Uniwersytet Jagielloński: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
+1, formatowanie automatyczne
m (Dodano kategorię "Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" za pomocą HotCat)
(+1, formatowanie automatyczne)
[[Plik:Kraków - Collegium Novum 01.JPG|mały|<center>Uniwersytet Jagielloński</center>]]
'''[[w:Uniwersytet Jagielloński|Uniwersytet Jagielloński]]''' (historyczne nazwy: '''Akademia Krakowska''', '''Szkoła Główna Koronna''', '''Szkoła Główna Krakowska''', '''Uniwersytet Krakowski'''; łac. ''Universitas Jagellonica Cracoviensis'') – najstarsza [[polska]] [[szkoła wyższa]], jeden z najstarszych [[uniwersytet]]ów na świecie, mieszczący się w [[Kraków|Krakowie]].
* Obok najmilszych i towarzyskich przyjemności, któremi nas otaczają uprzejmi nad wszelki wyraz mieszkańcy Krakowa, ledwie przez dwa dni znalazł się czas do obejrzenia dokładnego Akademii Krakowskiej, jej biblioteki, gabinetów i kościoła. Akademia Jagiellońska ma za sobą lat powagę, urok wspomnień i cechę starożytności, a chociaż nie przedstawia oczom owych wielkich gmachów, do których nas przyzwyczaiły budowle nowożytnych, do umysłu i serca przemawia. Przy dosyć wąskiej stojąc ulicy, przy ulicy Ś. Anny, jest ścieśniona, i tem samem przypomina wieki, kiedy stawiana była (...).
** Autor: [[Klementyna Hoffmanowa]]
** Źródło: Lucyna Bełtowska, ''Siedem krakowskich dni Fryderyka Chopina'', „Alma Mater” nr 130–131, grudzień-styczeń 2010–2011, s. 9.
 
* (...) przy kościele Św. Anny znajduje się głośny z bardzo wielu sławnych i uczonych mężów uniwersytet, w którym uprawiane są wszelkie umiejętności... Najbardziej kwitnie tam astronomia, a pod tym względem, jak wiem od wielu osób, w całych Niemczech nie ma szkoły sławniejszej.
** Autor: [[Hartman Schedel]], ''Kronika świata'', Norymberga 1493
128 610

edycji

Menu nawigacyjne