Opinia publiczna: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 6 bajtów ,  13 lat temu
m
formatowanie automatyczne
(odwaga cywilna)
m (formatowanie automatyczne)
'''[[w:Opinia publiczna|Opinia publiczna]]''', reakcja zbiorowości ludzkich na działania polityczne, wyrażany publicznie stan świadomości owych zbiorowości.
 
* Człowiekowi biorącemu udział w życiu publicznym, a takim jest obywatel w ustroju demokratycznym, potrzebna jest odwaga i ten zwłaszcza jej gatunek, który bywa nazywany odwagą cywilną. Jak wiadomo, przypisujemy odwagę cywilną temu, kto głosi swoje przekonania i broni ich, mimo iż naraża przez to różne żywotne interesy, mimo iż grozi mu z tego powodu nieżyczliwość ludzka i ludzkie oszczerstwa, że zamykają się przed nim możliwości kariery.
** Autor: profesor Maria Ossowska.
** Źródło: Maria Ossowska, ''Wzór demokraty'', Daimonion, Lublin 1992, strony 20-2220–22.
 
* Drogą zapobieżenia tym nagłym wystąpieniom ludu jest zapewnienie mu pełnej w prasie informacji o ich własnych sprawach i podjęcie starań, by doprowadzić do tego, aby przeniknęły one do całej ludności. Podstawą naszego systemu jest opinia publiczna, najważniejszym zadaniem jest to prawo utrzymać. Gdyby ode mnie zależało zdecydowanie, czy lepiej jest mieć rząd bez prasy informacyjnej, czy prasę bez rządu, nie wahałbym się opowiedzieć za drugą odpowiedzialnością.
* W miarę jak sondaże doskonalą swoje metody i zyskują coraz szerszy zasięg, rośnie nacisk na przywódców, by zrezygnowali z samodzielnego decydowania o czymkolwiek i podporządkowali się opiniom wyborców – niezależnie od tego, jak źle wyborcy owi byliby poinformowani i jak krótkowzroczne wydawaliby opinie.
** Autor: [[Neil Postman]]
** Źródło: Neil Postman, ''Technopol'', PIW, Warszawa 1995, strony 161-162161–162.
 
* Wypowiedzenie własnej opinii jest równoznaczne z możliwością pokazania siebie, bycia widzianym i słyszanym przez innych.
** Autor: Hannah Arendt
** Źródło; Hannah Arend, Sokrates, w: Polityka jako obietnica, Prószyński i S-ka, Warszawa 2005, strona 48.
 
 
[[Kategoria:Polityka]]

Menu nawigacyjne