Księga Wyjścia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 37 bajtów ,  11 lat temu
formatowanie, drobne redakcyjne
m (zob. też)
(formatowanie, drobne redakcyjne)
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 3:6, 8
 
* Mojżesz powiedział do prawdziwego Boga: „Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: «Bóg waszych praojców posłał mnie do was’was», a oni rzekną do mnie: "«Jakie jest jego imię?» Co mam im powiedzieć?” Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: «OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was».
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 3:13, 14
 
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 4:12
 
* (...) faraon rzekł: «Któż„Któż to jest Jehowa, żebym miał usłuchać jego głosu i odprawić Izraela? Wcale nie znam Jehowy, a do tego nie mam zamiaru odprawić Izraela»Izraela”.
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 5:2
 
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 8:6
 
* Aaron wyciągnął rękę ze swą laską i uderzył proch ziemi, a człowieka i zwierzę obsiadły komary. Wszystek proch ziemi w całej krainie egipskiej zamienił się w komary. A kapłani uprawiający magię próbowali uczynić to samo za pomocą swoich sztuk tajemnych, żeby sprowadzić komary, lecz nie byli w stanie. I człowieka oraz zwierzę obsiadły komary. Dlatego kapłani uprawiający magię rzekli do faraona: «To„To palec Boży!» Ale serce faraona trwało w uporze i nie posłuchał ich, jak to powiedział Jehowa.
** Źródło: Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 8:17–19
 
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 9:3, 4
 
* Potem Jehowa rzekł do Mojżesza i Aarona: «Nabierzcie„Nabierzcie sobie w obie garści pełno sadzy z pieca do wypalania i niech Mojżesz na oczach faraona rzuci ją ku niebiosom. I zamieni się ona w pył na całej ziemi egipskiej, a na człowieku oraz zwierzęciu w całej ziemi egipskiej wystąpią wrzody pokrywające się pęcherzami»pęcherzami”. Nabrali więc sadzy z pieca do wypalania i stanęli przed faraonem, a Mojżesz rzucił ją ku niebiosom i na człowieku oraz na zwierzęciu wystąpiły wrzody pokrywające się pęcherzami.
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 9:8–10
 
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 9:23, 24, 26
 
* A Jehowa rzekł do Mojżesza: «Wyciągnij„Wyciągnij rękę nad ziemię egipską po szarańcze, żeby się pojawiły nad ziemią egipską i pożarły wszelką roślinność tej ziemi, wszystko, co pozostawił grad»grad”. 1MojżeszMojżesz od razu wyciągnął swą laskę nad ziemię egipską i Jehowa sprawił, że wiatr wschodni wiał nad krajem przez cały ten dzień i całą noc. Nastał ranek i ów wschodni wiatr przyniósł szarańcze. I szarańcze zaczęły się pojawiać nad całą ziemią egipską i obsiadać całe terytorium Egiptu. Były one bardzo dokuczliwe. Przed nimi nigdy tak nie wystąpiły szarańcze, jak te, i po nich nigdy więcej tak nie wystąpią. I pokryły widoczną powierzchnię całego kraju, i kraj pociemniał; i pożarły wszelką roślinność tej ziemi i wszystek owoc drzew, który pozostawił grad; i nie zostało nic zielonego na drzewach ani na roślinności polnej w całej ziemi egipskiej.
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 10:12–15
 
** Opis: fragmenty pieśni ku czci Boga
 
* (...) Jehowa rzekł do Mojżesza: «Przejdź„Przejdź przed ludem i weź ze sobą kilku starszych Izraela oraz swą laskę, którą uderzyłeś Nil. Weź ją do ręki i idź. Oto ja stoję przed tobą tam na skale przy Horebie. Uderz w skałę, a wyjdzie z niej woda i lud będzie ją pił»pił”.
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 17:5, 6
 
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 19:5, 6
 
* A Bóg powiedział wszystkie te słowa, mówiąc:<br />'''1''' «Jam„Jam jest Jehowa, twój Bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewolników. Nie wolno ci mieć żadnych innych bogów na przekór mojemu obliczu.»<br />'''2''' «Nie„Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani postaci podobnej do czegokolwiek, co jest w niebiosach w górze, lub tego, co jest na ziemi na dole, lub tego, co jest w wodach pod ziemią. Nie wolno ci kłaniać się im ani dać się namówić do służenia im, gdyż ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem wymagającym wyłącznego oddania, zsyłającym karę za przewinienie ojców na synów, na trzecie pokolenie i na czwarte pokolenie, w wypadku tych, którzy mnie nienawidzą, 6 lecz okazującym lojalną życzliwość tysiącznemu pokoleniu w wypadku tych, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.<br />'''3''' «Nie wolno ci używać imienia Jehowy, twego Boga, w sposób niegodny, bo Jehowa nie pozostawi bez ukarania tego, kto używa jego imienia w sposób niegodny.<br />'''4''' "Pamiętając o tym, by uważać dzień sabatu za święty, przez sześć dni masz pracować i wykonywać wszelką swą pracę. Ale dzień siódmy jest sabatem dla Jehowy, twego Boga. Nie masz wykonywać żadnej pracy – ty ani twój syn, ani twoja córka, twój niewolnik ani twoja niewolnica, ani twoje zwierzę domowe, ani twój osiadły przybysz, który jest w twoich bramach. Bo w ciągu sześciu dni Jehowa uczynił niebiosa i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a w dniu siódmym zaczął odpoczywać. Dlatego Jehowa pobłogosławił dzień sabatu i zaczął go uświęcać.<br />'''5''' "Szanuj swego ojca i swą matkę, aby długo trwały twoje dni na ziemi, którą daje ci Jehowa, twój Bóg.<br />'''6''' "Nie wolno ci mordować.<br />'''7''' "Nie wolno ci cudzołożyć.<br />'''8''' "Nie wolno ci kraść.<br />'''9''' "Nie wolno ci fałszywie świadczyć jako świadek przeciw twemu bliźniemu.<br />'''10''' "Nie wolno ci pożądać domu twego bliźniego. Nie wolno ci pożądać żony twego bliźniego ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego byka, ani jego osła, ani niczego, co należy do twego bliźniego».
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 20:1–17
 
** Źródło: [[Biblia#Księga Wyjścia|Wyj]] 34:14, 17
 
===''Biblia Tysiąclecia''===
==Inne przekłady==
* Palec to Boży.
** Źródło: Wyj 8:15
 
===''Biblia Tysiąclecia''===
{{chronologiczny}}
 
* Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto„Oto pójdę do synów Izraela i powiem im: «Bóg ojców naszych posłał mię do was». Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM„JESTEM, KTÓRY JESTEM»JESTEM”. I dodał: « Tak„Tak powiesz synom Izraela: «JESTEM posłał mnie do was». Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak„Tak powiesz synom Izraela: «Jahwe, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was.» To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
** Źródło: Biblia Tysiąclecia wyd. II, Rozdz. 3:13–15
 
* Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: "Jam„Jam jest Jahwe. Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im.
** Źródło: Biblia Tysiąclecia wyd. II, Rozdz. 6:2,3
 
==Inne przekłady==
* Palec to Boży.
** Źródło: Wyj 8:15
 
==Zobacz też==
5047

edycji

Menu nawigacyjne