Polacy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 29 bajtów ,  1 rok temu
→‎O: formatowanie, drobne redakcyjne
(jeden)
(→‎O: formatowanie, drobne redakcyjne)
==O==
* O matko Polko! źle się twój syn bawi!<br />Klęknij przed Matki Bolesnej obrazem,<br />I na miecz patrzaj, co jej serce krwawi:<br />Takim wróg piersi twe przeszyje razem!
** Autor: [[Adam Mickiewicz]], ''Do matki Polki''
** Źródło: [https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sonety-odeskie-do-matki-polki.html Adam Mickiewicz, ''Do matki Polki''], wolnelektury.pl]
** Zobacz też: [[matka]]
 
 
* Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dawniejszych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę, nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili wywiązywać się z tego obowiązku, gdy chodziło o obronę ojczyzny jako naczelnego dobra.
** Autor: [[Jan Paweł II]], ''Pamięć i tożsamość'', Wydawnictwo Znak, Kraków 2005, s. 72.
 
* Oziębłość i obojętność ludzi. Mieszkasz na osiedlu i nie znasz osób, które żyją obok ciebie. W Hondurasie to niemożliwe, tam co chwilę ktoś zagaduje: „Cześć, sąsiadko, jak się masz?”. Sąsiedzi interesują się sobą nawzajem i pilnują domów, a tutaj każdy jest pogrążony we własnym świecie. Mam wrażenie, że ktoś może umrzeć w domu obok, miną tygodnie, miesiące i nikt się nie zorientuje. Zaskakuje mnie też bezpieczeństwo na ulicach, można przechadzać się o każdej porze nawet we dwójkę czy w trójkę. Polska nie jest w konflikcie z żadnym sąsiednim krajem.

Menu nawigacyjne