Piractwo medialne: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 11 bajtów ,  6 lat temu
m
ort., dr zmiana
m (Usunięto kategorię "Prawo"; Dodano kategorię "Prawo karne" za pomocą HotCat)
m (ort., dr zmiana)
 
[[Plik:Pro piracy demonstration.jpg|mały|<center>Demonstracja w Szwecji na rzecz legalizacji piractwa</center>]]
'''[[w:Piractwo medialne|Piractwo medialne]]''' – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.
* Ciekaw jestem, jak dziewczynka ściągająca z BearShare'aBearShare’a [jeden z wielu bezpłatnych programów do wymiany plików w internecie] pliki z muzą ulubionego zespołu zareagowałaby na widok sąsiadki paradującej w jej ulubionych stringach, które na płocie wisiały?
** Autor: [[Paweł Kukiz]], [http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,6515734,Internetowi_piraci_to_zlodzieje.html ''Internetowi piraci to złodzieje'']
 
* Dla mnie płyta DVD nie ma żadnej wartości. To tylko zwykły przedmiot. Płyty DVD powinny być darmowe, bo są to masowe produkty bez istotnej wartości, w odróżnieniu od prezentacji scenicznej, która zawsze jest niepowtarzalna. Dawni kompozytorzy, jak na przykład Mendelsohn, nie pobierali tantiem z tytułu praw autorskich do swoich partytur.
 
* Nie widzę specjalnej różnicy pomiędzy czytaniem komiksu w empiku a pirackim ściąganiem piosenki z sieci. Za darmo to można sobie książkę poczytać w bibliotece publicznej.
** Autor: [[Tomasz Kołodziejczak]], [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8923402,Czytasz_komiksy_w_empiku__To_jak_piractwo_w_internecie.html gazeta.pl, ''Czytasz komiksy w empiku? To jak piractwo w internecie'', gazeta.pl, 10 stycznia 2011]
 
* Oprogramowanie jest jak seks – lepsze, jeśli nie trzeba za nie płacić.
** ''Software is like sex; it'sit’s better when it'sit’s free.'' (ang.)
** Autor: [[Linus Torvalds]]
 
* Piractwo informatyczne pomogło młodym pokoleniom odkryć świat komputerów i otworzyło drogę do rozwoju technologii informatycznej w Rumunii. Piractwo pomogło Rumunom w zwiększeniu ich kreatywności w dziedzinie przemysłu informatycznego.
** Autor: [[Traian Băsescu]]
** Opis: Ww czasie uroczystego otwarcia centrum Microsoftu w Bukareszcie w obecności Billa Gatesa.
** Źródło: Gazeta.pl, 1 lutego 2007 r.
 
* Posiadanie czegoś na własność zaczyna być kolekcjonerską ekstrawagancją. Ludzie nie chcą płacić za DVD, żeby obejrzeć film. Wolą zobaczyć go online i są gotowi zapłacić za to maksimum kilka złotych.
 
* Swoim dzieciom zapowiedziałem, że jeśli znajdę u nich choćby jeden plik ściągnięty nie dla celów naukowych, zabiorę laptopa. I one to rozumieją. A jeśli nawet nie, to się boją. (…) W obecnych realiach nie chodzi o pieniądze, bo i tak żyję z koncertów, a nie z tantiem ze sprzedaży płyt. Chodzi o zasady. Mimo liberalnych poglądów chcę żyć w państwie prawa. Czy jestem twórcą, czy murarzem.
** Autor: [[Paweł Kukiz]], [http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,6515734,Internetowi_piraci_to_zlodzieje.html ''Internetowi piraci to złodzieje'']
 
* Tak, jesteśmy piratami i jesteśmy z tego dumni. (…) Ważniejsze od uniknięcia płacenia kary jest, by 1,2 miliona Szwedów nie stało się przestępcami.[..] (…) Tak więc – jeśli prawa autorskie miałyby być stosowane – jedyną drogą aby opodatkować, zakazać, karać grzywną lub w inny sposób powstrzymać transmisję prac objętych prawami autorskimi w prywatnej komunikacji, jest stałe monitorowanie prywatnej komunikacji. Dlatego to takie poważne.
** Autor: [[Rickard Falkving]], [http://pl.wikinews.org/wiki/Wywiad_z_liderem_szwedzkiej_Partii_Pirackiej,_Rickardem_Falkvinge Wywiadwywiad z liderem szwedzkiej Partii Pirackiej]
 
* W dobie internetu, kiedy wszyscy narzekają i walczą z piractwem, ja robię dokładnie odwrotnie. Mówię: „ściągajcie i jeżeli ta płyta się wam spodoba, to proszę, idźcie do sklepu i ją kupcie”
 
* Wszystko bierze się z jakichś skrawków, zdań, wrażeń. Instynktownie. Dlatego jestem całkowicie przeciwny walce o prawa autorskie w internecie – wszystko, co istnieje, powinno być wykorzystywane po raz kolejny. W taki sposób budujemy kulturę, prawda?
** Autor: [[Lars von Trier]], rozmowa Pawła Felisa, „Duży Format”, 26 maja 2011.
 
* Zatrzymanie człowieka, który kupił jakiś tam komputer i grożenie mu więzieniem to jakaś bzdura.
** Autor: [[Władimir Putin]]
** Opis: apelując do Billa Gatesa o nie karanieniekaranie wiejskiego nauczyciela który korzystał z pirackich wersji systemu Windows.
 
 

Menu nawigacyjne