Anthony de Mello: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1027 bajtów ,  10 lat temu
formatowanie automatyczne, drobne merytoryczne, poprawa linków
(kat.)
(formatowanie automatyczne, drobne merytoryczne, poprawa linków)
'''[[w:Anthony de Mello|Anthony de Mello]]''' (1931–1987) – pochodzący z [[Indie|Indii]] [[jezuita]], [[filozof]] i [[mistyk]] [[chrześcijaństwo|chrześcijański]], w którego poglądach widoczne są wyraźnie wpływy buddyzmu[[buddyzm]]u i taoizmu[[taoizm]]u.
 
==''Przebudzenie''==
* Co jest w życiu dobre? Umiłowanie pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu i bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość.
** Zobacz też: [[dobro]], [[praca]], [[radość]], [[śmiech]]
 
* Czy możesz twierdzić, że kogoś kochasz, jeśli nie pozwalasz mu być sobą, jeśli potrzebujesz go psychicznie i emocjonalnie, żeby być szczęśliwym? To, co nasza kultura miłością nazywa, z jej pieśniami i poematami – tak naprawdę miłością nie jest; co więcej: stanowi jej przeciwieństwo. Jest żądzą, kontrolą, posiadaniem.
** Zobacz też: [[egoizmmiłość]]
 
* Gdyby ci nikt nie powiedział, że nie będąc kochanym, jest się nieszczęśliwym, byłbyś szczęśliwy. Jeszcze jedno złudzenie: że zewnętrzne zdarzenia lub inni ludzie mogą cię zranić. Nie mogą. To ty im dajesz taką władzę nad sobą.
** Zobacz też: [[nieszczęście]], [[szczęście]]
 
* Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie musiałbyś doświadczać błogostanu.
 
* Ludzie tak naprawdę nie chcą dojrzeć, nie chcą się zmienić, nie chcą być szczęśliwi.
** Zobacz też: [[dojrzałość]]
 
* Kłopot z większością ludzi polega na tym, że są straszliwie zajęci organizowaniem rzeczywistości, której nawet nie rozumieją. (...) rzeczy nie potrzebują być organizowane.(...) Rzeczy potrzebują jedynie zrozumienia. Jeśli je zrozumiesz, one się zmienią.
** Zobacz też: [[rzeczywistość]]
 
* Nie istnieje wyjaśnienie wszelkiego cierpienia, zła, męczarni, zniszczenia i głodu na świecie. Nigdy tego nie wyjaśnisz. Możesz bawić się swymi wyjaśnieniami, religijnymi czy też innymi – ale nie wyjaśnisz tego nigdy. Bo życie jest tajemnicą, co oznacza, że twój myślący umysł nie jest tego w stanie rozwikłać. Dlatego właśnie masz się przebudzić i wtedy dopiero pojmiesz, że nie w świecie ukryte są problemy, ale że ty sam jesteś problemem.
** Zobacz też: [[cierpienie]], [[męka]], [[problem]], [[religia]], [[tajemnica]], [[zło]], [[życie]]
 
* Nie zmienisz się ani trochę, jeśli ograniczysz się tylko do zmiany swojego zewnętrznego świata. Jeśli podejmiesz nową pracę, zwiążesz się z nowym małżonkiem, sprawisz sobie nowy dom, to tego rodzaju zmiany ciebie samego nie zmienią.
** Zobacz też: [[zmiana]]
 
* Rozpadające się iluzje boleśnie ranią.
** Zobacz też: [[iluzja]], [[rana]]
 
* To wielka rzecz, jeżeli się cierpi. Tylko wtedy masz naprawdę dość dotychczasowego życia. Możesz wykorzystać cierpienia, aby położyć mu kres.
 
* W miarę jak coraz mniej i mniej identyfikować się będziesz ze swoim ''ja'', zapewnisz sobie coraz lepszy kontakt ze wszystkim i ze wszystkimi. A wiesz dlaczego? Ponieważ przestajesz się bać, ze ktoś cię zrani, że nie będzie cię lubił. Nie będziesz pragnął wywierać na nikim dobrego wrażenia. Czy potrafisz wyobrazić sobie ulgę polegająca na tym, że poczujesz się uwolniony od tego wewnętrznego przymusu? Cóż za ulga! Wreszcie szczęście!
** Zobacz też: [[pytanie]], [[strach]]
 
* Życie jest bankietem. Tragedią tego świata jest, że większość umiera na nim z głodu.
** Zobacz też: [[bankiet]], [[tragedia]]
 
* Życie jest czymś, co przydarza się nam w czasie, kiedy jesteśmy zajęci planowaniem innych rzeczy.
** Zobacz też: [[plan]]
 
