Bronisław Geremek: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 243 bajty ,  9 lat temu
+ źródło i faktyczna treść cytatu
m (formatowanie automatyczne)
(+ źródło i faktyczna treść cytatu)
** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 28 września 2006.
 
* Proszę sobie wyobrazić: jest rok 1948, młody chłopak z formacją z Sodalicji Mariańskiej przychodzi z prowincjonalnego miasta do metropolii, jaką wydaje mu się Warszawa. Wchłania świat innych książek niż te, które czytywał w domu. W tych książkach znajduje sprzeciw wobec ludzkiej krzywdy. Dowiaduje się z nich o świecie, o Europie, poznaje ideę sprawiedliwości społecznej i krytykę zachodniej demokracji, czyta o nieuchronności pewnych kosztów koniecznych, gdy chce się na dużą skalęskale wprowadzić społecznąspołeczna sprawiedliwość. Sądziłem wtedy, że komunizm jest młodością świata.
** Źródło: [[Janusz Onyszkiewicz]], [http://www.demokraci.pl/aktualnosci,474,bronislaw_geremek__polityk_nie_w_pelni_wykorzystany ''Bronisław Geremek – polityk nie w pełni wykorzystany'', demokraci.pl]
** Źródło: [http://ludzie.wprost.pl/cr/1999/1/ wprost.pl]
 
* Przyjąłem zasadę, że nie komentuję wystąpień głowy państwa. W polskim porządku demokratycznym istnieje tradycja, że prezydent jest dobrem chronionym. To powinno pociągnąć jednak zasadę, że prezydent korzystający z tej ochrony nie atakuje urzędników i obywateli swojego kraju. Niestety, ta reguła jest traktowana przez prezydenta Kaczyńskiego w sposób wybitnie jednostronny.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne

Narzędzia osobiste

Przestrzenie nazw

Warianty

Więcej