Bernard z Clairvaux: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 825 bajtów ,  6 lat temu
+1
(+1)
(+1)
'''[[w:Bernard z Clairvaux|św. Bernard z Clairvaux]]''' (1090–1153) – opat klasztoru Clairvaux od 1115 r., filozof, uczony, wpływowy teolog XII wieku, doktor kościoła, święty.
* Heretyków należy przekonywać argumentami, nie bronią.
** Źródło: [[Rino Cammilleri]], ''Prawdziwa historia inkwizycji, ''przeł. Barbara Żurowska, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2005, s. 28.
 
* Miłość wystarcza sama sobie. Gdy zawładnie jakimś sercem, skupia w sobie wszystkie inne uczucia. Dusza, która kocha... kocha i nie myśli o niczym innym.
** Źródło: ks. Karl Stehlin FSSPX, ''Zawsze Wierni Prawdzie katolickiej – Prawdzie jedynej'', Te Deum, Warszawa 2003, s. 93.
** Zobacz też: [[Maryja]]
 
* Rycerz Chrystusowy to krzyżowiec, który prowadzi podwójną walkę: z ciałem i krwią oraz mocami piekielnymi. (...) Idzie śmiało naprzód, czujnie spoglądając na prawo i lewo. Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana. Idźcie zatem, rycerze, śmiało naprzód, idźcie z sercem nieustraszonym przepędzić wszystkich wrogów Krzyża Chrystusowego! A tę pewność miejcie, że ani śmierć, ani życie nie odłączą was od Chrystusowej miłości. (...) Jakże chwalebny jest powrót rycerza po zwycięskim boju! A jak błogosławiona jego męczeńska śmierć w walce.
** Źródło: Kajetan Rajski, ''Prawdziwy mężczyzna... czyli kto?'', Wyd. Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2013, s. 26, 27.
 
* Rycerz Chrystusowy zadaje więc śmierć z całkowitym spokojem… jeśli umiera, to dla swego dobra, jeśli zabija, to dla Chrystusa… Zabijając złoczyńcę, nie postępuje jak zabójca, ale, że tak powiem, jak złobójca.

Menu nawigacyjne

Narzędzia osobiste

Przestrzenie nazw

Warianty

Więcej