Anaïs Nin: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 35 bajtów ,  12 lat temu
m
formatowanie automatyczne
m (drób)
m (formatowanie automatyczne)
[[GrafikaPlik:Anais Nin.jpg|thumbmały|Anaïs Nin]]
'''[[w:Anaïs Nin|Anaïs Nin]]''' (1903–1977), francuska pisarka.
* A więc ten niepokój nie ustaje nigdy.
 
* Gdy mam do czynienia z ludźmi przeciętnymi, chce mi się szczekać!
** Opis: Odpowiedź Nin dla szefa wydawnictwa Dutton na odmowę wydrukowania drugiej książki, ''Children of the Albatross'', która brzmiała ''Obawiamy się, że opisy pani problemów duchowych nie znajdą czytelników, tak jak nie znalazła ich pani książka "Ladders„Ladders to Fire"Fire”''.
 
* Każda orientacja polityczna jest przegniła już w zarodku, bazą dla jednej i drugiej są interesy ekonomiczne, nie zaś ideały. Istnieje tylko jedno lekarstwo na cierpienie świata: indywidualizm. Ponieważ jako jednostka daję wszystko, nie odczuwam potrzeby przyłączania się do któregoś z ruchów.
 
* Leżę jak martwa, przeżywam całą tę scenę jak akt śmierci, a nie życia... wydaję się sama sobie jedną z tych woskowych lal, które on lubi tak bardzo.
** Opis: O konsumowaniu małżeństwa z Hugh "Hugo"„Hugo” Guilerem, bankierem
 
* Mając„Mając własną prasę drukarską, uniezależnię się od wydawców"wydawców” – myśli Anais. Nie chce czekać, aż Ameryka ją odkryje. – Jestem kobietą przyszłości i dlatego nierozumianą dzisiaj. Niektórzy krytycy dostają ataków furii w obliczu tajemnicy. Tajemnica jest po prostu mrocznym zakątkiem niezbadanego świata i możemy nieoczekiwanie wdepnąć w jej znaczenie.
** Opis: Po wybuchu wojny Nin przybywa do Ameryki i planuje wydawanie swoich dzieł, notka.
 
** Opis: Nin o swoim słynnym dzienniku.
 
* Prozę poetycką można porównać do jazzu. Jazz nie istnieje bez swingu. Beat musi oscylować wokół znanego nam podziału na cztery czwarte do momentu aż przekaz rytmiczny będzie nie tyle słyszany, co odczuwany. Jazz tradycyjny nie może swingować, ponieważ notacja nutowa jest zbyt sztywna. Duke Ellington powiedział kiedyś: "Będziemy„Będziemy grać w ten sposób, dopóki wasz puls i mój nie staną się jednym!
** Zobacz też: [[jazz]]
 
* Seksualność jest największym doświadczeniem człowieczej żywotności. Trzeba o nim pisać. Nie mam tabu i daję tym dowód niezależności upragnionej lub istniejącej naprawdę.
 
* Siedzimy w kuchni przy oknie, spoglądamy na ulicę, na widoczne w dali góry, na siedzibę nadleśnictwa. Mogę dostrzec dolinę. W niektóre popołudnia ma siny kolor, wyobrażam sobie wtedy, że za nią znajduje się Acapulco oraz woda i góry, zwłaszcza kiedy jest intensywnie czerwony kolor słońca. Muszę jeszcze posprzątać w domu, zmyć naczynia, zrobić zakupy i wypisać na tabliczkach napisy: "Nie„Nie palić"palić”, "Nie„Nie rozpalać ognia"ognia”, "Teren„Teren prywatny"prywatny”.
** Opis: O związku i życiu w Kalifornii z o kilkadziesiąt lat młodszym leśnikiem, Rupertem Polem.
 
 
* Kiedy po raz ostatni uwolniła się spod działania eteru, ujrzała swoje martwe dziecko, małą dziewczynkę. Martwa była także mała dziewczynka tkwiąca w niej samej. Uratowana natomiast była kobieta. A wraz z małą dziewczynką umarła tęsknota za ojcem.
** "To„To była dziewczynka, lepiej nie pokazujcie jej dziecka"dziecka” – Nin słyszy przez mgłę. Niedługo potem pisze opowiadanie "Birth"„Birth”, fragment.
 
'''Zobacz także:'''
[[Kategoria:Francuscy pisarze|Nin]]
 
[[bg:Анаис Нин]]
[[bs:Anaïs Nin]]
[[bg:Анаис Нин]]
[[de:Anaïs Nin]]
[[en:Anaïs Nin]]

Menu nawigacyjne