Bronisław Geremek: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 788 bajtów ,  9 lat temu
nowy cytat, drobne redakcyjne, źródła
m (drobne redakcyjne)
(nowy cytat, drobne redakcyjne, źródła)
[[Plik:Bronislaw Geremek.jpg|mały|<center>Bronisław Geremek]]
'''[[w:Bronisław Geremek|Bronisław Geremek]]''' (1932–2008) – polski polityk, z wykształceniai historyk, - mediewista, profesor nauk humanistycznych, minister spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka.
 
==Wypowiedzi==
* Korytarzami Parlamentu Europejskiego wolę chodzić chyłkiem. W późnych albo wczesnych godzinach.
** Opis: o tym, że wstydzi się za sytuację polityczną w Polsce.
** Źródło: „Przegląd”, 16 maja 2007.
 
* Niektórzy politycy są przekonani, że komunistyczny układ rządzi gospodarką, mediami i państwem. Uważam, że to paranoidalne. Wszędzie węszy się zagrożenie, a gdy ono nie pojawia się, też uważa się to za dowód.
 
* Nigdy nie pogodzę się z polityką, w której interesy partyjne przesłaniają poczucie dobra wspólnego, a pieniądze i przywileje decydują o zachowaniach politycznych.
** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 28 września 2006.
 
* Polska staje się dziś egzotycznym przykładem destabilizacji i braku busoli moralnej.
** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 28 września 2006.
 
* Proszę sobie wyobrazić: jest rok 1948, młody chłopak przychodzi z prowincjonalnego miasta do metropolii, jaką wydaje mu się Warszawa. Wchłania świat innych książek niż te, które czytywał w domu. W tych książkach znajduje sprzeciw wobec ludzkiej krzywdy. Dowiaduje się z nich o świecie, o Europie, poznaje ideę sprawiedliwości społecznej i krytykę zachodniej demokracji, czyta o nieuchronności pewnych kosztów koniecznych, gdy chce się na dużą skalę wprowadzić społeczną sprawiedliwość.
* Przyjąłem zasadę, że nie komentuję wystąpień głowy państwa. W polskim porządku demokratycznym istnieje tradycja, że prezydent jest dobrem chronionym. To powinno pociągnąć jednak zasadę, że prezydent korzystający z tej ochrony nie atakuje urzędników i obywateli swojego kraju. Niestety, ta reguła jest traktowana przez prezydenta Kaczyńskiego w sposób wybitnie jednostronny.
** Opis: odpowiedź na słowa Lecha Kaczyńskiego o rzekomych wpływach prof. Geremka w polskiej dyplomacji, zamieszczone w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”
** Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 10 marca 2007.
 
* Sądzę, że u schyłku XX wieku to, czego współczesnemu politykowi, nie tylko w Polsce, najbardziej potrzeba, to jest wyobraźnia, a historia kształtuje wyobraźnię. I to w tym właśnie względzie sądzę, że historia dobrze służy politykowi.
* Sejm dokonał aktu samokompromitacji. Instytucja, która nie potrafi ludzi społecznie skompromitowanych – chociażby nosili oni tytuł wicemarszałka Sejmu – skłonić do zrzeczenia się funkcji, sama jest sobie winna
** Opis: gdy Sejm odmówił odwołania marszałka [[Andrzej Kern|Andrzeja Kerna]] po nagłośnieniu przez media sprawy rzekomego uprowadzenia jego córki
** Źródło: ''Najłatwiej zabić gazetą'', „Rzeczpospolita”, 6 października 2007.
 
* Te słowa o jakimś skrócie myślowym oznaczają po prostu: Może i skróty jakieś były, ale myśli to nie było żadnej... i poczucia odpowiedzialności moralnej nie ma nadal.
** Opis: komentarz do słów [[Antoni Macierewicz|Antoniego Macierewicza]] o rzekomej agenturalnej działalności dla sowieckich służb specjalnych większości byłych polskich ministrów spraw zagranicznych. Wypowiedź dla reportera telewizji TVN 24, udzielona w Weimarze podczas obchodów 15. rocznicy utworzenia Trójkąta Weimarskiego.
** Źródło: TVN 24, 29 sierpnia 2006.
 
* To, co robię, w moim przekonaniu, na miarę moich sił, przywraca szacunek dla Polski w Europie. I własnym przykładem dowodzę, że w Polsce jest swoboda myśli i wypowiedzi publicznej, że w Polsce są godni szacunku sędziowie. W utarczki z urzędującym szefem rządu (Jarosławem Kaczyńskim) nie wchodzę. (...) Wszystkie moje wypowiedzi sprzed kilku tygodni wydają się „kaszką manną” w porównaniu z tym, co przedstawiciele układu rządzącego sami mówią o stanie państwa.
** Opis: odnosząc się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, że „Geremek szkodzi Polsce”.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,4462298.html gazeta.pl, 5 września 2007]
 
* Urodziłem się w getcie. Moja rodzina zginęła w getcie. Ja zostałem wybrany po wolnych wyborach, przez wolny rząd, na ministra spraw zagranicznych Polski. Czy to Panu wystarcza?
** Opis: odpowiedź na pytanie amerykańskiego dziennikarza o antysemityzm w Polsce.
** Źródło: [http://www.pardon.pl/artykul/5827/ukryci_zydzi_rzadza_polska_jest_ich_6_milionow pardon.pl] z 11 sierpnia 2008.
 
* W stosunku do przeszłości w oczywisty sposób dokonujemy wyboru, przypisujemy się do pewnej tradycji, lub też za jej pomocą wyrażamy własne poglądy i opcje. W tym sensie mogę powiedzieć, że poza moją tradycją pozostawiam konfederację targowicką, zabójstwo Gabriela Narutowicza, terror stalinowski i ileż jeszcze zjawisk i wydarzeń z polskiej przeszłości. Gdy jednak myśli się o polskości jako o tożsamości wspólnoty, to wypada brać historię narodową z dobrodziejstwem inwentarza – w tym przynajmniej sensie, że w ramach tej wspólnoty możliwe było także to wszystko, co odrzucamy.
* Szkodzą Polsce w sposób straszny. Michnik szkodzi Polsce, Geremek szkodzi Polsce. Ci wszyscy, którzy opowiadają bajkę o państwie, w którym zagrożona jest demokracja.
** Autor: [[Jarosław Kaczyński]]
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8026980708,4462298.html gazeta.pl, 5 września 2007]
 
* Wpływy profesora Geremka w dyplomacji są bardzo duże, choć istotnie był on szefem polskiego MSZ tylko dwa i pół roku, a przedtem był przewodniczącym komisji spraw zagranicznych. Ci ludzie samowolnie przyznali sobie monopol na tę sferę życia i bronią swego korporacyjnego interesu.
** Autor: [[Lech Kaczyński]], „Wprost”[http://www.wprost.pl/ar/?O=102715 wprost.pl, 9 marca 2007]
 
 
23 944

edycje

Menu nawigacyjne