Anthony de Mello: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 61 bajtów ,  11 lat temu
m
formatowanie
m (+1)
m (formatowanie)
'''[[w:Anthony de Mello|Anthony de Mello]]''' (1931–1987) – pochodzący z Indii jezuita, filozof i mistyk chrześcijański, w którego poglądach widoczne są wyraźnie wpływy buddyzmu i taoizmu.
 
==''Przebudzenie''==
* Co jest w życiu dobre? Umiłowanie pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu i bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość.
 
* Życie jest czymś, co przydarza się nam w czasie, kiedy jesteśmy zajęci planowaniem innych rzeczy.
 
==''Minuta [[mądrość|mądrości]]''==
* Dlaczego wszyscy tutaj są tak szczęśliwi, a ja nie?<br />– Dlatego, że nauczyli się widzieć dobro i piękno wszędzie – odrzekł Mistrz.<br />– Dlaczego więc ja nie widzę wszędzie dobra i piękna?<br />– Dlatego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie tego, czego nie widzisz w sobie.
 
* – Jak mogę przebaczyć innym?<br />– Gdybyś ich nigdy nie potępił, nie musiałbyś im przebaczać.
** Zobacz też: [[mądrość]]
 
==MinutaO nonsensuegoizmie==
* Mistrz był nieubłagany dla tych, którzy lubowali się w rozczulaniu nad sobą i pielęgnowaniu złości. – Bycie skrzywdzonym, mawiał, to nic takiego, chyba że chcemy to pamiętać.
 
==O [[egoizm]]ie==
* Mówienie ludziom ''nie'' jest wspaniałą rzeczą, jest to część przebudzenia. Przebudzenie to życie nie według reguł narzucanych mi przez innych, ale zgodnie z tym, co tobie się wydaje.
 
* Żyć swoim życiem nie jest egoizmem. Egoizm zawiera się w żądaniu, by ktoś żył zgodnie z twoimi upodobaniami, żył dla twojej próżności, dla twojego zysku i twojej przyjemności.
** Zobacz też: [[egoizm]]
 
==Inne==
 
* Miłość przynosi ciężar i nie czuje żadnego ciężaru.
 
* Mistrz był nieubłagany dla tych, którzy lubowali się w rozczulaniu nad sobą i pielęgnowaniu złości. – Bycie skrzywdzonym, mawiał, to nic takiego, chyba że chcemy to pamiętać.
** Źródło: ''Minuta nonsensu''
 
* Nie proś świata aby się zmienił –<br />– to Ty zmień się pierwszy.
128 610

edycji

Menu nawigacyjne