Muammar al-Kaddafi: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 5 bajtów ,  10 lat temu
m
formatowanie automatyczne, data śmierci
m (formatowanie automatyczne, data śmierci)
[[Plik:Muammar al-Gaddafi-30112006.jpg|mały|<center>Muammar al-Kadafi</center>]]
'''[[w:Muammar al-Kaddafi|Muammar al-Kaddafi]]''' (ur. 19421942–2011) – libijski wojskowy i polityk.
==''Zielona książka'' (1975)==
{{osobne|Zielona książka}}
 
==O Kaddafim==
* Dziwaczny przewrót w Libii wyniósł do władzy młodego oficera-półanalfabetę Muammara Kadafiego. Jego saudyjscy wrogowie zawsze twierdzili, że za zamachem stał brytyjski wywiad, jak to było w przypadku Idiego Amina w Ugandzie. Deklarowane przez Kadafiego nacjonalizm, radykalizm i modernizacja kraju były tylko na pokaz, jak jego opowiadania science-fiction pisane przez autorów-widma.
** Autor: [[Tariq Ali]], ''Kto następny?'', „The Guardian”, tłum. „Forum”, 28 lutego 2011.
 
** Autor: [[Albin Siwak]], wywiad Pawła Smoleńskiego, ''Kaddafi wariat, ale jego Libia to była żyła złota'', „Gazeta Wyborcza”, 5–6 marca 2011.
 
* Pomijając to, że śmierć człowieka jest oczywiście strasznym wydarzeniem, to jest fantastyczna sprawa: stał się męczennikiem. Zaostrzy to opór resztek ludzi, którzy będą walczyć za Kadafiego i jego rodzinę. Zza grobu też można skutecznie szkodzić. Na pewno w następnych dniach wielu przywódców Afryki będzie z powodu śmierci Kadafiego lamentować. Bo Unia Afrykańska miała inny pogląd na rozwiązanie tego konfliktu. Kadafi był przecież jednym z nich.
** Kacper Rękawek, [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,10505145,_Kaddafi_nie_zyje__Powstancy_schwytali_dyktatora_.html ''"Kaddafi„Kaddafi nie żyje"żyje” Powstańcy schwytali dyktatora. [RELACJA MINUTA PO MINUCIE]'', gazeta.pl, 20 października 2011]
 
 

Menu nawigacyjne