Borys III: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Alessia (dyskusja | edycje)
formatowanie
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Boris III dessin.jpg|mały|<center>Borys III<center>]]
[[Plik:Boris III dessin.jpg|mały|<center>Borys III<center>]]
'''[[w:Borys III|Borys III Koburg]]''' (1894-1943) - car Bułgarii od 1918 do śmierci.
'''[[w:Borys III|Borys III Koburg]]''' (1894–1943) car Bułgarii od 1918 do śmierci.

==O Borysie III==
* Nie znałem go. Pierwsze wrażenie, spowodowane prawdopodobnie wyglądem fizycznym, stopniowo polepsza się. Długo mówiliśmy o położeniu międzynarodowym zatrzymując się głównie na basenie Dunajskim i na Bałkanach. Pragnął mieć wiadomości o mej podróży do Jugosławii i mówił mi o swych uczuciach dla tego kraju w tonie, który wydał mi się szczery. Podniecił się mówiąc o Rumunii, gdy mówię „podniecił” mam na myśli podnietę umiarkowaną, na jaką pozwala jego temperament limfatyczny. Pragnie mieć Dobrudżę w szczególności dlatego, że tam gnieździ się agitacja irredentystyczna. Mówił również o wyjściu na Morze Egejskie, ale traktuje je jako drugi etap rewindykacji bułgarskich.
** Autor: [[Galeazzo Ciano]], ''Pamiętniki 1939–1943'', Wydawnictwo „Libra” oraz Wydawnictwo „Planeta”, Warszawa, 1991, tłum. Kazimierz Fudakowski, s. 17.
** Opis: 26 stycznia 1939.


== O Borysie III ==
* Nie znałem go. Pierwsze wrażenie, spowodowane prawdopodobnie wyglądem fizycznym, stopniowo polepsza się. Długo mówiliśmy o położeniu międzynarodowym zatrzymując się głównie na basenie Dunajskim i na Bałkanach. Pragnął mieć wiadomości o mej podróży do Jugosławii i mówił mi o swych uczuciach dla tego kraju w tonie, który wydał mi się szczery. Podniecił się mówiąc o Rumunii, gdy mówię "podniecił" mam na myśli podnietę umiarkowaną, na jaką pozwala jego temperament limfatyczny. Pragnie mieć Dobrudżę w szczególności dlatego, że tam gnieździ się agitacja irredentystyczna. Mówił również o wyjściu na Morze Egejskie, ale traktuje je jako drugi etap rewindykacji bułgarskich.
** Autor: [[Galeazzo Ciano]] (26 stycznia 1939), ''Pamiętniki 1939-1943'', Wydawnictwo „Libra” oraz Wydawnictwo „Planeta”, Warszawa, 1991, tłum. Kazimierz Fudakowski, s. 17.


[[Kategoria:Bułgarzy]]
[[Kategoria:Bułgarzy]]

Wersja z 22:29, 13 lis 2012

Borys III

Borys III Koburg (1894–1943) – car Bułgarii od 1918 do śmierci.

O Borysie III

  • Nie znałem go. Pierwsze wrażenie, spowodowane prawdopodobnie wyglądem fizycznym, stopniowo polepsza się. Długo mówiliśmy o położeniu międzynarodowym zatrzymując się głównie na basenie Dunajskim i na Bałkanach. Pragnął mieć wiadomości o mej podróży do Jugosławii i mówił mi o swych uczuciach dla tego kraju w tonie, który wydał mi się szczery. Podniecił się mówiąc o Rumunii, gdy mówię „podniecił” mam na myśli podnietę umiarkowaną, na jaką pozwala jego temperament limfatyczny. Pragnie mieć Dobrudżę w szczególności dlatego, że tam gnieździ się agitacja irredentystyczna. Mówił również o wyjściu na Morze Egejskie, ale traktuje je jako drugi etap rewindykacji bułgarskich.
    • Autor: Galeazzo Ciano, Pamiętniki 1939–1943, Wydawnictwo „Libra” oraz Wydawnictwo „Planeta”, Warszawa, 1991, tłum. Kazimierz Fudakowski, s. 17.
    • Opis: 26 stycznia 1939.