Wiara: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1110 bajtów ,  10 lat temu
m
→‎W: + 1
m (dr.)
m (→‎W: + 1)
* – Według mnie korzenie stanowi wiara – odpowiedziała po cichu.<br />– Wiara w moją religię, nawet jeśli nie ja ją wybrałam... Ale liczy<br />się także wiara w siebie, wiara w ludzi, których spotkasz. To będzie<br />twoja prawdziwa rodzina.
** Autor: [[Ysabelle Lacamp]], ''[[Tajlandzka Księżniczka]]''
 
* W historii nauki – po krótkim okresie działalności presokratejskich filozofów jońskich (takich jak Tales z Miletu), którzy byli myślicielami racjonalnymi i uważali, że wszechświat opisać można na podstawie obserwacji i rozumu – dociekania naukowe i religijne były przez długie stulecia nierozerwalnie ze sobą splecione. Od czasów Arystotelesa, poprzez czasy Kopernika, Keplera, Kartezjusza i Newtona, uczeni odwoływali się do Boga nie tylko jako stwórcy świata, lecz jako aktywnego uczestnika, sprawcy i kontrolera procesów fizycznych. Uczeni przywoływali istotę wyższą wtedy, gdy współczene teorie nie były w stanie wyjaśnić pewnych zjawisk. Z czasem, w miarę postępu wiedzy naukowej, Bóg "zwalniany" był stopniowo ze swych rozlicznych wcześniejszych obowiązków i filozofowie nauki zaczęli go nazywać "Bogiem luk". Tam, gdzie zawodziła wiedza, odwoływano się do wiary, a zatem rezygnowano niejako z nadziei czy ambicji naukowago poznania.
** Autor: [[Krzysztof Szymborski]], ''Charaktery'' 12/2010
** Zobacz też: [[Bóg]], [[nauka]], [[poznanie]], [[wiedza]]
 
* Wiara – bardzo ważna rzecz w życiu codziennym człowieka. Wiara pozwala nam optymistyczniej patrzeć w przyszłość. Bez wiary, bez Boga człowiek jest znacznie biedniejszy, uboższy duchowo. Wystarczy sobie przypomnieć jak my, Polacy, zareagowaliśmy na śmierć papieża Jana Pawła II.
439

edycji

Menu nawigacyjne