Kler: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 105 bajtów ,  2 lata temu
m
format, dr Zmiana
(drobne techniczne)
m (format, dr Zmiana)
'''[[w:Kler (film)|Kler]]''' – polski film fabularny z 2018 roku w reżyserii [[Wojciech Smarzowski|Wojciecha Smarzowskiego]].
==O filmie==
 
* Muszę przyznać, że jestem bardzo rozczarowany obrazem Wojciecha Smarzowskiego. W pamięci mam bardzo dobry film „Wołyń”''Wołyń'', który był filmem obiektywnym. Natomiast film „Kler”''Kler'' jest obiektywizmu zaprzeczeniem. Brak jest choćby jednej pozytywnej postaci w sutannie bądź habicie.
** Autor: [[Tadeusz Isakowicz-Zaleski]]
** Źródło: [https://dorzeczy.pl/kraj/77405/Ks-Isakowicz-Zaleski-Kler-to-propagandowa-agitka-Smarzowski-krzywdzi-wielu-ludzi.html ''Ks. Isakowicz-Zaleski: „Kler” to propagandowa agitka, Smarzowski krzywdzi wielu ludzi''], dorzeczy.pl, 18 września 2018.
** Zobacz też: [[Wołyń]]
 
* Na początku ten film miał się nazywać "''Głęboka taca"'', bo uwiera mnie to, że finanse Kościoła są nieprzezroczyste, że Kościół jest finansowany przez państwo. Również z moich podatków.
** Autor: [[Wojciech Smarzowski]]
** Źródło: [https://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wojciech-smarzowski-w-opowiada-o-filmie-kler,869660.html ''"Kościół„Kościół ma dwa tysiące lat. Ja jestem reżyserem, zrobiłem jeden film"film”''], tvn24.pl, 19 września 2018.
** Zobacz też: [[Kościół katolicki w Polsce]], [[rozdział kościołaKościoła od państwa]]
 
* Po obejrzeniu filmu przyznaję, że rozumiem panikę, w jaką wpadł ksiądz Isakowicz-Zaleski i sądzę, że jeszcze niejeden ksiądz da wyraz swojemu oburzeniu. Kler został bowiem pokazany w filmie Smarzowskiego w sposób bezwzględny i okrutny: stał się złapaną muchą, której reżyser precyzyjną pęsetką wyrywa skrzydełka; szczególnie boleśnie obchodzi się zaś z muszą główką.
** Autor: [[Tomasz Raczek]]
** Źródło: [https://wiadomosci.wp.pl/poslanka-pis-interweniuje-ws-kleru-rozwaza-wniosek-o-wycofanie-filmu-z-kin-6297018718255233a ''Posłanka PiS interweniuje ws. "Kleru"„Kleru”. Rozważa wniosek o wycofanie filmu z kin''], wp.pl, 19 września 2018.
** Zobacz też: [[Wojciech Smarzowski]]
 
* Ten film, i mam głębokie przekonanie, że tak się stanie, zrobi dużo dobrego w tym kraju.
** Autor: [[Arkadiusz Jakubik]]
** Źródło: [https://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wojciech-smarzowski-w-opowiada-o-filmie-kler,869660.html ''"Kościół„Kościół ma dwa tysiące lat. Ja jestem reżyserem, zrobiłem jeden film"film”''], tvn24.pl, 19 września 2018.
 
** Zobacz też: [[Kościół katolicki w Polsce]], [[rozdział kościoła od państwa]]
 
[[Kategoria:Filmy w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego]]

Menu nawigacyjne