Jarosław Kaczyński: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
int., formatowanie automatyczne
(→‎P: + Proszę mnie nie pytać o to jakie mam buty)
m (int., formatowanie automatyczne)
* IV Rzeczpospolita warta jest odwołania Wildsteina.
** Opis: o zmianie na stanowisku prezesa TVP.
** Źródło: ''Rzeczpospolita'', 8 marca 2007 ([http://www.kprm.gov.pl/s.php?id=710 kprm.gov.pl]).
 
===A===
** Źródło: Super Express
 
* Proszę mnie nie pytać o to, jakie mam buty, bo to nieważne.
** Opis: Odpowiedźodpowiedź na pytanie, czy Joanna Kluzik-Rostkowska i Elżbieta Jakubiak mogą wrócić do Prawa i Sprawiedliwości.
** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/kraj/jakubiak-i-kluzik-wroca-prosze-nie-pytac-jakie-mam,1,3786231,wiadomosc.html ''Jakubiak i Kluzik wrócą? "Proszę„Proszę nie pytać, jakie mam buty''] onet.pl, 15 listopada 2010.
 
* Przede wszystkim jednak nie można zapominać, o co w tym wszystkim naprawdę chodzi. Chodzi o to, by nie powstał pomnik, pomnik, który siłą rzeczy będzie pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, a pamięci o Lechu Kaczyńskim obecna władza boi się jak diabeł święconej wody. Boi się, bo Lech Kaczyński uosabiał to wszystko, czego zaprzeczeniem ona jest, czyli suwerennej, demokratycznej i sprawiedliwej w swoich stosunkach społecznych Polski.
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/0,1668242,0,1,komorowski-wybrany-przez-nieporozumienie,wiadomosc.html tvn24.pl]
 
* Przeproszenie kobiety nikomu nie przynosi ujmy.
** Opis: o sytuacji ojca Tadeusza Rydzyka CSsR, szefa „Radia«Radia Maryja”Maryja», po oskarżeniach tygodnika „Wprost”«Wprost» jakoby na zamkniętych wykładach, jakich o. Rydzyk udzielał w Toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, nazwał on Marię Kaczyńską, żonę Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, „czarownicą”«czarownicą» i prześmiewczo wzywając ją do poddania się eutanazji.
** Źródło: „Sygnały«Sygnały Dnia”Dnia» z dnia 10 lipca 2007 roku
 
* Przyjrzyjcie się mi, bo patrzycie na Łukaszenkę (śmiech)
** Opis: Przemówienie na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.
 
* Państwo chyba nie czytają „Gazety«Gazety Wyborczej”Wyborczej». To co się tam wyprawia, to „Trybuna«Trybuna Ludu”Ludu» z 1953 r. Atak na nas przekracza wszelką miarę. Barańskiego potrafią zostawić w tyle. Agora nie może nie mieć związków z oligarchią, jeżeli jest wydawnictwem na dużą skalę, a w Polsce gospodarka w niemałej części jest w rękach postkomunistycznych oligarchów. I w związku z tym zamówienia na ogłoszenia, reklamy, promocje są w ich rękach.
** Opis: o „Gazecie«Gazecie Wyborczej”Wyborczej».
** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9740498&rfbawp=1205153292.940 wp.pl]
 
 
* Ruski agencie, załatwimy cię!
** Opis: schodząc z sejmowej mównicy do Zygmunta Wrzodaka, posła LPR, w odpowiedzi na jego wezwanie „Niech«Niech pan się najpierw rozliczy z III RP, którą pan tworzył!».
** Źródło: PAP, 6 czerwca 2005
 
* Trzeba pamiętać, że jeśli jakaś osoba nieustannie obraża urzędującą głowę państwa [...] no to nie może liczyć na to, że będzie następnie przyjmowana. To jest chyba '''oczywista oczywistość'''.
** Opis: komentarz wypowiedzi Lecha Wałęsy pod adresem prezydenta.
** Źródło: audycja „Sygnały«Sygnały Dnia”Dnia» na antenie Polskiego Radia, 5 czerwca 2007
 
* Trzeba przede wszystkim rozbić ten układ.
** Źródło: ''Gazeta Wyborcza'', 15 czerwca 2000
 
* W Polsce jest głowa państwa i jest to Lech Kaczyński. Nie ma czegoś takiego jak „bracia«bracia Kaczyńscy”Kaczyńscy». Tzn. bracia Kaczyńscy są, jest takie zjawisko biologiczne jak „bracia«bracia Kaczyńscy”Kaczyńscy», ale nie jest to kategoria polityczna.
** Źródło: TVN24, w odpowiedzi na pytanie o brata
 
 
* W polityce nie wszystkich umów można dotrzymywać.
** Opis: tak według Radosława Sikorskiego „z«z rozbrajającą lekkością”lekkością» odpowiedział premier na pytanie, dlaczego wbrew wcześniejszej obietnicy nie zwolnił Antoniego Macierewicza z funkcji szefa kontrwywiadu wojskowego.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,4494611.html „Sikorski«Sikorski: Macierewicz jest zafascynowany tajnością”tajnością», Gazeta.pl, 17.09.2007]
 
