Maria z Nazaretu: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 59 bajtów ,  1 rok temu
formatowanie, drobne redakcyjne, sortowanie, int.
(jeden)
(formatowanie, drobne redakcyjne, sortowanie, int.)
[[Plik:Sassoferrato - Jungfrun i bön.jpg|mały|<center>Maria z Nazaretu</center>]]
'''[[w: Maria z Nazaretu|Maria z Nazaretu]]''', tradycyjnie: '''Maryja''', także: '''Matka Boża''', '''Matka Boska''' i in. (ok. 20 p.n.e.–30 n.e.) – ''Maryja'', matka [[Jezus Chrystus|Jezusa Chrystusa]].
 
== Cytaty z Nowego Testamentu ==
** Źródło: [http://saletyni.pl/la-salette/objawienie Treść Orędzia z La Salette], saletyni.pl
** Zobacz też: [[dziecko]], [[msza]], ''[[Ojcze nasz]]'', [[lato]], [[zima]], [[post]], [[religia]]
 
* '''Maria z Nazaretu:''' Czy chcecie ofiarować się Bogu, przyjąć wszystkie cierpienia, które na was zechce zesłać, jako wynagrodzenie za grzech znieważające Boży Majestat i za nawrócenie grzeszników?<br />'''[[Franciszek i Hiacynta Marto]] i [[Łucja dos Santos]]''': Tak, chcemy.
** Źródło: [http://www.sekretariatfatimski.pl/4-fatimscy-bogosawieni/131-wspomnienie-o-hiacyncie-i-franciszku Wspomnienie o Hiacyncie i Franciszku], sekretariatfatimski.pl
 
* Ja jestem Niepokalane Poczęcie.
** Źródło: [http://niedziela.pl/artykul/109448/nd/Ja-jestem-Niepokalane-Poczecie Ja jestem Niepokalane Poczęcie], niedziela.pl, 5 grudnia 2013.
 
* Kocham cię, mój drogi synku. Jestem Maryją, Niepokalaną Dziewicą, Matką Prawdziwego Boga, który daje życie i je zachowuje. On jest Stwórcą wszystkiego, Panem nieba i ziemi. On jest wszechobecny. Chcę, aby w tym miejscu wybudowano świątynię, gdyż chcę tutaj okazywać miłość i współczucie temu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc. Tutaj będę ocierać im łzy, uspokajać i pocieszać. Biegnij teraz do biskupa i powiedz mu, co tu widziałeś i słyszałeś.
** Opis: Maryja do [[Juan Diego|Juana Diego]], Meksyk, 9 grudnia 1531.
** Źródło: [http://kosciol.wiara.pl/doc/491315.Objawienie-Juana-Diego Objawienie Juana Diego], wiara.pl, 29 października 2002.
 
* '''Maria z Nazaretu:''' Czy chcecie ofiarować się Bogu, przyjąć wszystkie cierpienia które na was zechce zesłać jako wynagrodzenie za grzech znieważające Boży Majestat i za nawrócenie grzeszników?<br />'''[[Franciszek i Hiacynta Marto]] i [[Łucja dos Santos]]''': Tak chcemy.
** Źródło: [http://www.sekretariatfatimski.pl/4-fatimscy-bogosawieni/131-wspomnienie-o-hiacyncie-i-franciszku Wspomnienie o Hiacyncie i Franciszku], sekretariatfatimski.pl
 
* Moje Niepokalane Serce zwycięży.
** Zobacz też: [[gwiazda]], [[Księżyc]], [[Słońce]]
 
* Nuż bluźnić na Pannę Najświętszę –<br />A trzeba wiedzieć, że mam patent sodalisa<br />I z powinności bronię Maryi imienia –<br />Więc ja im perswadować: – Stulcie pysk, do bisa!<br />Więc umilkli, nie chcąc mieć ze mną do czynienia. (...)<br /><br />Patrzę, więc moja głowa została na karku?<br />W czapce kartka łacińska, pismo nie wiem czyje:<br />„Vivat Polonus, unus defensor Mariae”.<br />Otoż widzisz Pan, że ja tym imieniem żyję.
** OpisAutor: [[Adam Mickiewicz]], scena I ''[[Dziady (dramat)|Dziady]]'', Częśćczęść III, scena I.
** AutorOpis: Kapral opowiada, jak broniąc imienia Maryi przed Francuzami w Hiszpanii, został ocalonydzięki przeztemu toocalony.
** Opis: scena I, ''[[Dziady (dramat)|Dziady]] Część III'', [[Adam Mickiewicz|Adama Mickiewicza]]
** Źródło: [https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziady-dziady-poema-dziady-czesc-iii.html Adam Mickiewicz, ''Dziady, część III''], wolnelektury.pl]
 
* O Maryi nigdy dość.
 
* O matko Polko! źle się twój syn bawi!<br />Klęknij przed Matki Bolesnej obrazem,<br />I na miecz patrzaj, co jej serce krwawi:<br />Takim wróg piersi twe przeszyje razem!
** Autor: [[Adam Mickiewicz]], ''Do matki Polki''
** Źródło: [https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sonety-odeskie-do-matki-polki.html Adam Mickiewicz, ''Do matki Polki''], wolnelektury.pl]
 
* O Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie<br />I w kościele, i w sklepiku, i w pysznej komnacie,<br />W ręku tego, co umiera, nad kołyską dzieci,<br />I przed którą dniem i nocą wciąż się światło świeci.<br />Która perły masz od królów, złoto od rycerzy,<br />W którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy,<br />Która widzisz z nas każdego cudnymi oczami,<br />Matko Boska Częstochowska, zmiłuj się nad nami!
 
* Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy<br />I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy<br />Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!<br />Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem<br />(Gdy od płaczącej matki, pod Twoją opiekę<br />Ofiarowany martwą podniosłem powiekę;<br />I zaraz mogłem pieszo, do Twych świątyń progu<br />Iść za wrócone życie podziękować Bogu)<br />Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono!
** Autor: [[Adam Mickiewicz]], ''[[Pan Tadeusz (poemat)|Pan Tadeusz]]'', Inwokacjainwokacja, Księgaksięga I.
** Zobacz też: [[Jasna Góra]], [[ojczyzna]], ''[[Pan Tadeusz (poemat)|Pan Tadeusz]]''
 
* Po górach, dolinach rozlega się dzwon,<br />Anielskie witanie ludziom głosi on:<br />Ave, Ave, Ave Maryja,<br />Zdrowaś, Zdrowaś, Zdrowaś Maryja.
 
* Słuchaj, ty! – tych mnie imion przy kielichach wara.<br />Dawno nie wiem, gdzie moja podziała się wiara,<br />Nie mieszam się do wszystkich świętych z litaniji.<br />Lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi.
** Autor: [[Adam Mickiewicz]], ''[[Dziady (dramat)|Dziady]]'', część III, scena I.
** AutorOpis: Konrad do Jankowskiego, broniąc imienia Maryi i Jezusa.
** Opis: [[Adam Mickiewicz]], scena I ''[[Dziady (dramat)|Dziady]]'', Część III.
** Źródło: [https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziady-dziady-poema-dziady-czesc-iii.html Adam Mickiewicz, ''Dziady, część III''], wolnelektury.pl]
 
* Stała Matka Boleściwa<br />obok krzyża ledwo żywa,<br />gdy na krzyżu wisiał Syn.<br />Duszę Jej, co łez nie mieści,<br />pełną smutku i boleści,<br />przeszedł miecz dla naszych win.

Menu nawigacyjne