Kazimierz Orłoś: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 908 bajtów ,  8 lat temu
m
poprawa linków, + cyt
m (Dodano kategorię "Polscy scenarzyści telewizyjni" za pomocą HotCat)
m (poprawa linków, + cyt)
'''[[w:Kazimierz Orłoś|Kazimierz Orłoś]]''' (ps. '''Maciej Jordan'''; ur. 1935) – polski prozaik, scenarzysta filmowy i telewizyjny, dramaturg, autor słuchowisk radiowych, publicysta. Ojciec [[Maciej Orłoś|Macieja]].
* Czerwonoarmiści wchodzili na teren Niemiec. Żadne niuanse narodowościowe nie były brane pod uwagę. Byli nawet zachęcani przez dowódców do okrutnego postępowania z ludnością niemiecką. Wet za wet, oko za oko – to miała być zemsta za to, co Niemcy wyprawiali na wschodzie. Przerażające okrucieństwo, zwłaszcza wobec kobiet, gwałconych i mordowanych przez rosyjskich żołnierzy.
** Źródło: Agnieszka Sowińska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3787/ ''Psiejak i kukawecka''], Dwutygodnik.com, nr 87/2012.
 
* Mentalność ludzi żyjących na wsi, których życie zachowuje rytm ściśle związany z rytmem przyrody, natury zapewne jest inna: inaczej patrzą na życie i inaczej mogą przyjmować swój los.
** Źródło: Agnieszka Sowińska, [http://www.dwutygodnik.com/artykul/3787/ ''Psiejak i kukawecka''], Dwutygodnik.com, nr 87/2012.
 
* Myślę, że cel pisania nigdy nie ulega zmianie, jeśli przyjmiemy, że opis życia ludzkiego jest celem podstawowym.(...) Zmiana ustroju i odzyskanie niepodległości przez Polskę wpłynęły na sytuację życiową pisarzy, ale raczej nie na ich twórczość. Sądzę, że każdy pozostaje wierny swoim tematom do końca życia.
** Źródło: Eliza Kącka, [http://magazynwww.culture.pl/plbaza-literatura-pelna-tresc/culture-/eo_event_asset_publisher/eAN5/artykulycontent/os_orlos_kazimierzkazimierz-orlos ''Kazimierz Orłoś'', culture.pl, styczeń 2011]
 
 

Menu nawigacyjne