 ⟶ 28:
 
* Jak szyldami błyszczą kramy,<br />Wszyscy błyszczą – dla reklamy!
** [[Aureli Urbański]],
** Źródło: [http://www.cytaty.com.pl/szukaj.php?autor=Aureli+Urba%F1ski%0D%0A cytaty.com.pl]
 
* Kłamstwo zwizualizowane nazywamy reklamą.
Linia 33 ⟶ 36:
 
* Mój stosunek do reklamy jest czysto użytkowy. Nie ma ona nic wspólnego ze sztuką. To jest handel, a wizerunek jest towarem. Reklama jest zjawiskiem normalnym. Ma swoje wieloletnie tradycje. Od niepamiętnych czasów każdy kupiec starał się jak najlepiej zareklamować swój towar. Nie mam wątpliwości, że jest też zjawiskiem pożytecznym, o ile jest rzetelna. W większości wypadków nie mamy jednak do czynienia z reklamą rzetelną. Cechy towaru podawane w reklamie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Oddzielnym zagadnieniem jest eksploatacja reklamy. Sposób, w jaki eksploatuje się reklamę na świecie, bo nie tylko w Polsce, uważam wręcz za bandycki. To wręcz zarzynanie towaru i zniechęcanie do niego telewidzów, a już przerywanie filmów reklamami jest wręcz haniebne.
** Autor: [[Krzysztof Kowalewski]],
** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/pogodaw.htm „Rzeczpospolita”, 4 stycznia 2002]
 
* My, ludzie z branży reklamowej, musimy uświadomić sobie, że ataki na reklamę stanowią zagrożenie dla kapitalizmu, wolnej pracy, podstawowych form naszej rozrywki i dla przyszłości naszych dzieci
Linia 40 ⟶ 44:
* Nie wiem, czy znajdziemy aktora, który to robi dla czegoś innego niż dla pieniędzy.
** Opis: o występach aktorów w reklamie.
** Autor: [[Teresa Dzielska]],
** Źródło: [http://www.barwyszczescia.pl/wywiady:1250.html ''Trzeba brać, co dają i grać! - trzecia część rozmowy z Teresą Dzielską'', 2010]
 
* Pojęcie czasu zaczęło się skracać. Dzieje się tak za sprawą reklamy, atakowania obrazami. Coraz szybciej je kojarzymy, coraz szybciej myślimy. Wydawałoby się, że to powinno nas doprowadzić do tego, że i filmy będą krótsze, i bardziej sprecyzowane, określone. Z drugiej jednak strony telewizja pełni tu taką funkcję ''mielonego kotleta z herbatą''. I zawsze, oczywiście, można powiedzieć: to szkoła, uniwersytet powinny tego nauczyć. Ale życie jest silniejsze niż jakikolwiek kurs. Jeżeli więc telewizja coś takiego preferuje, wówczas żaden wykładowca z tym nie wygra.
** Autor: [[Wojciech Marczewski]],
** Źródło: [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=14607 Wywiad, 2003]
** Zobacz też: [[telewizja]]
 
* Reklama nie jest tym, co upiększa czy przyozdabia mury, lecz tym, co je zaciera, tym, co wymazuje ulice, fasady i wszelką architekturę, zaciera wszelkie podłoże i wszelką głębię.
** Autor: [[Jean Baudrillard]]
 
* Reklamy poznaje się po tym, że są jakby innym światem, wspanialszym. Ludzie na reklamach mówią do siebie, coś sobie pokazują, przeważnie świecącego, coś próbują i nagle wpadają w oczarowania, w uśmiechnięte, radosne byty olśnienia. Kiedy potem po reklamie film wraca do siebie, to jednak ludzie po tamtych olśnionych wyrazach twarzy mają miny jakby zafrasowane.
** Autor: [[Miron Białoszewski]], ''AAAmeryka'' (1988)
 
* Świat reklamy każe nam wierzyć, że szczęście jest po prostu mnożeniem przyjemności.
Linia 53 ⟶ 62:
 
* To też jest działalność aktorska, choć niezbyt kreatywna, bo wszystko jest podporządkowane produktowi a aktor jest raczej drugorzędny.
** Autor: [[Krystian Wieczorek]],
** Źródło: [http://www.m-jak-milosc.pl/Wywiady/5701/Aktortechnik-obrobki-ze-skrawaniem-rozmowa-z-Krystianem-Wieczorkiem.html ''Aktor-technik obróbki ze skrawaniem – rozmowa z Krystianem Wieczorkiem'', 18 grudnia 2009]
 
* Wall Street doszła do wniosku, że markom tak długo nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, jak długo utrzymają żarliwą wiarę, w swój własny sens i w żadnej, absolutnie żadnej sytuacji nie pozwolą sobie na chwilę niepewności. Z dnia na dzień nastał renesans marketingu, któremu ton nadawała nowa generacja przedsiębiorstw, będących we własnych oczach „sprzedawcami znaczeń”, a nie wytwórcami produktu, i głoszących hasło: „Nie produkt, lecz marka!”. Najważniejsza zmiana w myśleniu – zarówno na poziomie reklamowania produktu, jak i kreowania marki – dotyczyła tego, co jest właściwie przedmiotem sprzedaży.
Linia 63 ⟶ 73:
* Wiem, że połowa mojej reklamy to wyrzucone pieniądze. Nie wiem tylko, która to połowa.
** Autor: [[Henry Ford]]
 
* (...) wszyscy rozumiem, że choć reklamowany towar może być istotnie doskonały, to lepszy świat, który ewokuje reklama, jest krainą z baśni. Ta baśń jednak, reklamowa idealizacja rzeczywistości, nie przemija w nas bez echa. Choć wiemy, że nie można zamieszkać w arkadyjskim świecie wonnych gajów i złocistych owoców, dojrzewających wśród pieszczot słońca, to jednak do tego raju ze słów powędrowała nasza wyobraźnia.
** Autor: [[Leo Spitzer]], ''Amerykańska reklama jako sztuka popularna'', 1962, tłum. Krzysztof Biskupski
 
* Żeby film zaistniał na reklamę musi być przeznaczone 1/3 lub 1/4 budżetu. Jeśli na promocję zostaje wydana jakaś mizerna suma (1/20 lub nawet 1/50 budżetu), to możliwość zaistnienia takiego filmu jest praktycznie zerowa.
** Autor: [[Tomasz Wiszniewski]],
** Źródło: [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=17410 Wywiad, 2003]
** Zobacz też: [[film]]
 
128 610

edycji