Aleksander Wat: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 129 bajtów ,  9 lat temu
formatowanie, poprawa linków, sortowanie, drobne techniczne
(→‎O Aleksandrze Wacie: drobne redakcyjne)
(formatowanie, poprawa linków, sortowanie, drobne techniczne)
 
* Z samą zasadą leninowską, że nie można mieć jajecznicy bez tłuczenia jaj, każdy, kto przystępował do komunizmu, musiał się zgodzić. To była pierwsza rzecz. Ale tu już wynikło zasadnicze pytanie, jakie sobie stawiałem, jaką ma się pewność, gdzie są te kryteria pewności? (...) Można przyjąć jako kontrargument stanowisko Iwana Karamazowa, że cała harmonia wszechświata nie jest warta jednej łzy skrzywdzonego dziecka.(...) Ten nasz zespół komunistów, komunizatorów siedzących w więzieniu w gruncie rzeczy był interesujący, ale nie był typowy dla komunizmu. W każdym razie ani ja, ani Broniewski nie byliśmy rasowymi komunistami, nasz komunizm był niesłychanie skomplikowany.
** Opis: Wat siedział razem z [[Władysław Broniewski|Władysławem Broniewskim]] zarówno w sanacyjnym więzieniu, jak i na Łubiance.
 
* Żeby dzisiaj wystąpić z jakimś nawet nie systemem, ale z cyklem myśli ''coherent'', trzeba popełnić nieuczciwość. Milcząco odrzucić kontrargumenty, które inteligencja i pamięć, i lektura podsuwa. Trzeba dokonać wyboru, opartego na nieuczciwości intelektualnej. Dzisiaj uczciwy intelektualnie – w istotnym sensie słowa uczciwość – może być tylko prostaczek, chyba że ma się zdolności samookłamywania siebie. Zdolności samookłamywania, jak pokazały dzieje stalinizmu wśród intelektualistów, zachodnich szczególnie, są monstrualnie duże.
 
==O Aleksandrze Wacie==
* To przez ciebie ten wiersz -<br />chyba już wiesz?<br /><br />Paliłem z Kalifem [[w:szisza|nargile]],<br />zachciało się odejsćodejść na chwilę<br />a Kalif, nie myslacmyśląc długo,<br />uciałuciął głowę, przyprawił druga.<br /><br />W tej drugiej chyba nic więcej<br />prócz kwiatów stu Barwistanów.<br />Chcesz sciaćściąć, to zetnij i nie zamęczaj,<br />ale się jeszcze zastanów.
* Wiecznej się poddał wiedzy katordze<br />Uczeń [[w:Merlin|Merlina]] – [[w:Żyd wieczny tułacz|tułaczy Żyd]]. (...)<br /><br />Za kalejdoskop białych salonów,<br />Za romans z [[w:Georg Wilhelm Friedrich Hegel|Heglem]] w [[w:Belle epoque|Belle epoque]]<br />Knuty bydlęcych na wschód wagonów,<br />Pod krzyżem z Chleba ciężki krok. (...)<br /><br />Nikt już Świętego Graala nie szuka<br />I nikt nie broni Wyniosłych Baszt.(...)<br /><br />Zmęczony Piorun – wzrok Parsifala<br />– Światło gasnące z dwóch białych kul -<br />Ogląda owal Świętego Graala -<br />I Ból zamienia się w Moc.
** Autor: [[Władysław Broniewski]], ''O Kalifie''
 
* Wiecznej się poddał wiedzy katordze<br />Uczeń [[w:Merlin|Merlina]][[w:Żyd wieczny tułacz|tułaczy Żyd]]. (...)<br /><br />Za kalejdoskop białych salonów,<br />Za romans z [[w:Georg Wilhelm Friedrich Hegel|Heglem]] w [[w:Belle epoque|Belle epoque]]<br />Knuty bydlęcych na wschód wagonów,<br />Pod krzyżem z Chleba ciężki krok. (...)<br /><br />Nikt już Świętego Graala nie szuka<br />I nikt nie broni Wyniosłych Baszt.(...)<br /><br />Zmęczony Piorun – wzrok Parsifala<br />– Światło gasnące z dwóch białych kul -<br />Ogląda owal Świętego Graala -<br />I Ból zamienia się w Moc.
** Autor: [[Jacek Kaczmarski]], ''Aleksander Wat''
 
* To przez ciebie ten wiersz -<br />chyba już wiesz?<br /><br />Paliłem z Kalifem [[w:szisza|nargile]],<br />zachciało się odejsć na chwilę<br />a Kalif, nie myslac długo,<br />uciał głowę, przyprawił druga.<br /><br />W tej drugiej chyba nic więcej<br />prócz kwiatów stu Barwistanów.<br />Chcesz sciać, to zetnij i nie zamęczaj,<br />ale się jeszcze zastanów.
** Autor: [[Władysław Broniewski]], ''O Kalifie''
 
{{DEFAULTSORT:Wat, Aleksander}}
[[Kategoria:Polscy poeci dwudziestolecia międzywojennego]]
[[Kategoria:Polscy poeci emigracyjni]]
[[Kategoria:Polscy poeci współcześni]]
[[Kategoria:Polscy prozaicy]]
[[Kategoria:Polscy samobójcy]]
[[Kategoria:Marksiści]]
[[Kategoria:Ofiary represji politycznych w II Rzeczypospolitej]]
[[Kategoria:Polscy poeci emigracyjni]]
[[Kategoria:Polscy poeci współcześni]]
[[Kategoria:Więźniowie Łubianki]]
128 610

edycji

Menu nawigacyjne