Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie''' – pomnik Lecha Kaczyńskiego wzniesiony w listopadzie 2018 na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.
 
+1
Linia 18: Linia 18:
** Autor: [[Stanisław Szwechowicz]]
** Autor: [[Stanisław Szwechowicz]]
** Źródło: [https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pomnik-prezydenta-Kaczynskiego-w-stolicy-wykonal-gdanski-rzezbiarz-n129073.html Katarzyna Moritz, ''Gdański rzeźbiarz wykonał pomnik Lecha Kaczyńskiego w stolicy ''], trojmiasto.pl, 9 listopada 2018
** Źródło: [https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pomnik-prezydenta-Kaczynskiego-w-stolicy-wykonal-gdanski-rzezbiarz-n129073.html Katarzyna Moritz, ''Gdański rzeźbiarz wykonał pomnik Lecha Kaczyńskiego w stolicy ''], trojmiasto.pl, 9 listopada 2018

* Tu opodal stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Możecie państwo zapytać – dlaczego? Dlaczego tu w świętym miejscu w Warszawie ma stanąć pomnik akurat tego prezydenta? Czy dlatego, że zginął w Smoleńsku? Nie. Dlatego, że przez całe swoje życie, w którym ogromną część obejmowała aktywność w sferze publicznej był w tym nurcie, tworzył ten nurt, który miał największe znaczenie. Który budował najpierw drogę do wyzwolenia ojczyzny, a następnie, gdy ta wyzwolona okazała się nie taka, jaką chcieliśmy, do tego by się zmieniła. Począwszy od Wolnych Związków Zawodowych, które były przed 1980 rokiem zaczynem Solidarności, poprzez Solidarność, w której pełnił różne funkcje, aż do funkcji I zastępcy przewodniczącego, głównie w podziemiu, poprzez działalność publiczną już po 1989 roku budował ten nurt polskiego życia, który już trzykrotnie podejmował próby wielkiej dobrej zmiany. Najpierw był to rząd Jana Olszewskiego. Ten rząd nie powstałby bez Porozumienia Centrum, a PC nie powstałoby bez Lecha Kaczyńskiego, bez jego pozycji w Solidarności, bez jego wsparcia.
** Autor: [[Jarosław Kaczyński]]
** Źródło: [https://wpolityce.pl/smolensk/390264-viii-rocznica-tragedii-smolenskiej-odsloniecie-pomnika-ofiar-katastrofy-z-10-kwietnia-2010-roku-zdjecia-i-wideo ''VIII rocznica tragedii smoleńskiej. Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku''], wpolityce.pl, 15 kwietnia 2018


* Zaprojektowaliśmy 3,5metrowy cokół równy wysokością postaci. Na cokole umieściliśmy półabstrakcyjną rzeźbiarską draperię z napisem: „Lech Kaczyński prezydent RP, prezydent Warszawy”.
* Zaprojektowaliśmy 3,5metrowy cokół równy wysokością postaci. Na cokole umieściliśmy półabstrakcyjną rzeźbiarską draperię z napisem: „Lech Kaczyński prezydent RP, prezydent Warszawy”.

Wersja z 16:27, 10 lis 2018

Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie – pomnik Lecha Kaczyńskiego wzniesiony w listopadzie 2018 na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

  • Lech Kaczyński był człowiekiem bardzo energicznym, stąd powstała koncepcja w lekkim ruchu. Pomyślałem, że najlepiej będzie utrwalić element który będzie wieloznaczny, może to przypominać fragment z przysięgi prezydenckiej.
  • Ostatecznie stanął też na cokole, lekko stopniowanym o wysokości 3,5 metra, figura też ma 3,5 metra, co jest zbliżone do wielkości pomnika marszałka Piłsudskiego. Tylko przez to, że jest w głębi placu, pojawiły się głosy, że Kaczyński dominuje. A jeżeli coś jest na pierwszym planie to jest większe, to prawo perspektywy. Zachowałem jednak formę postaci kroczącej, która trzyma rękę na piersi jak do przysięgi prezydenckiej czy zwykły gest oddania sprawie, Polsce. Jak amerykanie słyszą swój hymn, to też kładą rękę na piersi.
  • Pierwotna koncepcja pomnika wynikała z jego lokalizacji, wymyśliłem z kolegą architektem, że Lech Kaczyński będzie przedstawiony jakby szedł. A że jednocześnie za plecami stałby pomnik Piłsudskiego i żeby nie było sytuacji, że dwa pomnik stoją zwrócone do siebie tyłem, dlatego padł pomysł oddzielenia ich ażurowymi formami tworzącymi przesłonę. Ostatecznie pojawił się opór co do lokalizacji pomnika ze strony władz Warszawy, więc lokalizację zmieniono.
  • Tu opodal stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Możecie państwo zapytać – dlaczego? Dlaczego tu w świętym miejscu w Warszawie ma stanąć pomnik akurat tego prezydenta? Czy dlatego, że zginął w Smoleńsku? Nie. Dlatego, że przez całe swoje życie, w którym ogromną część obejmowała aktywność w sferze publicznej był w tym nurcie, tworzył ten nurt, który miał największe znaczenie. Który budował najpierw drogę do wyzwolenia ojczyzny, a następnie, gdy ta wyzwolona okazała się nie taka, jaką chcieliśmy, do tego by się zmieniła. Począwszy od Wolnych Związków Zawodowych, które były przed 1980 rokiem zaczynem Solidarności, poprzez Solidarność, w której pełnił różne funkcje, aż do funkcji I zastępcy przewodniczącego, głównie w podziemiu, poprzez działalność publiczną już po 1989 roku budował ten nurt polskiego życia, który już trzykrotnie podejmował próby wielkiej dobrej zmiany. Najpierw był to rząd Jana Olszewskiego. Ten rząd nie powstałby bez Porozumienia Centrum, a PC nie powstałoby bez Lecha Kaczyńskiego, bez jego pozycji w Solidarności, bez jego wsparcia.