Opinia publiczna: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 594 bajty ,  13 lat temu
odwaga cywilna
(wypowiedzenie własnej opinii)
(odwaga cywilna)
'''[[w:Opinia publiczna|Opinia publiczna]]''', reakcja zbiorowości ludzkich na działania polityczne, wyrażany publicznie stan świadomości owych zbiorowości.
 
* Człowiekowi biorącemu udział w życiu publicznym, a takim jest obywatel w ustroju demokratycznym, potrzebna jest odwaga i ten zwłaszcza jej gatunek, który bywa nazywany odwagą cywilną. Jak wiadomo, przypisujemy odwagę cywilną temu, kto głosi swoje przekonania i broni ich, mimo iż naraża przez to różne żywotne interesy, mimo iż grozi mu z tego powodu nieżyczliwość ludzka i ludzkie oszczerstwa, że zamykają się przed nim możliwości kariery.
** Autor: profesor Maria Ossowska.
** Źródło: Maria Ossowska, ''Wzór demokraty'', Daimonion, Lublin 1992, strony 20-22.
 
* Drogą zapobieżenia tym nagłym wystąpieniom ludu jest zapewnienie mu pełnej w prasie informacji o ich własnych sprawach i podjęcie starań, by doprowadzić do tego, aby przeniknęły one do całej ludności. Podstawą naszego systemu jest opinia publiczna, najważniejszym zadaniem jest to prawo utrzymać. Gdyby ode mnie zależało zdecydowanie, czy lepiej jest mieć rząd bez prasy informacyjnej, czy prasę bez rządu, nie wahałbym się opowiedzieć za drugą odpowiedzialnością.

Menu nawigacyjne