* W przeciętnym demokratycznym kraju po czymś takim rządu już by nie było, co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości, zostałby zniesiony z powierzchni ziemi, a jego członkowie nie mieliby czego szukać w polityce.
** Źródło: [http://www.wprost.pl/ar/203752/W-demokratycznym-kraju-rzad-zostalby-zniesiony-z-powierzchni-ziemi/ wprost.24, 28 lipca 2010]
 
* Wystarczy odejście Jana Rokity z PO, by „poważnie«poważnie rozmawiać”rozmawiać» o stanowisku w rządzie dla niego.
** Źródło: [http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/pierwsza_strona_061130/pierwsza_strona_a_3.html Rzeczpospolita, 30.11.2006], [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3763964.html Gazeta.pl, 30.11.2006]
 
* Wie pani, są dowody w analizie sytuacji.[...] Doświadczenie życiowe, którym się powinien tutaj kierować sąd, wskazuje na to, że pan Rokita wiedział o tym, później chciał zapobiec ujawnieniu tych informacji i że w związku z tym w sensie politycznym i moralnym, co nie oznacza, że w sensie prawa karnego, bo to jest trochę inna sprawa, ponosi za to odpowiedzialność i ta odpowiedzialność powinna być realna.
** Opis: reakcja na uwagę Doroty Wysockiej, że nie ma żadnych dowodów na to, że Jan Maria Rokita miał cokolwiek wspólnego z inwigilacją partii politycznych z początku lat 90.
** Źródło: [http://www.kprm.gov.pl/06102015po8.htm Kancelaria Prezesa Rady Ministrów], stenogram wywiadu udzielonego 20 października 2006 dla TVP1 w programie „Kwadrans«Kwadrans po ósmej”ósmej»
 
* Wchodził w d... Moskwie, a nie o ludzi się upominał!
** Źródło: Wypowiedź dla radiowej Trójki z dnia 15 listopada 2002
 
* W dzisiejszej Polsce stosuje się powszechnie goebbelsowską metodę „Kłam«Kłam, kłam, a coś z tego zostanie”zostanie». Jest to zasada groźna dla demokracji, bowiem tam, gdzie niknie związek między słowem a rzeczywistością, tam i demokracja zaczyna działać źle.
** Opis: w wywiadzie nt. inicjatywy ''Ruch na rzecz Demokracji'', podpisanej m.in. przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsę, 8 maja 2007.
** Źródło [http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,4114024.html Gazeta Wyborcza na podstawie wywiadu z Sygnałów Dnia]
** Źródło: [http://wybory.onet.pl/prezydenckie-2010/aktualnosci/,1,3301935,aktualnosc.html], słowa wypowiedziane na wiecu PiS w Szczecinie 21 czerwca 2010.
 
* Wtedy czytałem namiętnie Romana Dmowskiego, byłem zafascynowany „Polityką«Polityką polską i odbudową państwa”państwa». Gdybym wtedy spotkał młodych narodowców, oczywiście nie jakichś głupich narodowców – związek mógłby być silniejszy.
** Źródło: [http://www.polityka.pl/polityka/index.jsp?place=Lead30&news_cat_id=1455&news_id=212483&layout=18&forum_id=8953&fpage=Threads&page=text Polityka]
 
 
* Zrobiliśmy bardzo dużo dla wolności nie tylko europejskiej, ale i światowej. Dlatego mamy mocną legitymację do tego, by mówić, że należy nam się rekompensata, bo nas zdradzono, bo była Jałta.
** Opis: Słowa wypowiedziane na konwencji wyborczej PiS w Rzeszowie (przed wyborami do Europarlamentu) w maju 2009. Dotyczą uznania prawa Polski do rekompensaty od Europy Zachodniej za „zdradę«zdradę jałtańską”jałtańską».
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1601696,0,1,od-europy-nalezy-nam-sie-rekompensata-za-zdrade,wiadomosc.html „Od«Od Europy należy nam się rekompensata za zdradę”zdradę»], TVN24.pl, 24 maja 2009
 
* Zwycięstwo PO i LiD [Lewica i Demokraci] to nowy 13 grudnia 1981 r.
===Ż===
* Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne.
** Opis: po chwili (w odpowiedzi na reakcję posłów) słowa te zostały sprostowane: «... że białe jest czarne, a czarne jest białe”białe». Kaczyński dodał później jednak: „Nie«Nie przekonają nas zresztą i w tym pierwszym względzie”względzie».
** Źródło: [http://www.kprm.gov.pl/1433_18017.htm Exposé, 19 lipca 2006]
 
 
* Bronisław Komorowski pójdzie na polowanie na wilki, zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż.
** Autor: [[Janusz Palikot]] podczas wieczoru wyborczego w rozmowie z ekipą programu „Szymon«Szymon Majewski Show”Show», „Rzeczpospolita”«Rzeczpospolita» z 25 czerwca 2010.
** Zobacz też: [[Bronisław Komorowski]]
 
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7933879,Bartoszewski__w_Polsce_zgaslo_poczucie_ironii.html gazeta.pl] z 25 maja 2010
 
* Czy Jarosław jest Jarosławą? Czy Jarosław Kaczyński jest kobietą – jak zasugerowała kilka dni temu Nelly Rokita? Sugestia bardzo zaskakująca, trzeba przyznać, jak na posłankę PiS-u i jak na odniesienie jej wprost do lidera formacji narodowo-katolickiej. Z drugiej strony: czy nie nazbyt wiele za tym przemawia? Wśród bliźniaków jednojajowych często jedno z nich jest homoseksualistą. Tak przynajmniej twierdzą medycy. Jarosław, w przeciwieństwie do Lecha, nie ma żony, dzieci, z kobietami trudno go spotkać, a mieszka z mamą i kotem. To jeszcze niczego nie oznacza, ale – jeśli zgodnie z życzeniem jego brata dziś trzeba być „bardziej«bardziej tough niż soft”soft» – to chyba można by oczekiwać nieco wyraźniejszej informacji na temat stosunku byłego premiera do kobiet i szerzej – o źródłach jego nieangażowania się w związki z kobietami?
** Autor: [[Janusz Palikot]]
** Opis: o rzekomym homoseksualiźmie Jarosława Kaczyńskiego.
** Źródło: [http://palikot.blog.onet.pl/ Blog Janusza Palikota] (wpis z 11 stycznia 2009)
 
* Czy Mikołaj II chciał dobra Rosji? Oczywiście. Ale w azjatycki sposób widział to dobro i działał azjatycką metodą. Tak samo jest z PiS. To „prywatna”«prywatna» partia Jarosława Kaczyńskiego. On gardzi ludźmi. To tylko pionki w grze, która ma prowadzić do szlachetnych celów. Bo nie mam wątpliwości, że Kaczyński chce dobra Polski.
** Autor: [[Marcin Libicki]], były prominentny działacz PiS
** Opis: o sposobie uprawiania polityki przez Jarosława Kaczyńskiego.
** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article388462/Szef_PiS_szanuje_tylko_swoja_rodzine.html „Szef«Szef PiS szanuje tylko swoją rodzinę”rodzinę»], Dziennik.pl, 28 maja 2009
 
* Czy istnieje koalicja PiS – SLD w mediach publicznych? Oczywiście, że tak. Tylko ktoś dotknięty matołectwem sądzi, że tej koalicji nie ma... Koalicja powstała, bo obie strony miały w tym interes. Dla Jarosława Kaczyńskiego najważniejsze jest, by media publiczne nie szkodziły kampanii wyborczej jego brata, prezydenta Kaczyńskiego, a dla SLD – neutralna postawa TVP wobec PRL...
** Autor: [[Ludwik Dorn]]
** Źródło: „Rzeczpospolia”«Rzeczpospolia», 2 marca 2010
 
* Czym bowiem jest rewolucja moralna IV RP w rozumieniu braci Kaczyńskich? To projekt polityki, która polega na permanentnej wojnie ze wszystkimi oponentami, a każdy oponent jest wrogiem. Wrogiem jest każdy autorytet, który myśli inaczej, a zawdzięcza coś sobie, nie zaś braciom Kaczyńskim. Dlatego wszystkich takich należy obalić, unicestwić, potępić. I tak się czyni – z wyrachowaniem, wśród deklaracji pełnych hipokryzji. Taki jest bowiem światopogląd ludzi, których wrażliwość i sposób myślenia naznaczyły archiwa bezpieki. Pętak musi słowo autorytet brać w cudzysłów. Ileż w tym głupiego, niepotrzebnego okrucieństwa, którego celem jest znieważanie ludzi; ileż tu złośliwej satysfakcji z krzywdzenia i poniżania innych.
 
===D===
* Dla zwolenników PiS Kaczyński jest jak Brudny Harry – nieogolony, brutalny, ale przywołujący elementarną sprawiedliwość. „Chcę«Chcę, żeby uczciwym żyło się lepiej, a źli mieli źle”źle» – mówi. I to trafia.
** Autor: [[Artur Zawisza]]
** Źródło: [''Wyborca PiS kocha swego Brudnego Harry'ego'', gazeta.pl], 25 listopada 2008
{{wulgaryzmy}}
 
* Jacek Żakowski, jak robi wywiad w „Polityce”«Polityce» przed objęciem władzy, już próbuje z Kaczki zrobić despotę, który zaraz ograniczy demokrację. Było widać, że Kaczka będzie jebany za wszystko. Ponieważ sam dostawałem częściej w dupę od tamtej strony, więc ten typ lojalności się we mnie ożywił. Z drugiej strony, widziałem potem jak Kaczka kompromituje wszystko, co jest jeszcze względnie sensowne po jego stronie, w jakiś sposób reanimuje to, co najgłupsze.
** Autor: [[Robert Krasowski]]
** Źródło: ''Wywiad Sławomira Sierakowskiego'', Krytyka Polityczna, 19/2009.
 
* J. Kaczyński oraz L. Kaczyński to para bliźniaków, którzy w dzieciństwie filmowo „ukradli«ukradli księżyc”księżyc», ale wyrośli na dwie gapy – w dorosłym życiu nie kradną.
** Autor: [[Waldemar Łysiak]], ''Rzeczpospolita kłamców – salon''
 
* Jarek był motorem Leszka. Leszek był znacznie spokojniejszy i zdominowany przez brata. Na podwórku Jarek zawsze próbował narzucać swoją wolę odnośnie wybieranej zabawy. Z tego wynikały awantury i Kaczyńscy często dostawali lanie. Latali z tym zawsze do mamy i ta zabroniła im w końcu wychodzić z domu.
** Autor: Sąsiadka Kaczyńskich, uczestniczka wspólnych zabaw dziecięcych
** Opis: wypowiedź wyemitowana w programie „Teraz«Teraz My”My», listopad 2007.
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,4667097.html Gazeta.pl, 12.11.2007]
 
* Jarosław Kaczyński jest doskonale przygotowany do roli prezydenta Rzeczypospolitej. Nie jest samotny, ma wokół siebie kochającą rodzinę.
** Autor: [[Jan Dziedziczak]]
** Źródło: ''[http://www.polskatimes.pl/opinie/wywiady/251885,dziedziczak-marta-i-jaroslaw-kaczynscy-moga-na-siebie-liczyc,id,t.html Dziedziczak: Marta i Jarosław Kaczyńscy mogą na siebie liczyć]'', „Polska«Polska The Times”Times», 5 maja 2010
 
* Jarosław Kaczyński jest zakompleksiony, arogancki, inteligentny i zdolny. Zdolny do wielu złych rzeczy.
* Jarosław Kaczyński uważa, że wybory samorządowe nie są elementem kontroli społecznej. Dla niego najlepszym narzędziem kontroli są tajne służby, aparat państwa, nieograniczona władza skupiona w jednym ręku.
** Autor: [[Grzegorz Schetyna]]
** Opis: komentarz do słów Jarosława Kaczyńskiego, który porównał plany wzmocnienia władzy samorządowej do „landyzacji«landyzacji Polski”Polski».
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,75248,5251577.html ''Państwo według Schetyny''], gazeta.pl, 27 maja 2008
 
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,75248,7851338,Bartoszewski__Uzylem__nekrofilii__jako_metafory__a.html wyborcza.pl] z dnia 6 maja 2010 r.
 
* Język wprowadzony przez Jarosława Kaczyńskiego do polskiej polityki, następnie podchwytywany i rozwijany przez działaczy partii, prawie przestał być narzędziem komunikacji, przejmując rolę politycznego cepa. Zalewa nas, używając określenia Aleksandra Smolara – „apokaliptyczno«apokaliptyczno-spiskowy bullshit”bullshit», czyli słowne fekalia, bez żadnego odniesienia do prawdy. Skala manipulacji językowych, jawnych kłamstw, cynicznego odwracania sensów, agresji, insynuacji – nie znajduje żadnego uzasadnienia w realiach politycznych czy społecznych. Pal sześć, że ta władza obraża inteligentów, ona też obraża inteligencję.
** Autor: Jerzy Baczyński
** Źródło: [http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3356735 ''Polityka'', nr 42 (2625), 20-10-2007; s. 12.]
 
===K===
* Kaczyński jest politykiem, który takie kwestie jak prawa człowieka uważa za drugorzędne. Jego hasło wyborcze jest specyficzne. „Najważniejsza«Najważniejsza jest Polska”Polska». Polacy się nie liczą. To jest spuścizna jeszcze XIX-wiecznych nurtów myślenia. Masowość. Polska jako wielka fabryka. To niebezpieczne moim zdaniem, bo nowoczesne społeczeństwo potrzebuje czegoś innego. I dalej stoi za Kaczyńskim ten ultrakonserwatywny sojusz. To nie oznacza, że on sam taki jest. Moim zdaniem tylko takiego udaje, ale ten sojusz go pompuje.
** Autor: [[Jacek Żakowski]]
** Źródło: [http://www.krytykapolityczna.pl/content/view/8247/1/ krytykapolityczna.pl, 12 czerwca 2010]
** Źródło[http://politbiuro.pl/politbiuro/1,85402,5478302,Niesiolowski__Kaczynscy_sa_sprawcami_wszelkiego_zla.html politbiuro.pl] z 22 lipca 2008
 
* Kaczyński nie gra o kolejne dwa lata u władzy, ale o „wielką«wielką zmianę”zmianę». Zmianę układu społeczno-medialno-biznesowego. W takiej Polsce jak obecna – myśli – zwycięstwo PiS będzie jak wypadek przy pracy: Ot, układ się poślizgnął na skórce od banana, udało się. Ale cały system i tak będzie pracował przeciw nam. Trzeba go wywrócić. To dlatego Kaczyński wciąż jest taki radykalny.
** Autor: [[Artur Zawisza]]
** Źródło: [''Wyborca PiS kocha swego Brudnego Harry'ego'', gazeta.pl], 25 listopada 2008
** Autor: [[Marcin Libicki]], były prominentny działacz PiS
** Opis: o sposobie uprawiania polityki przez Jarosława Kaczyńskiego.
** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article388462/Szef_PiS_szanuje_tylko_swoja_rodzine.html „Szef«Szef PiS szanuje tylko swoją rodzinę”rodzinę»], Dziennik.pl, 28 maja 2009
 
* Kaczyński zachowuje się jak Komunistyczna Partia Polski, która przed laty mówiła: Ani grosza podatków sanacyjnemu rządowi.
* Krąg najbliższego zaufania [Jarosława Kaczyńskiego] działa jak pudło rezonansowe, które rozbrzmiewa muzyką wygrywaną przez pana Kaczyńskiego.[...] Problem polega na tym, że nie ma żadnych mechanizmów, które by minimalizowały ryzyko podejmowania błędnych decyzji. Bo pudło rezonansowe nie myśli. Z kolei ci, którzy swój dystans zaznaczają przez milczenie, też nie wpływają na przygotowywanie decyzji politycznych.[...] Te tendencje [...] pogłębiły się w kampanii wyborczej i po wyborczej porażce. Wtedy wprost sformułował doktrynę, że do współpracy potrzebuje ludzi łatwych. Ale z ludźmi łatwymi nic trudnego się nie zrobi.
** Autor: [[Ludwik Dorn]]
** Opis: w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”«Rzeczpospolitej».
** Źródło: [http://www.rp.pl/artykul/9133,198417_Pudlo_rezonansowe_prezesa_Kaczynskiego.html ''Pudło rezonansowe prezesa Kaczyńskiego'', rp.pl, 1 października 2008]
 
* Mam wrażenia, że lider PiS jest bliski przekonania, że to jego Polacy powinni przeprosić za klęskę wyborczą, którą mu zgotowali.
** Autor: [[Kazimierz Kik]]
** Źródło: „Polityka”«Polityka» z 29 marca 2008 r., s. 114
 
* Miało być miło i uprzejmie, a tu wyłazi z nowego garnituru i opalenizny dawny Jarosław Kaczyński.
* Mimo to – i to najcięższy zarzut, jaki można postawić premierowi – ten powrót [do sytuacji sprzed wyborów w 2005 r.] wciąż jest perspektywą realną. To skutek postawienia na zmiany i rozwiązania personalne zamiast systemowych. Ponieważ rewolucja pod sztandarami IV RP ograniczyła się tylko do przejmowania pod kontrolę instytucji i utworzenia kilku nowych – zamiast ich rozmontowywania i pozbawiania wszechwładzy – to wystarczy przejęcie władzy i zastąpienie urzędników mianowanych przez PiS innymi. Centralizując państwo pod hasłem walki z układem, Jarosław Kaczyński sprawił, że stało się ono jak nigdy dotąd podatne na przechwycenie przez dowolny układ, jeśli tylko wygra on wybory. Wtedy dla błyskawicznego przejęcia Polski przez ewentualną nową siłę przewodnią wystarczy tylko kilkanaście, może kilkadziesiąt nominacji.
** Autor: [[Rafał A. Ziemkiewicz]]
** Źródło: [http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/opinie_070717/opinie_a_2.html ''Rewolucja odwracalna'', „Rzeczpospolita”«Rzeczpospolita», 17.07.2007]
 
* Moim celem była głęboka reforma PiS. Formułując program zmiany na stanowisku prezesa, skazywałbym się już na samym początku na klęskę. Formułowałem zatem program reformy caratu poprzez przekształcenie go w monarchię konstytucyjną bez detronizacji Najjaśniejszego Pana.
 
===N===
* Na 26 stronach statutu zwrot „Prezes«Prezes PiS”PiS» występuje 57 razy, w większości przy definiowaniu uprawnień szefa partii.[...] Jarosław Kaczyński kieruje jednoosobowo, lub poprzez wybranych przez siebie ludzi, wszystkimi władzami PiS; zarządem głównym, klubem parlamentarnym, radą polityczną i komitetem politycznym (art.37 ust.1 p.2–4). Ma przez monopol składania wniosków głos decydujący w ustalaniu składu tych władz, nawet gdy chodzi o PiS-owską młodzieżówkę. On też określa kompetencje osób, których do władz dobiera. Do niego należy prawo uzupełniania składu rady politycznej i zarządu głównego przez kooptację, ma więc możność panowania nad tymi instancjami także w sprawach rozstrzyganych głosowaniem. Może, mając nawet mniejszościowy wpływ na radę polityczną, nie zwołać kongresu, jak długo zechce, i nie ponosi za to konsekwencji (art.34 ust.5). Jako szef zarządu głównego ma decydujący głos w zawieszaniu i rozwiązywaniu organizacji regionalnych, które czymś podpadły.[...] Bez zgody Kaczyńskiego nikt nie może być do partii przyjęty, natomiast na jego żądanie każdy może być zawieszony w prawach członka lub pozbawiony prawa zajmowania miejsca we władzach PiS, a zapewne też i wyrzucony. Prezes ma więc nieograniczone prawo zarządzania klasycznych czystek i korzysta z niego.[...] Takich uprawnień nie miał pod koniec PRL nawet I sekretarz PZPR, no, może na początku lat 50. Bolesław Bierut.
** Autor: [[Waldemar Kuczyński]]
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,88975,6218219,_Bolszewicy__III_Rzeczpospolitej.html ''„Bolszewicy”«Bolszewicy» III Rzeczpospolitej''], gazeta.pl, 30 stycznia 2009
 
* Najpierw Lecha. Brał udział w negocjacjach w Magdalence, które poprzedziły Okrągły Stół. Zabierał głos rzadko, ale konkretnie. Mówił prawniczym i wypranym z emocji językiem. Już w trakcie obrad Okrągłego Stołu obecny prezydent przedstawił mi brata. Muszę powiedzieć, że zaimponował mi bystrym umysłem. Wyskoczył do mnie z żartobliwymi pretensjami: „Panie«Panie generale, pan internował brata, a mnie nie. Teraz brat chodzi z nożyczkami i obcina kupony, robi wielką politykę, a ja nie mam czym się pochwalić”pochwalić». Powiedziałem, że nic straconego, bo jestem szefem MSW, kodeks karny obowiązuje, mogę to nadrobić. Spodobał mi się jako człowiek, który w trudnej sytuacji potrafi zachować się dowcipnie.
** Autor: [[Czesław Kiszczak]]
** Opis: odpowiedź na pytanie, czy poznał braci Kaczyńskich.
** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article486683/Tak_Kaczynski_zartowal_z_Kiszczakiem.html?page=13 dziennik.pl] z 20 listopada 2009
 
* Należy się zastanawiać nad premierem i jego postawą wobec trybunału. Myślę, że jest to postawa niedopuszczalna. W tej wypowiedzi premiera były wręcz pewne groźby pod adresem trybunału, insynuacje o jakiś związkach z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Poza tym taka pewność, że to, co ja uważam za prawo, to jest oczywiście prawem. Premier często, jak nie ma argumentów, to używa słowa „oczywisty”«oczywisty». Jednak trybunał pokazał, że to, co premier uważa za oczywiste prawo, jest właśnie niezgodne z konstytucją. W ogóle myślenie o jakiejś nowej konstrukcji trybunału, to znaczy takiego trybunału, który będzie przyklepywał to, co właśnie pan premier uważa za oczywiście prawdę, coś takiego uważam za koniec demokratycznego państwa prawa.
** Autor: [[Andrzej Zoll]] o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego nt. Trybunału Konstytucyjnego, wygłoszonej 13 marca 2007 w czasie konferencji prasowej krótko przed wydaniem wyroku w sprawie ważności mandatów samorządowców.
** Opis: rozmowa w ''Poranku Radia TOK FM'', 14 marca 2007.
** Autor: [[Marcin Libicki]], były prominentny działacz PiS
** Opis: o sposobie uprawiania polityki przez Jarosława Kaczyńskiego.
** Źródło: [http://www.dziennik.pl/polityka/article388462/Szef_PiS_szanuje_tylko_swoja_rodzine.html „Szef«Szef PiS szanuje tylko swoją rodzinę”rodzinę»], Dziennik.pl, 28 maja 2009
 
* On zachowuje się jak człowiek z podpaloną głową, z płonącym mózgiem. Trzeba wyzwać ludzi w całej Polsce, żeby wzięli gaśnice i ugasili ten pożar.
 
* Opozycji oczywiście zawsze wolno powiedzieć więcej niż rządowi. Ale jeśli chodzi o kolejne wystąpienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego to, wybaczą państwo, ale ja zadaję sobie zawsze pytanie, czy tym razem pan prezes jest na proszkach, czy nie.
** Opis: komentarz do artykułu Jarosława Kaczyńskiego pt. „Sojusznicy«Sojusznicy i wartości”wartości».
** Autor: [[Radosław Sikorski]], [http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5g4pt9Z6w_h_r6fPJNzh1ipPJrytQ?docId=10093018412510450 PAP, 30.09.2010]
 
** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1874276,11,item.html onet.pl] z 3.11.2008
 
* Pod pozorami cynicznej pustki kryje wrażliwe, lewicowe serce: chore od niesprawiedliwości, czułe dla gejów, oburzone dyskryminacją kobiet i klerykalnym gorsetem nieudolnego państwa. Nawołując do obrony przed „zapateryzmem”«zapateryzmem», podświadomie o nim marzy.
** Autor: [[Manuela Gretkowska]]
** Źródło: [[Miłada Jędrysik]], „Nieogórkowo”«Nieogórkowo», ''Gazeta Wyborcza'', 21–22 sierpnia 2010.
 
* Podobieństwo Kaczyńskiego do Gomułki jest uderzające: niechęć do inteligencji, wiara w przemoc, szkodliwe pomysły na zawłaszczanie państwa i przeświadczenie o spisku, które zagraża ich władzy.
* Po kilku ostatnich wystąpieniach (czy raczej wyskokach) medialnych PiS oraz Jarosława Kaczyńskiego odnoszę wrażenie, że z trudnych do wyjaśnienia przyczyn szef głównej partii opozycyjnej postanowił grać w to, w co przegrywa: im bardziej szkodzi mu wizerunek polityka agresywnego, skłóconego ze wszystkimi dokoła, tym bardziej ten wizerunek umacnia.
** Autor: [[Rafał A. Ziemkiewicz]]
** Źródło: [http://www.rp.pl/artykul/98606.html ''Grochem o ścianę''], „Rzeczpospolita”«Rzeczpospolita», 26 lutego 2008
 
* Polityk dynamiczny i zdecydowany, twardy fighter, umie grać stanowczo, „va«va banque”banque» w sytuacjach konfliktowych oraz wychodzić z niekonwencjonalnymi inicjatywami politycznymi.(...) Umie skupiać się na rzeczach konkretnych, nie bawić w szlachetne ogólniki, co go dodatnio wyróżnia na tle większości polskich polityków.
** Autor: UOP
** Źródło: Odtajnione dokumenty z ''Szafy Lesiaka''
* Po roku rządów premiera Kaczyńskiego powszechna demoralizacja wydaje się bowiem jeszcze większa niż za jego poprzedników.
** Autor: [[Rafał A. Ziemkiewicz]]
** Źródło: [http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/opinie_070717/opinie_a_2.html ''Rewolucja odwracalna'', „Rzeczpospolita”«Rzeczpospolita», 17.07.2007]
 
