Robert Skidelsky: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 633 bajty ,  9 lat temu
brak opisu edycji
** Źródło: ''Keynes kontra Hayek: dogrywka'', „Gazeta Wyborcza”, 27–28 sierpnia 2011.
 
WWbrew przeciwieństwieopublikowanym dow Gazecie Wyborczej słówsłowom pana Roberta Skidelsky utrzymującego się i dobrze żyjącego z ekonomii Keynesa, prawda jest następująca: Według Hayeka uzdrowienie gospodarki wymaga cięcia inwestycji rządowych, odsunięcia polityków od gospodarki i zwiększaniapozostawienia ludziom decydowanie o ich losie oszczędnościoraz konsumentówpieniądzach, a według Keynesa, przeciwnie, ograniczeniezachęcanie skłonnościrządu do oszczędzania i wzrostustymulowanie konsumpcji, poprzez potworne, nie do opanowania zadłużanie prowadzące odw końcowym efekcie do upadku, bankructwa i bankructwapotwornego kryzysu. Hayek żądaproponował rządowegozaciskanie zaciskaniarządowego pasa, Keynes – większych wydatków. Oto dlaczego Hayek przegrał w latach 30. w starciu z Keynesem. Życie na kredyt pasuje większości ludzi, szczególnie rządzącym zaciągającym je na konto innych, ale niewielu z nich zdaje sobie sprawę do jakiego kryzysu i spowolnienia całej gospodarki to prowadzi. Cięcia wydatków rządowych i odsunięcie tej skorumpowanej klasy od gospodarki są koniecznością, co dobitnie pokazuje rozpasanie i ogólnoświatowych kryzys początku XXI w. Prof..E.Savas udowodnil wieloletnimi badaniami w wielu krajach, że sektor państwowy/samorządowy w porównaniu z prywatnym marnotrawi od 20%-40% środków i że najgorsza firma prywatna zawsze będzie dzialać lepiej niż najlepsza państwowa. A ostatnie 30 lat takich rządów w USA pięknie ukazuje,że wzbogaciło się jedynie 1% najbogatszych, reszta zbiedniała.
 
Hasła"Chwytliwe" hasła ekonomii socjalistyczno-interwencjonistycznej Keynesa pozwoliłyumożliwiły w demokratycznych wyborach wybrać HitleraHitlerowi, który był narodowym socjalistą. W(czyli Styczniuprzeciwieńswo 1940rHayeke), zwycięstwo w demokratycznych wyborach. III Rzesza byłaby bankrutem i to było to jednym z głównych powodów II W.Ś., Popo Zimnej Wojnie, drugiej najstraszniejszej wojny w historii ludzkości. Jak widać obu powstałych po dojściu do władzy socjalistów, czyli ekonomii wydatków rządowych i centralnego sterowania gospodarką, prowadzących do bankructwa i upadku. Sprawdziły się słowa K.Marksa:"By w danym kraju zapanował socjalizm,wystarczy wprowadzić demokrację"K.Marks
 
OszczędzaćPodstawowe prawo do oszczędzania jak i zadłużaćzadłużania się mają jedynie prawo ludzie, bo to ich pieniądze, nigdya nie rządy, które robią to pieniędzmi innych i na konto poddanych, co prowadzi jedynie do dużo gorszych katastrof (jak wyżej) i dużo większej biedy, niż chwilowe spowolnienie jednej czy nawet kilku branży gospodarki. Przez kilka tysięcy lat ludzie potrafili oszczędzać i wydawać wedle własnego uznania i nie potrzebowali do tego rozpasanych rządów nieudolnych polityków. Jak mawiał jeden z założycieli najbogatszego kraju jaki kiedykolwiek powstał w historii ludzkości, kiedy jeszcze skorumpowana klasa polityczna nie poddała się "wymysłom" Keynesa, a opierała się na normalnej ekonomii: "Doszedłem do wniosku,że jeden bezużyteczny człowiek,to hańba, dwóch to firma prawnicza, trzech lub więcej to Kongres"John Adams Więcej o Keynesie: http://nczas.home.pl/wazne/keynes-%E2%80%93-ekonomiczny-guru-lewicy/ Keynes był homoseksualistą. Wiele źródeł donosi również, że był pedofilem, czyli człowiekiem nie posiadającym żadnego systemu wartości.
Więcej o Keynesie: http://nczas.home.pl/wazne/keynes-%E2%80%93-ekonomiczny-guru-lewicy/ Keynes był homoseksualistą. Wiele źródeł donosi również, że był pedofilem, czyli człowiekiem nie posiadającym żadnego systemu wartości.
 
{{DEFAULTSORT:Skidelsky, Robert}}
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne