George Orwell: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 15 bajtów ,  9 lat temu
m
drobne redakcyjne
m (r2.7.3) (Robot dodał ko:조지 오웰)
m (drobne redakcyjne)
 
* Polacy zostali oskarżeni o to, że usiłowali zachować niepodległość własnego państwa, jednocześnie przeciwstawiając się narzuconemu ich krajowi marionetkowemu rządowi, jak również o to, że pozostali wierni rządowi w Londynie, który był w tym czasie uznawany przez cały świat, wyjąwszy ZSRR.
** Opis: odpowiedź na zamieszczony lewicowym ''Tribune'' komentarz czytelnika, który popierał porwanie przywódców polskiego Państwa Podziemnego przez ZSRR i organizację pokazowego Procesuprocesu Szesnastuszesnastu.
 
* Słowo „faszyzm” – będące w powszechnym użytku – pozbawione jest niemal zupełnie znaczenia. Słyszałem, jak „faszyzmem” nazwano: rolników, sklepikarzy, Kredyt Społeczny, kary cielesne w szkołach, polowanie na lisa, walki byków, Komitet 1922, Komitet 1941, Kiplinga, Gandhiego, Czang-Kai-Szeka, homoseksualizm, audycje radiowe Priestleya, schroniska młodzieżowe, astrologię, kobiety, psy – i nie pamiętam co jeszcze.
** Opis: komentarz w kolumnie „As I Please” pisma ''Tribune'', 24 marca 1944.
** Zobacz też: [[faszyzm]]
 
* Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
** ''If liberty means anything at all it means the right to tell people what they do not want to hear.'' (ang.)
** Źródło: [http://orwell.ru/library/novels/Animal_Farm/english/efp_go ''The Freedom of the Press''], „The Times Literary Supplement”, 15 wrzesieńwrześnia 1972.
 
* Ludzie mogą być szczęśliwi tylko wówczas, gdy nie założą, iż celem życia jest szczęście.
* Nic bardziej nie przyczyniło się do skorumpowania oryginalnej idei socjalizmu, od przekonania, że Rosja jest socjalistycznym krajem i tego, że każdy czyn jej władców, jeśli nie naśladowany, to musi być przynajmniej usprawiedliwiony.
** ''Nothing has contributed so much to the corruption of the original idea of socialism as the belief that Russia is a socialist country and that every act of its rulers must be excused, if not imitated.'' (ang.)
** Źródło: [http://home.iprimus.com.au/korob/Orwell.html Wstęp do ukraińskiego wydania Folwarku zwierzęcego], opubl. w: ''The Collected Essays, Journalism, and Letters of George Orwell: As I please'', 1943–1945 (1968).
 
* Nie otaczam żadną szczególną miłością robotnika wyidealizowanego, robotnika jaki pojawia się w wyobraźni mieszczańskiego komunisty. Ale kiedy widzę prawdziwego robotnika z krwi i kości w walce ze swoim naturalnym wrogiem – policjantem, nie muszę zadawać sobie pytania, gdzie jest moje miejsce.
** Źródło: [[Gustaw Herling-Grudziński]], [http://lewicowo.pl/varia/viewpub/tid/2/pid/250 ''Orwell'', „Lewy Nurt”, zeszyt 2, zima 1967/1968].
 
* Nikt nie jest patriotą, gdy chodzi o podatki.
* Państwa totalitarne to rodzaj teokracji, w których kasty rządzące, w celu utrzymania swojej pozycji, przypisują sobie boską nieomylność.
** ''A totalitarian state is in effect a theocracy, and its ruling caste, in order to keep its position, has to be thought of as infallible.'' (ang.)
** Źródło: [http://ebooks.adelaide.edu.au/o/orwell/george/o79e/part46.html ''The Prevention of Literature''], 1946.
** Zobacz też: [[totalitaryzm]]
 
* Patriotyzm nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem. Co więcej jest on przeciwieństwem konserwatyzmu, ponieważ oznacza wierność czemuś, co podlega nieustannym przemianom, a mimo to w jakiś mistyczny sposób pozostaje takie samo. Patriotyzm jest pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Żaden prawdziwy rewolucjonista nie był internacjonalistą.
** ''Patriotism has nothing to do with Conservatism. It is actually the opposite of Conservatism, since it is a devotion to something that is always changing and yet is felt to be mystically the same. It is the bridge between the future and the past. No real revolutionary has ever been an internationalist.'' (ang.)
** Źródło: [http://ebooks.adelaide.edu.au/o/orwell/george/o79e/part14.html ''The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius''], 1941.
 
* Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda.
** ''Political language (...) is designed to make lies sound truthful...'' (ang.)
** Źródło: [http://ebooks.adelaide.edu.au/o/orwell/george/o79p/ ''Politics and the English Language''].
 
* Przez „nacjonalizm” po pierwsze mam na myśli zwyczajowe założenie, że ludzi można klasyfikować jak owady, i że całe miliony czy dziesiątki milionów ludzi można śmiało oznakować jako „dobrych” lub „złych”. Ale po drugie – i to jest o wiele ważniejsze – mam na myśli nawyk utożsamiania się z jednym narodem lub inną jednostką, umieszczając go poza dobrem i złem, i nie uznając żadnych innych obowiązków niż dbanie o własne interesy.
* Sport brany na poważnie nie ma nic wspólnego z fair play. Jest nierozerwalnie związany z nienawiścią, zazdrością, chełpliwością, z pogardą dla wszelkich zasad i sadystyczną przyjemnością z oglądania przemocy: innymi słowy jest to wojna minus strzelanie.
** ''Serious sport has nothing to do with fair play. It is bound up with hatred, jealousy, boastfulness, disregard of all rules and sadistic pleasure in witnessing violence: in other words it is war minus the shooting.'' (ang.)
** Źródło: [http://georgeorwellnovels.com/essays/the-sporting-spirit/ ''The Sporting Spirit''], „Tribune”, 14 grudzieńgrudnia 1945.
 
* Tak długo, jak demokracja istnieje, nawet w bardzo niedoskonałej angielskiej formie, totalitaryzm jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Cały anglojęzyczny świat jest przeniknięty ideą równości ludzi i choć może okazać się po prostu kłamstwem powiedzenie, że my albo Amerykanie kiedykolwiek działaliśmy by ją zapewnić, to Idea nadal istnieje i może pewnego dnia stanie się rzeczywistością.
** ''So long as democracy exists, even in its very imperfect English form, totalitarianism is in deadly danger. The whole English-speaking world is haunted by the idea of human equality, and though it would be simply a lie to say that either we or the Americans have ever acted up to our professions, still, the IDEA is there, and it is capable of one day becoming a reality.'' (ang.)
** Źródło: [http://ebooks.adelaide.edu.au/o/orwell/george/o79e/part14.html ''The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius''], 1941.
** Zobacz też: [[demokracja]], [[równość]]
 
* W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym.
** ''During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act.'' (ang.)
** Źródło: Charles Walker, ''My Few Wise Words of Wisdom'', Gardners Books, 2000.
** Zobacz też: [[prawda]], [[rewolucja]]
 
* W konfrontacji z prawdziwym socjalizmem, bogate klasy zawsze stały po jego (Hitlera) stronie. To było wyraźnie widoczne w czasie hiszpańskiej wojny domowej i gdy Francja skapitulowała. W marionetkowym rządzie Hitlera nie działają robotnicy, ale gang bankierów, klika generałów i sprzedajnych prawicowców.
** ''Therefore, as against genuine Socialism, the moneyed class have always been on his side. This was crystal clear at the time of the Spanish civil war, and clear again at the time when France surrendered. Hitler’s puppet government are not working men, but a gang of bankers, gaga generals and corrupt rightwing politicians.'' (ang.)
** Źródło: [http://ebooks.adelaide.edu.au/o/orwell/george/o79e/part14.html ''The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius''], 1941.
** Zobacz też: [[Adolf Hitler]]
 
** ''Do remember that dishonesty and cowardice always have to be paid for. Don’t imagine that for years on end you can make yourself the boot-licking propagandist of the Soviet régime, or any other régime, and then suddenly return to mental decency. Once a whore, always a whore.'' (ang.)
** Opis: skierowane do angielskich intelektualistów i lewicowych dziennikarzy.
** Źródło: [http://wintermute10.tripod.com/AIP-37.htm ''As I Please'', „Tribune”, 1 września 1944].
 
==O George'u Orwellu==
 
* Orwell jest wielki, wspaniały. Uczył się w Eton i był tak rozczarowany brytyjską elitą, że aż zmienił nazwisko, by nikt nie mógł w nim rozpoznać studenta tej uczelni.
** Autor: [[John le Carré]], rozmowa Adama Michnika i Pawła Smoleńskiego, „Gazeta Wyborcza”, 17–18 września 2011.
 
* Orwell pozostał do ostatniego dnia swego życia socjalistą wolnościowym.

Menu nawigacyjne