Budda Siakjamuni: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 332 bajty ,  9 lat temu
m
→‎O Buddzie Siakjamunim: drobne merytoryczne
m (→‎Inne: drobne redakcyjne, int.)
m (→‎O Buddzie Siakjamunim: drobne merytoryczne)
* Budda, tak naprawdę, nie przedstawił tylko pewnej filozofii. Rzucił on człowiekowi prawdziwe wyzwanie.
** Autor: [[Carl Gustav Jung]]
** Źródło: Frédéric Lenoir, [http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=863 ''Spotkanie buddyzmu z Zachodem'', buddyzm.edu.pl]
 
* Kobiety, głosił Budda, są bardziej lubieżne i mają słabszą wolę niż mężczyźni. Nieustannie snują intrygi, by uwieść niezdecydowanych mężczyzn.
 
* Mówią, że „ja” i świat powstają ze stwórcy takiego jak Przeznaczenie, Bóg, Brahma, Wisznu lub zewnętrznych atomów albo ukrytej substancji, która jest prawdziwa. Jedynie Wszechwiedzący powiedział, że trzy sfery („zewnętrzny” świat, „wewnętrzne” doznania i ciało „między” nimi) są wyłącznie umysłem.
** Źródło: [[III Karmapa]], ''Siastra o rozróżnianiu świadomości i pierwotnej mądrości''
 
* Nauki o Czterech Szlachetnych Prawdach wygłosił Budda po raz pierwszy w Sarnath, 7 tygodni po osiągnięciu Oświecenia. Był to początek pierwszego cyklu Nauk. Budda nauczał prawdy o cierpieniu, prawdy o przyczynie cierpienia, prawdy o ustaniu cierpienia, prawdy o drodze wiodącej do ustania cierpienia.(…) Budda Siakjamuni zaczął przekazywać Nauki tzw. drugiego cyklu 16 lat po osiągnięciu Oświecenia. Cykl ten zawiera pouczenia o „braku cech” – o Pustce wszelkich zjawisk. Nie chodzi tu o negację ich bytu, lecz o wyjaśnienie rzeczywistej Natury zjawisk.( …) wszystkie rzeczy istnieją współzależnie.(…) 27 lat po osiągnięciu Oświecenia, w miejscu zwanym Szrawasti rozpoczął Budda przekaz tzw. trzeciego cyklu Nauk. Treścią tych Nauk jest Natura Buddy przenikająca wszystkie istoty – Przejrzyste Światło Natury Umysłu. Pouczenia te dotyczą owych właściwości, obecnych już teraz w Naturze Buddy, a rozkwitających w chwili osiągnięcia Stanu Buddy.
** Autor: [[Tenga Rimpocze]], ''Sutry i Tantry Drogi Buddyzmu, Góry'', Kraków 1994.
 
* Na ziemi żyło dwóch wielkich geniuszy – Budda i Lenin.
* Prawdopodobnie Budda jest ostatnim z religijnych geniuszy, z którym chrześcijaństwo będzie musiało się skonfrontować.
** Autor: [[Romano Guardini]]
** Źródło: Jacek Konarski, [http://www.magazyn.ekumenizm.pl/article.php?story=20031104133632763 ''Krzyż albo koło, czyli moja teologia religii'', ekumenizm.pl, 7 listopada 2003]
 
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne