Szewach Weiss: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 265 bajtów ,  3 lata temu
m
drobne redakcyjne, drobne merytoryczne
(txt)
m (drobne redakcyjne, drobne merytoryczne)
[[Plik:Szewach Weiss.JPG|mały|<center>Szewach Weiss</center>]]
'''[[w:Szewach Weiss|Szewach Weiss]]''' (hebr. '''שבח וייס'''; ur. 1935) – izraelski polityk, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2000–2003.
 
* Auschwitz to symbol zła, ale nie tylko symbol. Tam zamordowano więcej niż milion ludzi. Milion Żydów i jeszcze dziesiątki tysiące innych! Auschwitz stał się czarną, ciemną otchłanią ludzkiej-nieludzkiej historii, a polska ziemia, która dla Żydów przez ponad 800 lat była ziemią wspólnego życia i spokoju, stała się przez Niemców przeklętą ziemią. Auschwitz to symbol barbarzyństwa, nieludzkości, rasizmu i ksenofobii!
** Źródło: [http://dzieje.pl/aktualnosci/prof-weiss-w-auschwitz-birkenau-nie-rzadzil-szatan-nie-bylo-tez-miejsce-na-innej-planeci DziejePAP], dzieje.pl, PAP, 21 kwietnia 2010].
** Zobacz też: [[Auschwitz-Birkenau]]
 
* Być Żydem, to znaczy również wyznawać żydowską religię. Tak było, gdy naród żydowski żył w diasporze. Tak jest i teraz, kiedy posiada własne państwo.
** Zobacz też: [[Wikileaks]]
 
* Zawsze istniał w Polsce antysemityzm, czasami ostry. A jednak przez setki lat Żydzi chcieli żyć w Polsce, żyli w Polsce i Polska ich przyjęła. W 1939 r. naród żydowski liczył mniej więcej 18 milionów ludzi, a z tego 3,5 mln żyło na ziemiach polskich. I to jest dowód na to, że jednak w Polsce było najlepiej. Właśnie na tym tle widać jaką tragedią był Holokaust na polskich ziemiach. Niemcy wymordowali prawie wszystkich Żydów w Polsce. W niemieckich obozach zagłady. (...) Żydzi mieli szczęście, że znaleźli tu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ludzi, którzy ich uratowali. To są nasi bohaterowie. Moja rodzina też została przez nich uratowana. Z tego powodu Polska powinna być dumna. Ale byli i szmalcownicy. Było Jedwabne, a po wojnie, były Kielce i wydarzenia marca 1968 r. (...) Politycznie stosunki (pomiędzy Polską oraz Izraelem) są dziś bardzo dobre. Pomiędzy narodami, proces naprawy jest dłuższy. Ja poświęciłem temu moją misję ambasadorską. (...) Owszem, zdarzali się wśród Polaków szmalcownicy, ale w Europie były całe narody szmalcowników, nie mówiąc już o Niemcach. Przecież to źródło zła, źródło tego bestialstwa. Tu chodzi o proporcje. II wojna światowa była czasem ruiny wszystkich ludzkich wartości. Gdy porównamy Polaków do innych narodów europejskich, wychodzą oni z tego lepiej niż reszta. Walczyliście o wolność w warunkach, w których tak jak Żydzi, byliście objęci przez niemieckiego okupanta planem systematycznej zagłady.
** Źródło: [http://wpolityce.pl/polityka/325112-szewach-weiss-nikt-z-mlodych-zydow-nie-powie-juz-o-auschwitz-polski-oboz ''Szewach Weiss: „Nikt z młodych Żydów nie powie już o Auschwitz - polski obóz”''], wpolityce.pl, 27 stycznia 2017.
** Źródło: Dariusz Grzędziński, Fakt.pl, 27 stycznia 2017
** Zobacz też: [[antysemityzm]], [[Polacy]]
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Weiss, Szewach}}
[[Kategoria:Izraelscy politycy]]
[[Kategoria:Izraelscy dyplomaci]]
23 944

edycje

Menu nawigacyjne