Gilles Deleuze: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 835 bajtów ,  11 lat temu
nowe cytaty, drobne redakcyjne, kat.
m (robot dodaje: cs:Gilles Deleuze)
(nowe cytaty, drobne redakcyjne, kat.)
'''[[w:Gilles Deleuze|Gilles Deleuze]]''' (1925–1995) – francuski filozof.
 
===''Anty-Edyp'' (z Feliksem Guattarim)===
* Jak mówi Reich, to, co niepokojące, nie polega na tym, że ludzie kradną, że strajkują ale na tym, że ci, którzy są poniżeni, nie kradną zawsze, a wykorzystywani nie strajkują zawsze: dlaczego ludzie znoszą od wieków własny wyzysk, poniżenia, niewolnictwo, a nawet pragną tego nie tylko dla innych, ale również dla samych siebie?
 
* Toteż rewolucja, tym razem materialistyczna, musi przejść przez stadium krytyki Edypa, denuncjując nieuzasadnione użycie syntez nieświadomego, tak, by wreszcie dotrzeć do transcendentalnego nieświadomego określonego przez immanencję swych kryteriów oraz do odpowiedniej praktyki – czyli schizoanalizy.
 
===''Co to jest filozofia'' (z Feliksem Guattarim)===
* Filozofia to sztuka tworzenia pojęć.
 
 
* To utopia łączy filozofie z jej epoką, kapitalizmem europejskim, czy wcześniej już z greckim miastem – państwem.
 
==Inne==
* Nie ma już reprezentacji, tylko działanie – działanie teoretyczne i działanie praktyczne, które odnoszą się do siebie, przejmując od siebie pałeczkę i tworząc sieci.
 
* Źródło: ''Intelektualiści a władza (rozmowa między Michelem Foucault a Gilles’em Deluze’em)'', przeł., Sławomir Magala, „Miesięcznik Literacki”, nr 11/1985.
 
* Siła marksizmu polegała na sformułowaniu problemu (że władza jest bardziej rozproszona niż struktura wyzysku i tworzenie państwa) w kategoriach interesu, czyli że władza należy do klasy panującej poprzez jej interesy.
** Źródło: ''Intelektualiści a władza (rozmowa między Michelem Foucault a Gilles’em Deluze’em)'', przeł., Sławomir Magala, „Miesięcznik Literacki”, nr 11/1985.
** Zobacz też: [[marksizm]]
 
 
{{DEFAULTSORT:Deleuze}}
[[Kategoria:Francuscy filozofowie]]
[[Kategoria:Samobójcy]]
 
[[cs:Gilles Deleuze]]
23 946

edycji

Menu nawigacyjne