Ryszard Kapuściński: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 15 bajtów ,  10 lat temu
m
(zm kat)
m (→‎Lapidaria: ort.)
 
* Chętnie idziemy śladem mistyków, ponieważ wierzymy, że wiedzą, dokąd idą. Ale oni też błądzą. Tyle że błądzą mistycznie, mrocznie, tajemniczo – i to nas wciąga.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* Człowiek, napotkawszy przeszkodę, której nie może zniszczyć – zaczyna niszczyć sam siebie. Straszliwe sprzężenie, które jest przyczyną załamań, depresji, źródłem alkoholizmu i narkomanii.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* Im wyższy szczebel, na którym dokonano zbrodni, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ona uznana nie za zbrodnię, lecz za konieczne posunięcie polityczne.
** Opis: 1983r1983 r.
 
* Jeżeli jestem sam w lesie, nie może mnie spotkać żadna podłość, nie mogę usłyszeć kłamstwa ani świstu bata.
** Opis: 1983r1983 r.
 
* Jeżeli spośród wielu prawd wybierzesz tylko jedną i za tą jedną będziesz ślepo podążać, zmieni się ona w fałsz, a ty staniesz się fanatykiem.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* Kiedy pojawiają się pytania, na które nie ma odpowiedzi, oznacza to, że nastąpił kryzys.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* Nasze ocalenie? W dążeniu do osiągnięcia rzeczy niemożliwych do osiągnięcia.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* O każdej drodze lubię myśleć, że jest ona drogą bez końca, że biegnie dookoła świata. A wzięło się to stąd, że z mojego Pińska można było dotrzeć łódką do wszystkich oceanów. Wyruszając z małego, drewnianego Pińska można opłynąć cały świat.
 
* Procesowi przyspieszenia informacji towarzyszy zjawisko jej spłycenia. Coraz więcej informacji, ale coraz płytszych.
** Opis: z Meksyku, 1972r1972 r.
 
* Rasistą jest człowiek prymitywny, bezmyślny.
** Opis: 1983r1983 r.
 
* Słabość dyskusji o gatunkach literackich. Że traktuje się je statycznie, jako formy niezmienne. Tymczasem gatunki przechodzą ewolucję, zmieniają się.
 
* Stopnie barbarzyństwa: najpierw niszczy się tych, którzy tworzą wartości. Potem również ci, którzy wiedzą, co to są wartości i że ludzie, których przed nimi zgładzono, właśnie je tworzyli. Rzeczywiste barbarzyństwo, kiedy nikt już nie potrafi ocenić, nikt już nie wie, że to, co czyni, jest barbarzyństwem.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* System anachroniczny to taki, który udziela starych odpowiedzi na nowe pytania.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* Trwać jak kamień w gruncie. Mocne, wspaniałe!
** Opis: 1983r1983 r.
 
* Uważajcie, bo mają broń, a nie mają wyjścia.
** Opis: z Warszawy, 1982r1982 r.
 
* Głos Ameryki podał, że w Stanach wynaleziono szczepionkę przeciw malarii. Na świecie przybędzie nowych zasobów energii, które dotąd pochłaniała malaria. Energii komu potrzebnej?
** Opis: z Warszawy, 1984r1984 r.
 
* Dzień, w którym nic nie zrobiłem, ale miałem przyjemną rozmowę z M.S. i widziałem ciepłą twarz O.B., i dlatego nie uważam go za stracony.
** Opis: z Warszawy, 1987r1987 r.
 
* Dzisiaj jest nas pięć miliardów. Z tej okazji przygotowany przez ONZ program telewizyjny. Występują biali i kolorowi. Biali - to starsi panowie: Clarke, Brown, Vonnegut i inni, którzy zamartwiają się, że jest nas już pięć miliardów i co będzie dalej, jaka ciężka czeka nas przyszłość. Ich twarze wyrażają zatroskanie i powagę. Czarni natomiast - to zespoły rockowe, jazzowe, rozśpiewane, rozbawione. I tak już będzie - starzy biali będą zamartwiać się, ale ich zatroskane głosy będą rozlegać się coraz słabiej, natomiast kolorowi będą zajmować coraz większą część sceny zwanej światem.
128 610

edycji

Menu nawigacyjne