Peter Brook: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1099 bajtów ,  12 lat temu
m
formatowanie automatyczne, uzupełnienie
(reżyser)
 
m (formatowanie automatyczne, uzupełnienie)
* Dramaturg żyjący może być człowiekiem o zgasłym już talencie, a dramaturg, który zmarł, może imponować żywotnością. Wszystko zależy od podejścia. Dramaturg uświadamiający sobie, że musi przesiąknąć tym, co wykracza poza jego punkt widzenia, ma ogromne pole do popisu.
** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/wielokulturowosc.htm „Guardian Newspapers Limited”, 8.06.2005]
 
* Grotowski był wielkim człowiekiem i nikt nie może go naśladować. Jeśli ktoś studiuje jego pracę, to powinien traktować ją tylko jako inspirację. Nikt nie ma prawa myśleć, że może być drugim Grotowskim.
** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/chced.htm „Rzeczpospolita”, 12 marca 2005]
 
* Interesują mnie tylko nowe doświadczenia. Teatr stał się dla mnie szczególnym polem działalności, więc dziś nie mogę powiedzieć, że tego samego doświadczyłbym pracując jako np. rzeźbiarz.
** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/chced.htm „Rzeczpospolita”, 12 marca 2005]
 
* (...) jeśli przedstawić jakikolwiek temat polityczny dosłownie, bezpośrednio, grozi to w dużej mierze uproszczeniem tego, co wszyscy znamy z radia i telewizji. Przypuśćmy, że robimy sztukę o Iraku, ludobójstwie lub AIDS w Afryce. Bardzo trudno wtedy uniknąć stereotypowych reakcji. Teatrowi politycznemu pozostaje jedna rola: prowokować spory, ujawniając drugą stronę problemu.
** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/wielokulturowosc.htm „Guardian Newspapers Limited”, 8.06. czerwca 2005]
 
* Laurence Olivier – to największy mistrz maskowania się naszych czasów. W jego grze było wszystko z wyjątkiem jego duszy, której nikt nie znał, ponieważ Olivier zawsze starał się ją trzymać w ukryciu. Z Gielgudem było wręcz odwrotnie. Podobnie – głęboki, tajemniczy, skryty Scofield błyszczy w swej grze w każdym geście.
** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/wielokulturowosc.htm „Guardian Newspapers Limited”, 8.06. czerwca 2005]
** Zobacz też: [[Laurence Olivier]], [[John Gielgud]], [[John Scofield]].
 
* Ludzie, którzy mówią o wojnie cywilizacji, schlebiają sobie, bo wierzą, że należą do jakiejś cywilizacji. Słowo „cywilizacja” jest martwe. Nie można mówić o jednej czy dwóch cywilizacjach, które są w opozycji do siebie. Cywilizacji nie ma. Mówi o tym dawna myśl wywodząca się z kręgu kultury hinduskiej, zawarta w eposie ''Mahabharata''.
** Źródło: [http://www.teatry.art.pl/!rozmowy/pbrook1.htm „Gazeta Wyborcza”, 23 listopada 2001]
 
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne