Taslima Nasrin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
m drobne techniczne, int.
Alessia (dyskusja | edycje)
m kat.
Linia 17: Linia 17:
[[Kategoria:Bengalczycy]]
[[Kategoria:Bengalczycy]]
[[Kategoria:Działacze praw człowieka]]
[[Kategoria:Działacze praw człowieka]]
[[Kategoria:Feministki i feminiści]]
[[Kategoria:Krytyka islamu]]
[[Kategoria:Krytyka islamu]]
[[Kategoria:Laureaci nagrody Sacharowa]]
[[Kategoria:Laureaci nagrody Sacharowa]]

Wersja z 15:37, 24 cze 2011

Taslima Nasrin

Taslima Nasrin (znana także jako Taslima Nasreen; ur. 1962) – bengalska lekarka, pisarka, feministka i działaczka ruchu na rzecz praw człowieka oraz ruchu wolnomyślicielskiego.

  • Ekstremizm religijny jest dużym zagrożeniem dla całego świata. Szczególnie działalność islamskich ekstremistów grozi powrotem społeczeństwa do wieków ciemnych, kiedy kobiety nie miały żadnych praw ani wolności i były wykorzystywane jako niewolnice, obiekty seksualne i maszyny do rodzenia dzieci. Ekstremiści chcą islamskiego prawa i społeczeństwa, gdzie kobiety nie mają żadnych praw ani wolności.
  • Nawet w Europie, w niektórych krajach zaczęto mówić o wprowadzeniu prawa szariatu. To bardzo niebezpieczne, ponieważ Europa musi być świecka. Prawo szariatu występuje przeciwko wolności kobiet. Należy wspierać ludzi, którzy walczą o równość i sprawiedliwość, tak samo powinniśmy walczyć o prawa kobiet na całym świecie. Musimy walczyć o sekularyzację państw muzułmańskich; nie możemy się cofać, trzeba iść naprzód.
  • Nie wszystkie kultury są takie same, niektóre kultury zwracają się przeciwko prawom człowieka, prawom kobiet i przeciw wolności wypowiedzi. Nie powinniśmy pozwolić na tortury w imię kultury, bo wówczas to nie jest kultura. Jeżeli widzimy, że kultura występuje przeciwko kobietom, należy odrzucić taką kulturę.
  • Zapłaciłam wysoką cenę, bo musiałam opuścić swój kraj. Z tych samych przyczyn musiałam wyjechać z sąsiednich Indii Dzięki Nagrodzie Sacharowa stałam się rozpoznawalna. To dało mi siłę psychiczną do dalszej walki o prawa kobiet o wolność.