Heinrich Himmler: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2 bajty ,  11 lat temu
m
formatowanie automatyczne
m (Martin H. zamienia link do pliku z HLHimmler.jpg na Bundesarchiv_Bild_183-R99621,_Heinrich_Himmler.jpg. Powód: image "HLHimmler" is nomi)
m (formatowanie automatyczne)
[[Plik:Bundesarchiv_Bild_183-R99621,_Heinrich_Himmler.jpg|mały|Heinrich Himmler]]
'''[[w:Heinrich Himmler|Heinrich Himmler]]''' (1900–1945), jeden z głównych przywódców Niemiec hitlerowskich i zbrodniarzy okresu II wojny światowej.
* Esesmanów obowiązuje jedna podstawowa zasada. Musimy postępować uczciwie, przyzwoicie, lojalnie i koleżeńsko wyłącznie wobec ludzi naszej krwi. Nie obchodzi mnie ani na jotę los Rosjanina czy Czecha. Od innych narodów weźmiemy to, co dla naszej krwi przedstawia pewną wartość, porywając, jeżeli to będzie konieczne, ich dzieci i wychowując je tu, pośród nas. Kwestia, czy inne narody żyją w dobrobycie, czy giną z głodu, interesuje mnie tylko pod kątem ich przydatności jako niewolników dla dobra naszej kultury [...] jest mi obojętne, czy dziesięć tysięcy kobiet rosyjskich padnie z wyczerpania przy kopaniu rowów przeciwczołgowych, ważne jest dla mnie tylko to, aby rów przeciwczołgowy, budowany w interesie Niemiec, był gotów [...] My, Niemcy, jesteśmy jedynym narodem na świecie, który przyzwoicie traktuje zwierzęta, i tak również będziemy odnosić się do tych zwierząt ludzkich. Zbrodnią wobec naszej krwi byłoby jednak przejmowanie się ich losem, gdyż nasi synowie i wnukowie stanęliby w obliczu jeszcze trudniejszych zadań [...] Nas obchodzi tylko nasz naród, nasza krew i to jest naszym obowiązkiem. Inne rzeczy nas nie interesują. Chciałbym, żeby członkowie SS zajęli takie stanowisko wobec wszystkich obcych, niegermańskich narodów, zwłaszcza wobec Rosjan...
** Źródło: Przemówienie H. Himmlera do generałów SS, wygłoszone w Poznaniu pod koniec 1943, źródło: Roman Z. Hrabar, ''Lebensborn, czyli źródło życia'', Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice, 1975
 
* Zadaniem szkoły ludowej dla nie niemieckiej ludności Wschodu ma być tylko: proste liczenie najwyżej do 500, pisanie nazwiska... czytania nie uważam za konieczne.
 
 
{{DEFAULTSORT:Himmler, Heinrich}}
 
 
[[Kategoria:Niemieccy politycy]]
[[Kategoria:Niemieccy wojskowi]]
5842

edycje

Menu nawigacyjne