Przejdź do zawartości

Pius XII: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 569 bajtów ,  11 lat temu
ort.
Bacus15 (dyskusja | edycje)
Linia 15:
* Eugenio Pacelli nie był potworem. jego przypadek jest o wiele bardziej skomplikowany i tragiczny. Historia życia Piusa XII to zgubne połączenie pozostających w sprzeczności wysokich aspiracji duchowych i wybujałej ambicji zdobycia potęgi i władzy. Nie jest on uosobieniem zła, ale zgubnej moralnej skazy – oddzielenia władzy od chrześcijańskiej miłości bliźniego. Konsekwencją tego oddzielenia było milczące przyzwolenie na tyranię, a zatem na przemoc.
** Autor: John Cornwell
 
* Gdy nasz naród doznawał strasznego męczeństwa, głos Papieża podniósł się w obronie ofiar. Nasze czasy stały się bogatsze dzięki temu głosowi, mówiącemu donośnie o wielkich prawdach moralnych ponad zgiełkiem toczącego się konfliktu. Opłakujemy wielkiego sługę pokoju.
** Autorka: [[Golda Meir]]
** Opis: napisane 9 października 1958.
** Źródło: Grzegorz Ignatowski, [http://www.znak.org.pl/files/papieze.pdf ''Papie�że wobec kwestii �żydowskiej Pius XII - Jan XXIII - Paweł VI - Jan Paweł II - Benedykt XVI'', Katowice 2007, str. 8]
 
* Nieuzasadnione oszczercze ataki na papieża Piusa XII, słusznie czczonego przez miliony katolików, nie powstrzymają ani nie opóźnią sprawy beatyfikacji i kanonizacji tego wielkiego i świętego człowieka.
4495

edycji