Chirurdzy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 5922 bajty ,  9 lat temu
przeniesienie do osobnych stron
(przeniesienie do osobnych stron)
[[Plik:Greystitle.jpg|mały|<center>Logo serialu</center>]]
'''[[w:Chirurdzy|Chirurdzy]]''' (ang. ''Grey's Anatomy'') – [[USA|amerykański]] [[serial]] obyczajowy, komediowo-dramatyczny. Autorką [[scenariusz]]a jest Shonda Rhimes.
{{wulgaryzmy}}
==Wypowiedzi postaci==
===Miranda Bailey===
{{osobne|Miranda Bailey}}
* Dzieło Boże? Tak, uderzenie piorunem. Jeden piorun, ośmioro rannych. Rozwaliło całą drużynę futbolową. Bóg miał niezły humorek.
** Źródło: sez. VII, odc. 2
** Zobacz też: [[piorun]]
 
* Każdy stażysta chce wykonać swoją pierwszą operację. To nie jest wasze zadanie. Wiecie, na czym ono polega? Na zadowalaniu opiekuna. Czy ja wyglądam na zadowoloną? Nie! Dlaczego? Bo moi stażyści są zrzędliwi. Wiecie, co by sprawiło, że będę zadowolona? Obsadzona grupa wypadkowa, odebrane wezwania do reanimacji, dostarczone badania z weekendu i ktoś na izbie przyjęć zajmujący się szyciem. Nikt nie będzie trzymał skalpela, dopóki nie będę tak szczęśliwa jak cholerna Mary Poppins!
** Źródło: sez. I, odc. 2
 
* Lekarze nigdy jeszcze nie wiedzieli aż tyle o ludzkim ciele. Tajemnice ludzkiego życia. To, dlaczego żyją, umierają, robią komuś krzywdę i cierpią, nadal zostaje nieodgadnione. Chcemy poznać powód, tajemnicę, odpowiedź. Bo myśl, że jesteśmy tu sami, jest za trudna do zniesienia. W końcu okazuje się, iż wystarczy, że pokażemy prawdziwych siebie. Mimo różnic i bez względu na nasze przekonania to wystarczy, by wierzyć dalej.
** Źródło: sez. IV, odc. 11
 
* Mam 5 zasad. Zapamiętajcie je. Zasada I: Nie podlizywać mi się. Już was nienawidzę. Tu są wasze pagery – pielęgniarki będą was przywoływać. Macie przybywać biegiem – to jest zasada numer II. Zasada nr III – jeśli ja śpię, nie budzić, chyba że pacjent jest umierający. Zasada nr IV – lepiej, żeby jeszcze żył, kiedy tam dotrę. Zasada V: Kiedy ja biegnę, wy za mną.
** Źródło: sez. I, odc. 1
 
* Mogę być 4 lata w ciąży, mogę nie być w stanie zobaczyć swoich własnych stóp. Ale JESTEM doktor Bailey. Słyszę wszystko, wiem wszystko. Obserwuję wszystko i każdego z was i jeszcze tu wrócę.
** Źródło: sez. II, odc. 14
 
* Nie pamiętam, kiedy się ostatni raz całowaliśmy, bo nikt nie wie, że ten właśnie pocałunek będzie ostatni. Człowiek myśli, że miłość będzie trwać wiecznie, ale tak nie jest.
** Źródło: sez. II, odc. 16
 
* Wszyscy jesteśmy częścią kosmicznego żartu.
 
===Alex Karev===
{{osobne|Alex Karev}}
* Nieważne, jacy nieustępliwi jesteśmy. Uraz zawsze pozostawia bliznę. Podąża za nami do domu i zmienia nasze życie. Uraz narobi zniszczenia w każdym. Ale może o to chodzi. Cały ból i strach, i gówno… Może przechodzenie przez to wszystko jest tym, co sprawia, że poruszamy się naprzód. Naciskając na nas. Może musi zostać trochę zniszczone, zanim zrobimy krok do przodu.
** Źródło: sez. V, odc. 19
* Nikt nie powinien umierać sam.
** Źródło: sez. II, odc. 10
 
* Żeby pocałunek był naprawdę dobry, musi coś znaczyć, musi być z kimś, kto dla ciebie wiele znaczy, żeby w momencie, kiedy zetkną się wasze usta, poczuć to w całym ciele. Pocałunek tak gorący i namiętny, że nie chciałabyś zaczerpnąć powietrza. Nie możesz oszukiwać przy pierwszym pocałunku (…), kiedy znajdziesz już tę właściwą osobę, pierwszy pocałunek… jest wszystkim.
** Źródło: sez. II, odc. 7
 
===George O'Malley===
 
===Derek Shepherd===
{{osobne|Derek Shepherd}}
* Jechałeś kiedyś prawie 200 km/h? Jechałeś kiedyś chociaż 130? To niezła zabawa. Naprawdę. Szczególnie gdy skręcasz z taką prędkością i nie wiesz, czy tył dotyka ziemi, tracisz kontrolę, wciskasz pedał do dechy, samochód wraca trochę do równowagi, przyspieszasz, ale nie tracisz kontroli. Robiłeś tak kiedyś?
** Źródło: sez. VII, odc. 2
 
