Biblia Tysiąclecia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 87 bajtów ,  10 lat temu
m
drobne redakcyjne
m (drobne redakcyjne)
{{osobne|Księga Rodzaju}}
* Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.
** Źródło: ''Biblia Tysiąclecia'', wyd. II, 1971, Rodz.Rdz 1:1,2
 
===Księga Wyjścia===
 
* Mojżesz zaś rzekł Bogu: „Oto pójdę do synów Izraela i powiem im: «Bóg ojców naszych posłał mię do was.» Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?” Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: „JESTEM, KTÓRY JESTEM”. I dodał: „Tak powiesz synom Izraela: «JESTEM posłał mnie do was»”. Mówił dalej Bóg do Mojżesza: „Tak powiesz synom Izraela: «Jahwe, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was.» To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.”
** Źródło: wyd. II, 1971, Wyj.Wj 3:13–15
 
* Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: „Jam jest Jahwe. Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.”
** Źródło: wyd. II, 1971, Wyj.Wj 6:2,3
 
===Księga Kapłańska===
 
* Wszelkie małe zwierzęta, które pełzają po ziemi, są obrzydliwością – nie wolno ich jeść! Cokolwiek pełza na brzuchu, cokolwiek chodzi na czterech nogach i cokolwiek ma wiele nóg spośród małych zwierząt pełzających po ziemi, nie będzie przez was jedzone, bo to jest obrzydliwość.
** Źródło: wyd. II, 1971, Kap.Kpł 11:41,42
 
===Księga Liczb===
 
* Gdy ukończył Mojżesz budowę przybytku, namaścił go i poświęcił wraz ze wszystkimi sprzętami; podobnie i ołtarz razem ze wszystkimi sprzętami do niego należącymi namaścił i poświęcił.
** Źródło: wyd. II, 1971, Liczb.Lb 7:1
 
===Księga Powtórzonego Prawa===
 
* Pilnie się wystrzegajcie – skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie – abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi (...).
** Źródło: Wydanie III, 1980, Powt. Pr.Pwt 4:15–17
 
===Księga Jozuego===
 
* Bądź mężny i mocny, ponieważ ty rozdasz temu ludowi w posiadanie ziemię, którą poprzysiągłem dać ich przodkom. Tylko bądź mężny i mocny, przestrzegając wypełniania całego Prawa, które nakazał ci Mojżesz, sługa mój. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby się okazała twoja roztropność we wszystkich przedsięwzięciach. Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na twoich ustach: rozważaj ją w dzień i w nocy, abyś ściśle spełniał wszystko, co w niej jest napisane, bo tylko wtedy powiedzie ci się i okaże się twoja roztropność.
** Źródło: Wydanie II, 1971, JozuegoJoz 1:6–8
 
===Księga Sędziów===
 
* Tak Bóg w tym dniu uniżył przed Izraelitami Jabina, króla Kanaanu.
** Źródło: Wydanie II, 1971, SędziówSdz 4:23
 
===Księga Rut===
 
* W czasach, gdy rządzili sędziowie, nastał głód w kraju. Z Betlejem judzkiego wyszedł pewien człowiek ze swoją żoną i swymi dwoma synami, aby osiedlić się w ziemi Moabu. Nazywał się ten człowiek Elimelek, jego żona – Noemi, jego dwaj synowie – Machlon i Kilion. Byli oni Efratejczykami z Betlejem judzkiego. Przybyli na ziemię Moabu i tam zamieszkali. Elimelek, mąż Noemi, zmarł, a Noemi pozostała ze swymi dwoma synami.
** Źródło: Wydanie III, 1980, Rut.Rt 1:1–3
 
* A oto potomkowie Peresa. Peres był ojcem Chesrona. Chesron był ojcem Rama, Ram był ojcem Aminadaba. Aminadab był ojcem Nachszona, Nachszon był ojcem Szalmona. Szalmon był ojcem Booza, Booz był ojcem Obeda. Obed był ojcem Jessego, a Jesse był ojcem Dawida.
** Źródło: Wydanie III, 1980, Rut.Rt 4:18–22
 
===Pierwsza Księga Samuela===
 
* Kiedy jednak Samuel się postarzał, sędziami nad Izraelem ustanowił swoich synów.
** Źródło: Wydanie III, 1980, 1 SamuelaSm, 8:1
 
===Druga Księga Samuela===
 
* Wszystkie pokolenia izraelskie zeszły się u Dawida w Hebronie i oświadczyły mu: „Oto myśmy kości twoje i ciało. Już dawno, gdy Saul był królem nad nami, tyś odbywał wyprawy na czele Izraela. I Pan rzekł do ciebie: «Ty będziesz pasł mój lud – Izraela, i ty będziesz wodzem nad Izraelem».
** Źródło: wydanie III, 1980, 2 SamSm 5, 1–3
 