* Prawy Jarosław zagarnął dla siebie w 2005 r. podczas wyborów do parlamentu największego kartofla, zręcznie jednak zacisnął zęby i zrezygnował z urzędu premiera, i wyczarował z pustej ręki Kazimierza Marcinkiewicza.(...) Obydwoje udowodnili, że z przodu i z tylu są czyści. Lech zabronił mężczyznom w Warszawie paradować z gołymi tyłkami, Jarosław zaś mieszka z własną matką, ale przynajmniej bez ślubu.
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1589213,0,1,jestesmy-durniami--bo-dajemy-sie-oszukiwac-kaczynskim,wiadomosc.html tvn24.pl] z 5.3.2009
 
* Słynny już „szatański”«szatański» cytat premiera świadczy o jego kulturze i oczytaniu. A też o manichejskim widzeniu świata, w którym toczy się odwieczna walka dobra ze złem. Nawet jeśli jest coś pomiędzy, to w tej walce nie jest godne uwagi. Szkoda, bo ludzki świat składa się z półcieni.
** Autor: [[Tomasz Jastrun]]
** Źródło: [http://www.newsweek.pl/wydania/artykul.asp?Artykul=19397 ''Sieci nowego układu'', Newsweek.pl, 15 lipca 2007].
* Szef PiS to niewątpliwie przenikliwy analityk, wielki patriota i w wielu kwestiach postać wybijająca się nad inne. Tylko że ten przenikliwy analityk wygrał w swoim życiu tylko jedne wybory w 2005. Wszystkie inne przegrywał. Zwróćmy też uwagę, że oprócz Adama Lipińskiego nie ma już dziś w jego otoczeniu partnerów, z którymi mógłby usiąść i przeanalizować sytuację. Otaczają go ludzie potrafiący tylko przytakiwać. Nie potrafią przyjąć, że w jakiejś decyzji prezesa nie ma trzeciego dna, że może być po prostu błędna. Nawet wybitna postać, a taką jest Kaczyński, bez możliwości konfrontacji poglądów musi kroczyć od błędu do błędu.
** Autor: [[Marek Migalski]]
** Źródło: [http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/marek-migalski-pis-sem-rzadzi-ziobro_159782.html ''Marek Migalski: PiS-sem rządzi Ziobro''] SuperExpress, 13.11. listopada 2010
 
===Ś===
* Tak bym to opisał: rzucamy hasło mobilizacji mas i bijemy się o każdy zagon, każdy zaułek i w każdej sytuacji. Jarosław Kaczyński zachowuje się, jakby korzystał z porad będących karykaturą myśli Carla von Clausewitza zawartych w książeczce marszałka Ferdynanda Focha. Doktryna Focha (ofensywa za wszelką cenę) kosztowała Francuzów setki tysięcy niepotrzebnych ofiar pod Verdun. Jeśli definiuje się sytuację tak jak pan Jarosław Kaczyński, to mobilizuje się partię, a za jej pośrednictwem wyborców, do wojny totalnej.
** Autor: [[Ludwik Dorn]]
** Opis: w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”«Rzeczpospolitej», w odpowiedzi na pytanie, na czym polega opozycyjność PiS.
** Źródło: [http://www.rp.pl/artykul/9133,198417_Pudlo_rezonansowe_prezesa_Kaczynskiego.html ''Pudło rezonansowe prezesa Kaczyńskiego'', rp.pl, 1 października 2008]
 
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,76842,7518584,Tusk_o_Kaczynskim__Ten_chlop_powinien_sie_cieszyc.html wyborcza.pl] z 1 lutego 2010
 
* Te nasiadówy miały nieformalny charakter i żywo przypominały mi gangsterskie spotkania w „Ojcu«Ojcu chrzestnym”chrzestnym». Tyle że politycy PiS omawiali strategię działań przeciwko politycznym przeciwnikom, a nie zabójstwa. Moim zdaniem te działania świadczą, że na szczytach władzy istniała zorganizowana grupa przestępcza. I mówię to z całą odpowiedzialnością za słowa.[...] Jarosław Kaczyński, który na udanej akcji prokuratury i służb specjalnych zyskałby politycznie, wyrastałby na naturalnego przywódcę takiej grupy przestępczej.
** Autor: Mecenas [[Leszek Piotrowski]]
** Opis: komentarz adwokata rodziny Blidów na temat narad zwoływanych przez premiera Kaczyńskiego w jego kancelarii, na których omawiano najważniejsze śledztwa w kraju.
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/0,1575874,0,1,niesiolowski-wcale-nie-sypal,wiadomosc.html tvn24.pl] z 4.12.2008
 