* Jeśli zapytasz chirurgów, dlaczego nimi zostali, zazwyczaj odpowiedzą ci to samo. Zrobili to dla ekscytacji, pośpiechu. Dreszczyku emocji, który przychodzi wraz z rozcinaniem kogoś i ratowaniem jego życia. Dla mnie to coś innego. Może dlatego, że wychowywałem się w domu z czterema siostrami. Nie. Na pewno dlatego, że wychowywałem się w domu z czterema siostrami. To cisza zaprowadziła mnie do chirurgii. Sala operacyjna to ciche miejsce, spokojne. Musi być, abyśmy byli czujni, oczekiwali komplikacji. Gdy stoisz na sali operacyjnej, twój pacjent leży otwarty na stole. Wszystkie zmartwienia sprawiane przez hałas całego świata znikają. Ogarnia cię spokój, czas ucieka niezauważony. Przez chwilę czujesz się kompletnie spokojny.
** Źródło: sez. VI, odc. 7
 
* Ludzkie życie składa się z wyborów… Tak lub nie, w przód w tył, w górę w dół. Są wybory, które mają znaczenie. Kochać czy nienawidzić? Być bohaterem czy tchórzem? Walczyć czy poddać się? Żyć… czy umierać?
** Źródło: sez. VI, odc. 24
 
{{wulgaryzmy}}
 
* Pieprzyć szanse, pieprzyć naukę. Po prostu żyjmy. Cokolwiek się stanie… niech będzie. Ty i ja…
** Źródło: sez. VII, odc. 4
 
* Prosiła mnie, żebym panu coś powtórzył. Powiedziała, że gdyby miłość mogła decydować o wszystkim, ona byłaby teraz z panem.
** Źródło: sez. II, odc. 6
 
* Wiem, że to był długi dzień i wszyscy chcecie już iść do domu, ale mam wrażenie, że źle dziś rano zaczęliśmy. Nie spodziewam się natychmiast zdobyć waszego zaufania. Ale chcę, żeby każdy z was wiedział, że macie moje zaufanie. Dlatego uważam, że to ważne, by przyjść tu osobiście i przeprosić. Chcę wyjaśnić parę rzeczy. Nie jestem za ani przeciwko fuzji. Od tego momentu każdy ma czyste konto. Nie skupiam się na przeszłości. Patrzę w przyszłość, we wszystko, co szpital ma do zaoferowania. Chcę uhonorować Richarda Webbera i jego dziedzictwo. Nie zniweczyć. Dlatego jestem jednocześnie pokorny i zaszczycony, by być waszym nowym szefem chirurgii.
** Źródło: sez. VI, odc. 13
 
* Wypytujemy naszych pacjentów o wiele rzeczy. Usypiamy ich, otwieramy. Grzebiemy w ich mózgach i jelitach ostrymi narzędziami. Prosimy, by ślepo nam zaufali. Ironią jest to, że zaufanie ciężko przychodzi chirurgom, ponieważ od pierwszego dnia, jesteśmy uczeni tego, że nie możemy ufać nikomu poza sobą samymi. Jedynymi instynktami na które możesz liczyć, to twoje własne. Jedyne umiejętności, na które możesz liczyć, to twoje własne. Aż pewnego dnia, opuścisz klasę i wstąpisz na salę operacyjną. Jesteś otoczony innymi, całą drużyną innych… Drużyna, na której musisz polegać. Czy im ufasz, czy nie.
** Źródło: sez. VI, odc. 13
 
* Żyć czy umrzeć? Bohater czy tchórz? Walczyć czy poddać się? Powtórzę to, by upewnić się, że mnie usłyszałeś. Ludzkie życie jest złożone z wyborów. Żyć czy umierać? To ważny wybór. I nie zawsze… leży on w naszych rękach.
** Źródło: sez. VI, odc. 24
 
===Richard Webber===
 
===Cristina Yang===
{{osobne|Cristina Yang}}
* Będąc lekarzem, znamy ludzkie tajemnice. Wiemy o przebytych chorobach, kontaktach seksualnych. Te poufne informacje są dla chirurga tak ważne jak skalpel i równie niebezpieczne. Dotrzymujemy tajemnicy, musimy, ale nie każdą rzecz można ukryć.
** Źródło: sez. III, odc. 8
 
* Muszę uciec od Shepherda chociaż na 10 minut. Jest jak KGB, jest wszędzie!
** Źródło: sez. III, odc. 25
*** Zobacz też: [[serce]]
 
* W pewnych sytuacjach rozczarowanie jest nieuniknione. Kiedy zawodzi nas ciało, operacja jest często kluczem do zdrowia. Gdy zawodzą nas ludzie (…), rozwiązanie nie jest już takie proste. Robimy wszystko, by odbudować zaufanie. Lecz zdarzają się rany tak głębokie, rozczarowania tak poważne, że nie można naprawić tego, co zostało zepsute. A kiedy tak się stanie, można tylko czekać.
** Źródło: sez. III, odc. 8
 
===Isobel Stevens===
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne