Avatamsaka Sutra: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 76 bajtów ,  9 lat temu
m
formatowanie automatyczne, int., poprawa linków
m (r2.7.2) (Robot dodał be:Аватамсака Сутра)
m (formatowanie automatyczne, int., poprawa linków)
[[FilePlik:Avatamsaka Gandavyuha Teaching 1.jpeg|thumbmały|<center>Scena ilustrująca tę sutrę<br />(Nepal XI-XII w.)</center>]]
'''[[w: Avatamsaka Sutra|Avatamsaka Sutra]]''' (zwana też '''Sutrą Girlandową''' lub '''Sutrą Girlandy Kwiatów,'') – prezentuje tzw. filozofię totalności, która, przez tradycję Hua Yan, jest uważana za kwintesencję całego buddyzmu. Cytaty za: ''Buddyjska nauka o wszech-całości'', Garma C.C. Chang, wyd. A, Kraków 2010, oraz ''Słowa Buddy'', wyd. Norbu, Warszawa 2010.
* Aby zliczyć wszystkie wszechświaty Buddy, trzeba by całej wieczności. W każdym pyłku kurzu tych światów są niezliczone światy i buddowie... Z czubka każdego włosa ciała Buddy ukazują się czyste krainy, których nie można opisać... Tak, jak ich cudów, splendorów, imion i piękna...
 
(''Buddyjska nauka o wszech-całości'', Garma C.C. Chang, wyd. A, Kraków 2010 oraz Słowa Buddy, Norbu, Warszawa 2010)
 
* Aby zliczyć wszystkie wszechświaty Buddy, trzeba by całej wieczności. W każdym pyłku kurzu tych światów są niezliczone światy i buddowie...Z czubka każdego włosa ciała Buddy ukazują się czyste krainy, których nie można opisać...Tak, jak ich cudów, splendorów, imion i piękna...
 
* Ci, którzy pragną wejść w tę sferę realizacji Zwycięskiego, powinni porzucić wszystkie pragnienia jak przestrzeń. Powinni porzucić lgnięcie do koncepcji, myśli i percepcji. Powinni wejść w ten umysł, który przypomina przestrzeń.
* Chociaż wskazałem wam metody osiągnięcia wyzwolenia, zależy ono od was samych.
 
* Dysk księżyca pojawia się na niebie, lecz jeśli nie ma naczynia z wodą, nie odbije się na jego powierzchni. Podobnie świecący cały czas księżyc współczucia Buddy, nie odbije się, jeśli nie pojawi się szczęśliwe naczynie.
 
* Jak głuchy muzyk, który sprawia radość innym, ale nie może cieszyć się własną muzyką: taka jest Dharma bez medytacji.
 
* Niepojęta jest wolność wszystkich buddów, ich cuda, objawienia i współczucie dla wszystkich ludzi !
 
* Tak jak smaku melasy nie pozna się dzięki opisowi, tak też smak pustki należy poznać poprzez medytację.
 
* Tak, jak wypala się, tnie i poleruje złoto, tak też należy badać moje słowa i nie akceptować ich jedynie z szacunku do mnie.
 
* Umysł jest jak malarz. Umysł wytworzył złożenia. Wszystkie istniejące światy są obrazami namalowanymi przez umysł.
 
* W przeszłości jest przyszłość, a w przyszłości teraźniejszość (...), niezliczone kalpy to tylko chwila, a ta chwila jest nieskończonymi kalpami (...). Tak rozpoznaje się rzeczywistość wszechświata.
** Zobacz też: [[kalpa]]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne