Leszek Kołakowski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 146 bajtów ,  10 lat temu
m
drobne redakcyjne, formatowanie automatyczne
m (drobne redakcyjne, formatowanie automatyczne)
 
* Być oszukanym w polityce nie jest usprawiedliwieniem, niekiedy jest takim samym przestępstwem jak oszukiwać samemu.
** Źródło: ''Intelektualiści a ruch komunistyczny'', 1956.
** Zobacz też: [[polityka]]
 
 
* Mierzyć wysoko jest chyba rzeczą dobrą. Tylko że lepiej jest mieć swoją własną miarę.
** Źródło: [[Jacek Żakowski]], [http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/niezbednikinteligenta/11583,1,rozmowa-z-prof-leszkiem-kolakowskim-filozofem.read#ixzz1ef7domqq ''Co jest ważne w życiu? Rozmowa z prof. Leszkiem Kołakowskim, filozofem'', polityka.pl, 15 września 2004]
 
http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/niezbednikinteligenta/11583,1,rozmowa-z-prof-leszkiem-kolakowskim-filozofem.read#ixzz1ef7domqq
 
* Mistyk wie o Bogu coś, czego filozof nie wie. Gdy jednak mistyk szuka słów, by tę wiedzę wyrazić, staje się, choćby nie chciał, filozofem; ale takim filozofem, któremu reguły zdrowego rozsądku i logiki zawadzają i który zniewolony się czuje te reguły omijać i porzucać, by mówić o tym, o czym mówić nie można.
 
==N==
 
* Na ogół jednak lepsi są ludzie, co o sławie nie myślą, ale zadowoleni są z tego, że są lubiani i szanowani choćby w niewielkim gronie przyjaciół i bliskich.
** Źródło: ''Mini wykłady o maxi sprawach''
 
==O==
* Odpowiedzialność jest to temat, w którym streszcza się i objawia wielka choroba naszej cywilizacji - choroba być może jeszcze nie śmiertelna, lecz niezwykle niepokojąca.
** Opis: fragment wykładu z 1994 r.
** Zobacz też: [[odpowiedzialność]]
** Źródło: ''Mini wykłady o maxi sprawach''
 
* Wolność niczym nieograniczona staje się pojęciowo niemożliwa. (...) Państwo radykalnie liberalne to utopia, która obraca się przeciw sobie.
** Źródło: Jarosław Kuisz, Paweł Marczewski, ''Jak być liberałem w naszej części Europy'', „Gazeta Wyborcza”, 11-1211–12 grudnia 2010.
** Zobacz też: [[liberalizm]]
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne