Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
+1
(Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie''' – pomnik Lecha Kaczyńskiego wzniesiony w listopadzie 2018 na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.)
 
(+1)
** Autor: [[Stanisław Szwechowicz]]
** Źródło: [https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pomnik-prezydenta-Kaczynskiego-w-stolicy-wykonal-gdanski-rzezbiarz-n129073.html Katarzyna Moritz, ''Gdański rzeźbiarz wykonał pomnik Lecha Kaczyńskiego w stolicy ''], trojmiasto.pl, 9 listopada 2018
 
* Tu opodal stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Możecie państwo zapytać – dlaczego? Dlaczego tu w świętym miejscu w Warszawie ma stanąć pomnik akurat tego prezydenta? Czy dlatego, że zginął w Smoleńsku? Nie. Dlatego, że przez całe swoje życie, w którym ogromną część obejmowała aktywność w sferze publicznej był w tym nurcie, tworzył ten nurt, który miał największe znaczenie. Który budował najpierw drogę do wyzwolenia ojczyzny, a następnie, gdy ta wyzwolona okazała się nie taka, jaką chcieliśmy, do tego by się zmieniła. Począwszy od Wolnych Związków Zawodowych, które były przed 1980 rokiem zaczynem Solidarności, poprzez Solidarność, w której pełnił różne funkcje, aż do funkcji I zastępcy przewodniczącego, głównie w podziemiu, poprzez działalność publiczną już po 1989 roku budował ten nurt polskiego życia, który już trzykrotnie podejmował próby wielkiej dobrej zmiany. Najpierw był to rząd Jana Olszewskiego. Ten rząd nie powstałby bez Porozumienia Centrum, a PC nie powstałoby bez Lecha Kaczyńskiego, bez jego pozycji w Solidarności, bez jego wsparcia.
** Autor: [[Jarosław Kaczyński]]
** Źródło: [https://wpolityce.pl/smolensk/390264-viii-rocznica-tragedii-smolenskiej-odsloniecie-pomnika-ofiar-katastrofy-z-10-kwietnia-2010-roku-zdjecia-i-wideo ''VIII rocznica tragedii smoleńskiej. Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku''], wpolityce.pl, 15 kwietnia 2018
 
* Zaprojektowaliśmy 3,5metrowy cokół równy wysokością postaci. Na cokole umieściliśmy półabstrakcyjną rzeźbiarską draperię z napisem: „Lech Kaczyński prezydent RP, prezydent Warszawy”.

Menu nawigacyjne