* Oto co się potem wydarzyło: Absalom syn Dawida, miał piękną siostrę, której na imię było Tamar. W niej zakochał się Absalom, [również] syn Dawida. Dręczył się tym Amnon, tak że zachorował z powodu swej siostry Tamar. Ponieważ była dziewicą, Amnon nie widział możliwości uczynienia jej czegokolwiek.
** Źródło: wydanie III, 1980, 2 SamSm 13, 1–2
===Pierwsza Księga Królewska===
===Druga Księga Królewska===
 
* Saul umarł na skutek własnego przewinienia, które popełnił względem Jahwe, przeciw słowu Jahwe, którego nie strzegł. Zasięgał on rady u wróżbiarki, a nie radził się Jahwe; On więc zesłał na niego śmierć, a królestwo jego przeniósł na Dawida, syna Jessego.
** Źródło: wydanie II, 1971, 1 KronikKrl 10:13–14
 
* Powstał szatan przeciwko Izraelowi i pobudził Dawida, żeby policzył Izraela.
** Źródło: wydanie II, 1971, 1 KronikKrl 21:1
 
===Druga Księga Kronik===
 
* Gdy ma on swego anioła,<br />obrońce jednego z tysiąca,<br />co mu wyjaśni powinność;<br />zlituje się nad nim i prosi:<br />«Uwolnij od zejścia do grobu,<br />za niego okup znalazłem».
** Źródło: wydanie III, 1980, HiobaHi 33, 23–24
 
* Strzeż się, by cię nie zwiodła obfitość i nie zmylił hojny okup.
** Źródło: wydanie III, 1980, HiobaHi 36, 18
===Księga Psalmów===
===Księga Przysłów===
* Dom się buduje mądrością, a roztropnością – umacnia.
** Źródło: ''Biblia Tysiąclecia'', Prz. 24, 3
** Zobacz też: [[dom]], [[mądrość]]
 
 
* Nieżywa mucha zepsuje naczynie wonnego olejku. Bardziej niż mądrość, niż sława zaważy trochę głupoty.
** Źródło: wydanie III, 1980, KoheletaKoh 10, 1
 
===Pieśń nad Pieśniami===
 
* Zaiste zlituje się Jahwe nad Syjonem, zlituje się nad wszelką jego ruiną. Na Eden zamieni jego pustynię, a jego stepy na ogród Jahwe. Zapanują w nim radość i wesele, pienia dziękczynne przy dźwięku muzyki.
** Źródło: wydanie II, 1971, IzajaszaIz 51, 3
 
===Księga Jeremiasza===
 
* Czy nie mogę postąpić z wami, domu Izraela, jak ten garncarz? – wyrocznia Jahwe. Oto bowiem jak glina w ręku garncarza, tak jesteście wy, domu Izraela, w moim ręku.
** Źródło: wydanie II, 1971, JeremiaszaJr 18, 6
** Zobacz też: [[Izrael]], [[glina]]
 
 
* Bo krew, którą przelało, jest pośród niego,<br />rozlało ją na nagiej skale,<br />nie wylało jej na ziemię,<br />aby ją przykryć prochem.
** Źródło: wydanie III (1980), EzechEz 24, 7
 
 
 
* Idź, Danielu, bo słowa zostały ukryte i obłożone pieczęciami aż do końca czasu (...).
** Źródło: wydanie III, 1980, DanielaDn 12, 9
 
===Księga Ozeasza===
 
* Liczba synów Izraela będzie jak piasek nadmorski, którego nie można zmierzyć i nie można zliczyć. Zamiast nazywać: «Lud nie mój», będą im mówić: «Dzieci żyjącego Boga».
** Źródło: wydanie III, 1980, OzeaszaOz 2, 1
 
===Księga Joela===
 
* I wyleje potem Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wsi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. Nawet na niewolników i niewolnice wyleję Ducha mego w owych dniach. I uczynię znaki na niebie i na ziemi: krew i ogień, i słupy dymne.
** Źródło: Wydanie II, 1971, JoelaJl 3:1–3
 
===Księga Amosa===
 
* Miejcie w nienawiści zło, a miłujcie dobro!<br />Wymierzajcie w bramie sprawiedliwość!<br />Może ulituje się Pan, Bóg Zastępów, nad Resztą pokolenia Józefa.
** Źródło: wydanie III, 1980, AmosAm 5, 15
 
===Księga Abdiasza===
6530

edycji

Menu nawigacyjne