* To o nocniku to obrzydliwe, ordynarne sformułowanie, niegodne posła.(...) Reszta to pokrętne kombinacje największego stratega naszych czasów, które doprowadziły go do tego, że jest tam, gdzie jest. Nie chcemy wcześniejszych wyborów, nie planujemy tego. W jego głowinie rodzą się pomysły, które świadczą o tym, że ta głowina wyraźnie nie radzi sobie z sytuacją. Pan Kaczyński powinien złożyć mandat, pójść na emeryturę i pisać wspomnienia. Proponuję tytuł: „Jak«Jak niszczyłem demokrację w Polsce”Polsce».
** Autor: [[Stefan Niesiołowski]]
** Opis: o wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego dla „Gazety«Gazety Polskiej”Polskiej».
** Źródło: [http://www.tvn24.pl/-1,1611977,0,1,kaczynski-prezydent-moze-zaproponowac-swojego-premiera,wiadomosc.html tvn24.pl] z 28 lipca 2009
 
** Autor: [[Waldemar Pawlak]]
** Opis: o dymisji Jarosław Kaczyńskiego w pałacu prezydenckim.
** Źródło: „Fakty«Fakty TVN”TVN» z 5.11.2007
 
* Tymczasem bracia Kaczyńscy tworzą wizję opierającą się na państwie Ludwika XIV: Państwo to Jarosław Kaczyński.
* Uważałem Kaczyńskich, Macierewiczów i spółkę za niepoważnych ludzi. Traktowałem ich jak gówniarzerię. Dlaczego mnie nie internowali? Bo to są popaprańcy!
** Autor: [[Lech Wałęsa]] w kontekście wypowiedzi o domniemanej próbie zamachu stanu 4 czerwca 1992 r.
** Źródło: [http://www.trybuna.com.pl/n_show.php?code=2006101002 „Trybuna”«Trybuna», ''Kaczyńscy szykowali zamach stanu'', październik 2006 r.]
 
===W===
* W III Rzeczpospolitej jego styl politycznego myślenia (ale już nie metody działania) można porównywać tylko ze stylem Adama Michnika. Jarosław Kaczyński nie uprawia polityki, lecz metapolitykę. Nie uprawia jej po to, żeby zdobyć władzę, choć władza jest mu w jakimś stopniu potrzebna. Nie zdobywa też władzy, by rządzić, chociaż możliwość rządzenia sprzyja jego celom. I nie rządzi po to, by reformować gospodarkę czy państwo. To by go chyba nużyło, chociaż reformy mogą służyć jego celom. Jego metapolityczne ambicje sięgają dużo dalej. On chce zmienić Polskę, a kluczem do tej zmiany jest redefinicja sceny politycznej.
** Autor: [[Jacek Żakowski]]
** Źródło: [http://archiwum.polityka.pl/art/ii-wojna-na-gorze,382042.html ''II wojna na górze''], „Polityka”«Polityka» 5 listopada 2005
 
* Warto zapytać: Czy obecne analizy Jarosława Kaczyńskiego są z 2008 r. czy z 1992? Moim zdaniem ich zrąb wciąż jest z lat 90. Myśl polityczna Kaczyńskiego tylko w niewielkim stopniu jest odświeżana. Nie widać też ludzi zdolnych w tym pomóc. Lider PiS zgromadził wokół siebie epigonów, a nie odnowicieli myśli. Do tej roli pretendował np. Ludwik Dorn – wiadomo, z jakim skutkiem.
* – Według Pana o co chodzi Kaczyńskiemu?<br />– O dobro Polski, przede wszystkim to.
** Autor: [[Bogdan Borusewicz]], w wywiadzie [[Agnieszka Kublik|Agnieszki Kublik]] i [[Monika Olejnik|Moniki Olejnik]]
** Źródło: „Gazeta«Gazeta Wyborcza”Wyborcza» nr 66,5074,18–19 marca 2006
 
* Widok Jarosława Kaczyńskiego w kąpielówkach uwłaczałby godności i powadze PiS.
 
===Ż===
* Żeby dziś zrozumieć Kaczyńskiego, muszę się cofnąć do czerwca 1992 r. Byłem na sali sejmowej, gdy premier Jan Olszewski wygłaszał exposé. Nigdy nie zapomnę, gdy powiedział, że nieważne, jaka będzie Polska, tylko czyja będzie Polska. Te są słowa są lejtmotywem wszystkiego, co się dzieje w Polsce od tamtego czasu. Ten spór o to „czyja”«czyja» trwa do dziś. Wedle Kaczyńskiego ma być nie Mazowieckiego, nie Geremka, nie Tuska, nie Komorowskiego, czyli nie tych, którzy poszli drogą kompromisu, Okrągłego Stołu, uwłaszczyli nomenklaturę i sprowadzili na Polskę różne niesprawiedliwości. Kaczyński bije się o to, by Polska była Kaczyńskiego, Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy. Ten spór jest źle zdefiniowany, fałszywy i będzie nas prowadził na manowce. Będzie rozdzierał Polskę.
** Autor: [[Aleksander Kwaśniewski]]
** Opis: Komentarz po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego na rocznicowym zjeździe „Solidarności”«Solidarności» w sierpniu 2010.
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,75248,8319151,Kwasniewski____Jesli_potrafimy_zaklamywac_historie_.html ,,Kwaśniewski: - Jeśli potrafimy zakłamywać historię, to od kogo możemy oczekiwać szacunku?''], gazeta.pl, 1 września 2010
 
128 610

edycji

Menu nawigacyjne