* Żyć swoim życiem nie jest egoizmem. Egoizm zawiera się w żądaniu, by ktoś żył zgodnie z twoimi upodobaniami, żył dla twojej próżności, dla twojego zysku i twojej przyjemności.
** Zobacz też: [[egoizm]]
 
==''Minuta mądrości''==
* – Czym jest miłość?<br />– Całkowitą nieobecnością lęku – odpowiedział Mistrz.<br />– A czego się lękamy?<br />Miłości – odparł znów Mistrz.
** Źródło: ''Nieustraszoność''
** Zobacz też: [[lęk]]
 
* – Dlaczego wszyscy tutaj są tak szczęśliwi, a ja nie?<br />– Dlatego, że nauczyli się widzieć dobro i piękno wszędzie – odrzekł Mistrz.<br />– Dlaczego więc ja nie widzę wszędzie dobra i piękna?<br />– Dlatego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie tego, czego nie widzisz w sobie.
** Źródło: ''Wyciągnięcie''
** Zobacz też: [[piękno]]
 
* – Jak mogę przebaczyć innym?<br />– Gdybyś ich nigdy nie potępił, nie musiałbyś im przebaczać.
** Źródło: ''Sądzenie''
** Zobacz też: [[mądrość]], [[przebaczenie]]
 
* – Jak mogę pomóc światu?<br />– Rozumiejąc go – odrzekł Mistrz.<br />– A w jaki sposób mogę go zrozumieć?<br />– Opuszczając go.<br />Jak więc będę mógł służyć ludzkości?<br />– Rozumiejąc samego siebie.
** Źródło: ''Wycofanie się''
** Zobacz też: [[pomoc]]
 
* Poczucie winy jest złym uczuciem. Trzeba go unikać jak samego diabła. Kiedy czujesz się winny, to nienawidzisz nie swoje grzechy, lecz samego siebie.
* – Pomóż nam znaleźć Boga.<br />– Nikt nie może wam w tym pomóc.<br />– Dlaczego?<br />– Dlatego, że nikt nie może pomóc rybie w odnalezieniu oceanu.
** Źródło: ''Odkrycie''
** Zobacz też: [[Bóg]], [[ocean]], [[ryba]]
 
==O egoizmie==
* Mówienie ludziom ''nie'' jest wspaniałą rzeczą, jest to część przebudzenia. Przebudzenie to życie nie według reguł narzucanych mi przez innych, ale zgodnie z tym, co tobie się wydaje.
 
* Żyć swoim życiem nie jest egoizmem. Egoizm zawiera się w żądaniu, by ktoś żył zgodnie z twoimi upodobaniami, żył dla twojej próżności, dla twojego zysku i twojej przyjemności.
** Zobacz też: [[egoizm]]
 
==Inne==
 
* Miłość przynosi ciężar i nie czuje żadnego ciężaru.
** Zobacz też: [[ciężar]]
 
* Mistrz był nieubłagany dla tych, którzy lubowali się w rozczulaniu nad sobą i pielęgnowaniu złości. – Bycie skrzywdzonym, mawiał, to nic takiego, chyba że chcemy to pamiętać.
** Źródło: ''Minuta nonsensu''
** Zobacz też: [[krzywda]]
 
* Mówienie ludziom ''nie'' jest wspaniałą rzeczą, jest to część przebudzenia. Przebudzenie to życie nie według reguł narzucanych mi przez innych, ale zgodnie z tym, co tobie się wydaje.
 
* Nie proś świata aby się zmienił –<br />– to Ty zmień się pierwszy.
** Źródło: Marek Grębski, ''Jak wytrzymać z ludźmi?'', s.5.
** Zobacz też: [[zmiana]]
 
* Nie wypełniaj swej pustki osobami, nazywając to miłością.
** Zobacz też: [[pustka]]
 
* Powiedzieć autorytetowi: „Jestem głupi. Proszę, pomyśl za mnie” to, jak powiedzieć: „Jestem spragniony. Proszę, napij się za mnie”.
** Źródło: ''Modlitwa żaby'', t. 2
** Zobacz też: [[autorytet]]
 
* Społeczeństwo, które oswaja swoich buntowników, zyskuje spokój, ale traci przyszłość.
** Zobacz też: [[buntownik]], [[przyszłość]], [[spokój]], [[społeczeństwo]]
 
* Szczęście jest motylem: próbuj je złapać, a odleci. Usiądź w spokoju, a ono spocznie na twoim ramieniu.
** Zobacz też: [[motyl]]
 
* Władza nie powinna lekceważyć nieba.
** Zobacz też: [[niebo]], [[władza]]
 
 
{{DEFAULTSORT:Mello, Anthony de}}
[[Kategoria:Indyjscy filozofowie]]
[[Kategoria:Indyjscy duchowni katoliccy]]
[[Kategoria:Indyjscy filozofowie]]
[[Kategoria:Jezuici]]
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne