Hans Frank: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 15 bajtów ,  11 lat temu
drobne redakcyjne
m (Anulowanie wersji nr 210424 utworzonej przez Mrnr84201 (dyskusja))
(drobne redakcyjne)
[[Plik:Dead hansfrank.jpg|thumbmały|Hans Frank]]
'''[[w:Hans Frank|Hans Frank]]''' (1900–1946) – generalny gubernator okupowanych ziem polskich, hitlerowski zbrodniarz wojenny, jeden z przywódców III Rzeszy.
{{chronologiczny}}
** Źródło: 12 września 1940 w Krakowie, z wystąpienia Hansa Franka na posiedzeniu rządu Generalnego Gubernatorstwa
 
* W stosunku do Żydów zasadniczo oczekuję tylko jednego – że zupełnie znikną (...). Ale co należy z nimi zrobić? Czy sądzicie, że zostaną oni osiedleni na Wschodzie we wsiach? (...) nie należy się tym kłopotać, nie potrzebujemy ich ani na Wschodzie, ani w Komisariacie Rzeszy, więc zlikwidujcie ich sami (...). Musimy unicestwić Żydów gdziekolwiek ich znajdziemy i gdzie tylko to jest możliwe.
** Źródło: Przemówienie Hansa Franka na posiedzeniu rządu Generalnego Gubernatorstwa, 16 grudnia 1941
 
* Friedrich Schopping był geniuszem, dlatego nie mógł być Polakiem. To najwspanialszy kompozytor, jakiego zrodziła niemiecka ziemia.
** Opis: podczas otwierania w Krakowie wystawy poświęconej Chopinowi, 27 października 1943 r.
** Źródło: „Fortepian Schoppinga”, ''Duży Format'', 13 maja 2010.
 
* Z Żydami się nie cackać. Co za radość – nareszcie można dobrać się do skóry rasy żydowskiej. Im więcej umiera, tym lepiej, trafić go – to zwycięstwo naszej Rzeszy. Niech Żydzi poczują, żeśmy przyszli (...). Żydów będziemy uciskać wszędzie, gdzie tylko będziemy mogli.
** Źródło: Eksterminacje Żydów na ziemiach polskich. Zbiór dokumentów, oprac.opracowali T. Berenstein, A. Eisenbach i A Rutkowski, W-wa 1957; s. 34
 
* Mamy w tym kraju jeden punkt, z którego pochodzi wszystko zło: to Warszawa.<br />Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostaje ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju.
** Opis: konferencja w Krakowie, 14 grudnia 1943.
** Zobacz też: [[Warszawa]]
 
* Kiedy wreszcie wygramy wojnę, to jeśli o mnie chodzi, z Polaków, Ukraińców i tego, co się wokół obija, można zrobić rąbankę. Niechaj będzie, co ma być. Ale obecnie chodzi o to, aby utrzymać w spokoju, porządku, pracy i dyscyplinie prawie 15 milionów wrogiego narodu, który organizuje się przeciw nam. Jeśli to się nie uda, będę wprawdzie może mógł powiedzieć triumfująco: zabiłem 2 miliony Polaczków (''Polacken'').
** Źródło: Dziennik Hansa Franka, 12 stycznia 1944
 
* Gdybym przyszedł do führera i powiedział: Führerze, melduję, że zlikwidowałem dalsze 150 000 Polaków, otrzymałbym odpowiedź: „Pięknie, jeśli to było konieczne”.
** Źródło: Przemówienie Hansa Franka w Rzeszowie, 16 marca 1944
 
* Tysiąc lat przeminie, zanim zatarta zostanie ta wina Niemiec.
** Opis: proces w Norymberdze, 1945.
 
* Chryste, przebacz!
** Opis: ostatnie słowa Hansa Franka przed śmiercią w Norymberdze, 1946.
 
 

Menu nawigacyjne