Amerykanie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 911 bajtów ,  10 lat temu
nowy cytat
m (grafika, wikizacja)
(nowy cytat)
* 11 września 2001 roku radykalnie zmienił obraz świata w oczach Amerykanów. Ataki terrorystyczne – jak chociażby w Oklahoma City – czy akty przemocy wobec Amerykanów za granicą zdarzały się oczywiście wcześniej, ale 11 września, jego dramatyzm i skala zniszczeń, stworzył w umysłach Amerykanów uczucie podatności na zagrożenia. Przez większą część naszej historii, bezpieczni za dwoma wielkimi oceanami, w ogóle nie braliśmy pod uwagę tego, że możemy zostać zaatakowani na własnym terytorium. Najgorszą rzeczą, jakiej się obawiam po 11 września, był następny zamach, tym razem z użyciem broni masowego rażenia.
** Autor: Richard Perle, ''Największe zagrożenia XXI wieku'', z Johnem Grayem i Richardem Perlem rozmawiał Jan Wróbel, ''Dziennik'', 23 grudnia 2006.
 
* Amerykanie mają słowa takie jak: „wytępienie”, „zaraza”, „szkodnik”, których my w ogóle nie znamy. Przed wtargnięciem Amerykanów do kraju Indian nie tępiliśmy tu żadnych gatunków roślin, ptaków czy innych zwierząt. Wszystko żyło i umierało w wiecznej równowadze natury po to, żeby znów się odrodzić.<br />Później przyszli Amerykanie i zaczęli polować na bobry, dopóki nie zabili wszystkich. Potem polowali na bizony, aż ich także zabrakło.(...) Przybyli na prerię, na której przez stulecia lasy okalały bieg rzeki. Potrzebowali drewna, ale nie trochę, tylko całego. Dziś nie ma lasów nad rzekami.
** Autor: [[Stojący Niedźwiedź]], ''Sposób myślenia Amerykanów jest jak trucizna'', przeł. Aleksandra Przegalińska, w: ''Wielkie Mowy Historii'', t. 2, wyd. POLITYKA Spółdzielnia Pracy, Warszawa 2006.
** Opis: wystąpienie przed sądem, 3 maja 1879 r.
 
* Amerykanie nie powinni zawsze tak się denerwować, kiedy inne państwa mają poglądy odmienne od amerykańskich.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne