Treblinka (obozy): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2305 bajtów ,  11 lat temu
nowe cytaty + przeniesione, drobne merytoryczne
m (Treblinka przeniesiono do Treblinka (KL): bardziej odpowiedni tytuł)
(nowe cytaty + przeniesione, drobne merytoryczne)
'''[[w: Treblinka (KL)|Arbeitslager Treblinka, SS-Sonderkommando Treblinka, Vernichtungslager Treblinka]]''' – wymiennie stosowane nazwy kompleksu dwóch niemieckich obozów, pracy i zagłady, istniejących w latach 1941-1944/1942–1943 w lasach nad Bugiem.
'''[[w:Treblinka (województwo mazowieckie)|Treblinka]]''' – wieś w województwie mazowieckim, obok której w latach 1941/1942–1944 znajdował się obóz zagłady i niewielki obóz koncentracyjny stworzony przez nazistów.
* Dla nich wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka
** Opis: o zwierzętach
** Autor: [[Isaac Bashevis Singer]]
 
* Od wiosny 1943 do Treblinki przyjeżdżało coraz mniej transportów. Niemcy rozpoczęli stopniową likwidację obozu. Dla więźniów stało się jasne, że jako świadkowie zbrodni mogą wkrótce zginąć. Nieliczna obozowa konspiracja, kierowana przez żydowskiego więźnia Galewskiego, od pewnego czasu planowała bunt i ucieczkę. 2 sierpnia 1943 r. dzięki dorobionemu kluczowi więźniowie zaczęli wynosić broń z niemieckiego arsenału i rozprowadzać ją po obozie. Na sygnał rozpoczęła się strzelanina i ucieczka. Większość uciekających zginęła.(...) Wojnę przeżyło 40.
** Autor: [[Samuel Willenberg]]
 
* Opodal Treblinki leży wieś Wólka Okrąglik. Gospodarze tej wsi wysyłali swe żony i córki do ukraińskich strażników zatrudnionych w obozie i nie posiadali się z oburzenia, gdy te kobiety przynosiły za mało pierścionków i innych kosztowności pożydowskich, uzyskanych w zapłatę za osobiste usługi. Proceder ten był oczywiście materialnie bardzo korzystny: strzechy zanikły, zastąpione blachą, a cała wieś robiła wrażenie Europy, przeniesionej do tego zapadłego zakątka Podlasia.
** Autor: [[Józef Górski]], ''Na przełomie dziejów'', oprac. Artur Ziontek, Siedlce 2006, s. 286.
 
* To właściwie nie był obóz, ale jedna wielka śmierć. Dopiero jesienią 1942 powstały baraki – czerwony, niebieski i zielony, a więźniowie otrzymali „winkle”. Komendant Obersturmführer Franz Stangl sporządził nawet regulamin, w którym za większość przewinień groziła śmierć. Dopiero wtedy można powiedzieć, że likwidowanie ludzi zaczęło być dokonywane w pewnym porządku. Wcześniej panował chaos.
** Autor: [[Samuel Willenberg]]
 
* Warszawscy Żydzi!<br />Jesteście w obozie przejściowym Durchgangslager, z którego będziecie przeniesieni do obozów pracy Arbeitslager. Aby zapobiec epidemii, musicie przekazać swoje ubrania i rzeczy do natychmiastowej dezynfekcji. Złoto, pieniądze, obce waluty i biżuteria powinny być oddane do depozytu w kasie, gdzie dostaniecie pokwitowanie. Będą oddane później po okazaniu pokwitowania. Dla czystości wszyscy muszą wykąpać się przed dalszą podróżą.
** Opis: napis na tablicy przy drodze prowadzącej od bramy obozu do komór gazowych.
 
 
23 944

edycje

Menu nawigacyjne